Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Απέδρασε από την Αγιάσο ο Διαγόρας 3-1 τον Όλυμπο

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ Κατηγορίας παραμένει ο Διαγόρας, που έφυγε νικητής από την Αγιάσο, επικρατώντας 3-1 του Ολύμπου στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής πήρε δίκαια τη νίκη μιας και ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κυριαρχώντας απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο. Το συγκρότημα του Θοδωρή Παπαλόπουλου προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Κλάους Σεφουλάι, διατηρώντας το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, παρά την προσπάθεια των παικτών του Ολύμπου να φθάσουν στην ισοφάριση.

Μελανό σημείο στο πρώτο μέρος ο τραυματισμός του Καραμήτρου από πλευράς Διαγόρα, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Κουμπά και μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις. Στα του αγώνα ο Διαγόρας διπλασίασε τα τέρματά του με τον Σεφουλάι να σκοράρει ξανά για το 2-0 που έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους. Λίγο πριν συμπληρωθούν 90 λεπτά παιχνιδιού ο Σοφιάνης σημάδεψε το δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης ο Ντούμος, με σουτ, έκανε το 3-0 για τον Διαγόρα. Ο Όλυμπος που για άλλο ένα ντέρμπι παρουσιάστηκε κατώτερος του αναμενόμενου, απλώς μείωσε σε 3-1 με τον Νίκο Κρητικό

Σε απόσταση βολής από την κορυφή συνεχίζει να βρίσκεται ο Αιγέας που πέρασε άνετα από τον Παπάδο, 6-0 την Αναγέννηση Γέρας. Η ομάδα του Πλωμαρίου πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα φετινά πρώτα ημίχρονα, σημειώνοντας τα πέντε από τα συνολικά έξι τέρματα. Μιχαλάκης και Ψάνης πέτυχαν από δυο, ενώ ένα έβαλε και  ο Παράσχος Πρωτούλης. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, παρόλα αυτά ο Αιγέας δεν είχε πρόβλημα να σημειώσει ένα ακόμη γκολ με σκόρερ αυτή την φορά τον Καλαφάτη.

Ο Αετός νίκησε 2-0 τον Κεραυνό και σε συνδυασμό με την ήττα του Ολύμπου από τον Διαγόρα πέρασε αυτός στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα των Λουτρών χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης σημείωσε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Ταξιάρχη Μανούσο και Γιώργο Συβρή

Σταθερά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας εξακολουθεί να βρίσκεται η Φίλια, που στην έδρα της αποδεικνύεται αρκετά δυνατή. Αυτή τη φορά επικράτησε 6-1 του ουραγού Ανδρονικά, που είχε το μυαλό του στο ματς της επόμενης αγωνιστικής με τον Αλκιβιάδη, που θα κρίνει πολλά ως προς τη μάχη της παραμονής. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη των γηπεδούχων ήταν ο Ρονάλντο Σιμόνι, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, δυο γκολ πρόσθεσε ο Καπταγιάννης, ενώ σκόραρε και ο Κρητικός. Η Φίλια είχε και δοκάρι με τον Απορέλλη. Για τον Ανδρονικά είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Κυριάκος Τουμπακάρης.

Τέλος, στο γήπεδο του Κάτω Τρίτους ο Αρίων Μήθυμνας δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει 3-0 του Αλκιβιάδη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν σαφές προβάδισμα νίκης στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκαν 2-0 με γκολ των Κλεάνθη Ζούζι και Πάντα. Στην επανάληψη ο Πάντας σκόραρε ξανά για το τελικό 3-0, ενώ να σημειωθεί πως ο Αλκιβιάδης είχε ένα δοκάρι με τον Παλαμίδα.