Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Άβολη ισοπαλία για Αιγέα και Όλυμπο

Αιγέας και Όλυμπος έμειναν στο ισόπαλο 0-0, αποτέλεσμα που δεν βόλεψε κανέναν από τους δυο, αφού απομακρύνθηκαν ακόμη περισσότερο από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Διαγόρα που με την σειρά του νίκησε 4-0 τον Αρίωνα Μήθυμνας και βρίσκεται στο +7 από τον δεύτερο πλέον Αετό και στο +8 από Αιγέα και Όλυμπο.

Το ντέρμπι στο Πλωμάρι δεν ανέδειξε νικητή με τα κυρίαρχα στοιχεία να είναι το πάθος και η ένταση. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές ευκαιρίες, στην επανάληψη οι δυο ομάδες έγιναν σαφώς πιο επιθετικές, ψάχνοντας το γκολ που θα τις έβαζε στη θέση του οδηγού. Στο 61ο λεπτό ο Ψάνης εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση για τον Αιγέα με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Τσακίρη, ο οποίος λίγο αργότερα από δικό του λάθος λίγο έλειψε να δώσει την δυνατότητα στον Αιγέα να σκοράρει, όμως ο Γιάννης Βελούτσος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα σε κενή εστία. Από την άλλη ο Όλυμπος είχε τις δικές του καλές στιγμές για να βρεθεί μπροστά στο σκορ, με κύριους εκφραστές των τελικών προσπαθειών τους Τριλιανό και Στρατή Πολύζο.

Στο γήπεδο Μανταμάδου ο Αρίων Μήθυμνας πρόβαλε σθεναρή αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Διαγόρα, που ναι μεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, όμως του έλειπε η ευστοχία στην τελική προσπάθεια. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής είχε δοκάρι με τον Σοφιάννη, ο οποίος ξεκλείδωσε το ματς στο 49ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι, που προήλθε από χέρι αμυντικού του Αρίωνα. Στη συνέχεια ο Διαγόρας έκανε τρία τα τέρματά του με τον Σεφουλάι, ενώ τον επίλογο στο ματς έβαλε ο Σοφιάννης, ο οποίος έκανε προσωπικό χατ-τρικ, έχοντας και δεύτερο δοκάρι.

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Αετός, που είχε εύκολο έργο απέναντι στον Ανδρονικά, νικώντας με σκορ 7-0. Η ομάδα των Λουτρών καθάρισε την υπόθεση-νίκη στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 4-0 χάρη σε γκολ των Μπράκουλα, Κουνιάρη, Τρεμούλα και Τσιμπούκη. Στην επανάληψη ο Ταξιάρχης Μανούσος έβαλε δυο γκολ, ενώ άλλο ένα πρόσθεσε ο Άκης Μαρμαλέκας για το τελικό 7-0.

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει η Αναγέννηση Γέρας, η οποία φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά της στην φετινή Α΄ Κατηγορία. Οι Γεραγώτες επικράτησαν με 5-2 σε ένα παιχνίδι όπου όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο Παπάδου χόρτασαν γκολ και θέαμα. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα από τα καλύτερά τους φετινά πρώτα ημίχρονα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών τερμάτων με γκολ των Σαμιώτη, Μάριου Καραγιάννη και Τηνιακού. Στην επανάληψη η Φίλια μείωσε σε 3-1 στο 59΄ με τον Γιαούπι, όμως λίγο αργότερα ο Γιώργος Μανούσος έκανε το 4-1. Η Γέρα κρατούσε και άλλο γκολ με τον Σαμιώτη να σκοράρει με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι για το 5-1. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Παπαδόπουλος, ενώ η Φίλια είχε δυο δοκάρια με τους Μαλακό και Κρητικό.

Τέλος, διά πυρός και σιδήρου πέρασε από το Κάτω Τρίτος ο Κεραυνός, που τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ουραγό και χωρίς βαθμό Αλκιβιάδη. Τη λύση για την ομάδα του Αφάλωνα έδωσε ένας πρώην παίκτης του Αλκιβιάδη, ο Μόδεστος Χατζησπύρος, που με δικό του γκολ χάρισε τη νίκη στον Κεραυνό που πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχειας. Να σημειωθεί πως οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν ο Παλαμίδας από τον Αλκιβιάδη και από τον Κεραυνό ο Δημήτρης Δεσποτίδης