Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ατσάλινος Αετός νίκησε 2-1 τον Όλυμπο

Σε ματς για γερά νεύρα ο Αετός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1 επί του Όλυμπου στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής. Η ομάδα των Λουτρών, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, στη συνέχεια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, αρχικά ισοφάρισε και ακολούθως βρήκε ένα ακόμη γκολ, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς που την φέρνουν μόνη τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα, στο -1 από τον δεύτερο Αιγέα και στο +2 από τον Όλυμπο, που υποχώρησε στην τέταρτη θέση.

Το ντέρμπι που έγινε στο γήπεδο Λουτρών και το παρακολούθησε αρκετός κόσμος, ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Όλυμπο, καθώς στο 13ο λεπτό παραβίασε την εστία του Αετού με τον Ξυνό να κάνει ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ για το 0-1. Στη συνέχεια η ομάδα των Λουτρών προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, βάζοντας μεγάλη πίεση στην άμυνα του Όλυμπου με τις συνεχόμενες επισκέψεις στην περιοχή των φιλοξενούμενων. Με τη συμπλήρωση 36 λεπτών στο ντέρμπι ο Αετός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Ταξιάρχη Μανούσου, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Αετός ήταν η ομάδα που κατάφερε να βρει δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Τρεμούλας εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα πήρε φάλτσα, μπέρδεψε τον Τσακίρη και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 με την ομάδα των Λουτρών να κάνει την ολική ανατροπή στο σκορ μέσα σε αποθέωση από τους φίλους των γηπεδούχων. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, γεγονός που βόλεψε τον Αετό, ο οποίος είχε το προβάδισμα. Ο Όλυμπος προσπάθησε να φανεί απειλητικός, κυρίως με κάποιες σέντρες, οι οποίες εξοστρακίζονταν είτε από τους αμυντικούς, είτε από τον Κλεομένη Παπαλόπουλο

Στις καθυστερήσεις ο Αετός φωνάζει για μια περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Κουνιάρη με τον διαιτητή Κουλουδή να συνεχίζει το παιχνίδι, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 2-1 υπέρ του Αετού, που πήρε την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι στο φετινό πρωτάθλημα, η οποία του δίνει την δυνατότητα να παραμείνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Στα άλλα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής ο πρωτοπόρος Διαγόρας δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες, στον Παπάδο, απέναντι στην Αναγέννηση Γέρας της οποίας επιβλήθηκε με 3-0. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής πήρε κεφάλι στο σκορ με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στην αναμέτρηση, χάρη στην κεφαλιά του Μιχάλη Κριπιντίρη. Στην επανάληψη ο Διαγόρας εδραίωσε το προβάδισμά του, σημειώνοντας δυο ακόμη γκολ στο 68΄ με τον Ντούμο και στο 77΄ με τον Στέλιο Τσομπανέλλη. Ο Διαγόρας παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα σε καλή απόσταση από τους διώκτες του.

Δεν χωράει σε κριτική το παιχνίδι του Αλκιβιάδη με τον Αιγέα, καθώς η διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ. Η ομάδα του Πλωμαρίου νίκησε την αντίστοιχη του Κάτω Τρίτους με το ευρύ 8-1 και πλέον βρίσκεται μόνη δεύτερη στη  βαθμολογία, αλλά στο -6 από την κορυφή και τον Διαγόρα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 3-0 με γκολ που σημείωσαν οι Κλούρας, Μαγκράντζε και Ψάνης. Στο δεύτερο μέρος ο Αιγέας συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 8-0 με τέρματα των Σταυρινού (αυτογκόλ), Τοπάλι, Ψάνη και δυο του Μιχαλάκη, ενώ η ομάδα του Πλωμαρίου είχε και ένα δοκάρι με τον Σεκού. Ο Αλκιβιάδης ο οποίος δεν είχε διαθέσιμο γκολκίπερ, με αποτέλεσμα κάτω από τα δοκάρια να αγωνιστεί ο ποδοσφαιριστής Γαβανέλλης, πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Δουγραμάτζη.

Σημαντική νίκη που του δίνει το πλεονέκτημα για την συμμετοχή στα play offs του πρωταθλήματος πήρε ο Αρίων Μήθυμνας, στη Φίλια, επί της ομώνυμης ομάδας με σκορ 2-1. Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν, είχε αμφίρροπη εξέλιξη με τις δυο ομάδες να τα δίνουν όλα για το επιθυμητό  αποτέλεσμα.  Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο σημειώθηκαν και τα τρία γκολ. Ο Αρίων Μήθυμνας άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα-πέναλτι του Γρούβα, όμως η απάντηση από πλευράς Φίλιας ήταν άμεση, καθώς λίγο αργότερα ο Σιμόνι ισοφάρισε σε 1-1.

Με τη συμπλήρωση 32 λεπτών στο παιχνίδι ο Μίρι Μαζάρι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Αρίωνα Μήθυμνας, που κατάφερε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το υπέρ του 2-1 μέχρι το τελευταίο λεπτό, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη. Πάντως οι γηπεδούχοι μπορούμε να πούμε πως στάθηκαν άτυχοι, αφού σε δυο προσπάθειες των Κρητικού και Καπταγιάννη η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Μάλιστα ο Κρητικός αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Τέλος, στο μοναδικό παιχνίδι που δεν σημειώθηκε γκολ, Κεραυνός και Ανδρονικάς έμειναν στο στείρο 0-0, με την ομάδα των Παρακοίλων να παίρνει έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια που κάνει προκειμένου να παραμείνει στην κατηγορία. Κλειστό παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις, μια εξ αυτών το δοκάρι του Πλιάκα για τον Κεραυνό στο δεύτερο ημίχρονο.