Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής ο Αετός

Μόνος πρώτος στην Α΄ Κατηγορία πέρασε ο Αετός που νίκησε άνετα τον Αρίωνα Μήθυμνας (6-0) και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Οδυσσέα Ελύτη με τον Διαγόρα (1-1), η ομάδα των Λουτρών απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής.

Ο Αετός δεν συνάντησε καμία δυσκολία στον Μόλυβο κόντρα στον τοπικό Αρίωνα επικρατώντας 0-6, επιβεβαιώνοντας στο έπακρο τον τίτλο του φαβορί που είχε στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν το ματς στο πρώτο μέρος όταν προηγήθηκαν με 0-3, έχοντας και δοκάρι με τον Τοπάλι. Στην επανάληψη η ομάδα των Λουτρών σημείωσε ακόμη τρία τέρματα στο τελικό 0-6. Καλαφάτης και Σεφουλάι βρήκαν δίχτυα δύο φορές, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Αλαγιάννης και Μιχαλάκης.

Στην Αγία Παρασκευή Διαγόρας και Οδυσσέας Ελύτης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 σε ένα ματς όπου έσπασαν καρδιές. Οι φιλοξενούμενοι που έχουν ξεκινήσει εντυπωσιακά στο πρωτάθλημα, κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Πολύζο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον γκολκίπερ του Διαγόρα, Κουμπά, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά και δεν μπορούσαν να φθάσουν αρχικά στην ισοφάριση τόσο μεγάλωνε το άγχος των παικτών του Δημήτρη Γαβαλά. Στο 83΄ ο Διαγόρας είχε δοκάρι με τον Βέντο και τελικά κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 88ο λεπτό με τον Δρακούλη, αποτέλεσμα ωστόσο που δεν βόλεψε τους γηπεδούχους.

Τον Οδυσσέα Ελύτη στην 2η θέση έπιασε ο Αιγέας που με ένα γκολ του Βελούτσου έκαμψε την αντίσταση του ιδιαίτερα ανταγωνιστικού Ατρόμητου Ανεμότιας. Η ομάδα του Πλωμαρίου ήταν καλύτερη στα σημεία, παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ένα ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Φίλια όπου η τοπική ομάδα αντιμετώπισε τον Όλυμπο. Το τελικό 2-2 αποζημίωσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση. Η ομάδα της Αγιάσου άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Στέλιο Τσομπανέλλη, με το 1-0 να διατηρείται ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φίλια κατάφερε να γυρίσει το σκορ μέσα σε πέντε λεπτά (60΄ και 65΄) με δύο γκολ του Κουνιάρη, όμως ο Όλυμπος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, φέρνοντας το ματς στα ίσια λίγο αργότερα με κεφαλιά του Ευαγγέλου μετά από εκτέλεση φάουλ.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Μεσότοπος στον Παπάδο επί της Αναγέννησης Γέρας με 1-2. Αν και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Πίρκολο, η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Κουλουδή στο 39΄ και πήρε την νίκη με γκολ του Ιντζέ στο 81ο λεπτό. Ο νικητής είχε και δοκάρι.

Η Προοδευτική επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 1-0 του Ανδρονικά με περιπετειώδη τρόπο. Οι δύο ομάδες παρότι είχαν ευκαιρίες δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και εκεί που άπαντες πίστεψαν πως το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί ισόπαλο χωρίς τέρματα, στο 90΄ η Προοδευτική κέρδισε πέναλτι. Ο Γιαζιτζόγλου εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Μάλιστα στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε από τον Ανδρονικά ο Γιώργος Σαμπάνης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

«Σεφτέ» στις νίκες έκανε ο Κεραυνός που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Καλλονή καθώς νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα Δαφίων βυθίζοντάς τον ακόμα περισσότερο. Μετά από το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη ο Απόλλων είχε δοκάρι με τον Καλογήρου στο 53΄, όμως ο Κεραυνός ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα δύο φορές με τους Ντερβισάι και Βαρνά, παίρνοντας τους πρώτους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.