Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη Ατρόμητος, Ανδρονικάς

Σημαντικές νίκες-οξυγόνο πήραν στην 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Ατρόμητος Ανεμότιας που επικράτησε με ανατροπή του 3-2 του Οδυσσέα Ελύτη και ο Ανδρονικάς, που ξεπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα Δαφίων με 2-1.

Στη Θερμή ο Ατρόμητος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από τον Οδυσσέα Ελύτη από τα δύο γκολ του Πολύζου, εν τέλει η ομάδα της Ανεμότιας κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σημαντικό διπλό με σκόρερς τους Αζάμπι, Μαστραντωνά και Κριτσωτάκη, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Αντίθετα ο Ανδρονικάς έβαλε βάσεις νίκης από το πρώτο δεκάλεπτο στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Απόλλωνα, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί 2-0 με τα γκολ των Τραγέλλη και Μουρίκη. Ο Απόλλων που βλέπει τις πιθανότητες παραμονής να ελαχιστοποιούνται μείωσε στο 90΄ με τον Μαμουρίδη, όμως δεν είχε άλλο χρόνο για να φθάσει και στην ισοφάριση. Να σημειωθεί ότι η ομάδα των Δαφίων, δύο λεπτά πριν από την μείωση του σκορ είχε μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκιάτα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 16ης στροφής ο πρωτοπόρος Αετός νίκησε 2-0 την Αναγέννηση Γέρας με δύο εύστοχα πέναλτι, ένα σε κάθε ημίχρονο με εκτελεστή και στις δύο περιπτώσεις τον Νίκο Πετρουζέλλη. Έτσι η ομάδα των Λουτρών κράτησε την απόσταση των δέκα βαθμών από την δεύτερη θέση και τον Διαγόρα, ενώ από την άλλη η Γέρα έδειξε βελτιωμένο πρόσωπο και θα παλέψει στα ίσια για την παραμονή.

Ο Διαγόρας επέστρεψε στα τρίποντα, επικρατώντας 2-1 του Μεσοτόπου στο γήπεδό του. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Χατζηκλειδαρά και διπλασίασε στην επανάληψη με κεφαλιά του Δρακούλη, ύστερα από κόρνερ του Διακορώνα. Ο Μεσότοπος απλώς μείωσε σε 2-1 με τον Ιντζέ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ενώ ο Διαγόρας θα μπορούσε να είχε κάνει και το 3-1 εάν η μπάλα δεν σταματούσε στο δοκάρι, στην προσπάθεια του Τριλιανού.

Όγδοη νίκη σε δέκα παιχνίδια για την Φίλια, αυτή τη φορά επί του Αρίωνα Μήθυμνας με 4-1 και παραμονή στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Το σύνολο του Κώστα Μυλωνά ήταν πιο ουσιαστικό στην επίθεση, κατακτώντας δίκαια τους τρεις βαθμούς. Άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τον Καλούλλη, ωστόσο στην επανάληψη ο Αρίων έφερε το ματς στα ίσια με τον Μπαλάσκα. Η Φίλια πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Σταυρή, ο Κουνιάρης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Χιώτης στο 81ο λεπτό.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας φυσικά μαζί με την Φίλια παρέμεινε και ο Όλυμπος, που πέρασε από την Αγία Παρασκευή, επικρατώντας 2-1 της Προοδευτικής. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, στην επανάληψη έγινε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι με την Προοδευτική να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με κεφαλιά του Καραγιάννη, όμως λίγο αργότερα ο Όλυμπος ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι με τον Γκέρι Τόρρα

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για το γκολ της νίκης, το οποίο βρήκε η ομάδα της Αγιάσου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Τρεμούλα. Η Προοδευτική που διαμαρτύρεται έντονα για κάποιες διαιτητικές φάσεις, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, μιας και αποβλήθηκε ο σκόρερ της Καραγιάννης.

Τέλος, ο Αιγέας επιβλήθηκε 3-1 του Κεραυνού στο Πλωμάρι, φθάνοντας με αυτό τον τρόπο τους 25 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Γιώργου Κουτρομπίλα πήρε αέρα δύο τερμάτων με τους Θανάση Πρωτούλη και Μυλωνά, ωστόσο ο Κεραυνός κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με τον Κωσταρά. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ξανά ο Πρωτούλης, που έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο ντεμπούτο του.