Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Χωρίς αλλαγές στην κορυφή

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στις πρώτες θέσεις της Α΄ Κατηγορίας με Διαγόρα, Αετό, Όλυμπο, Αιγέα και Φίλια να παίρνουν νίκες στην 5η αγωνιστική. Κύριο χαρακτηριστικό σε όλες τις αναμετρήσεις ο δυνατός άνεμος που έπνεε στα γήπεδα όπου διεξήχθησαν οι αγώνες.

Ο πρώτος της βαθμολογίας, Διαγόρας, είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στον ουραγό και αδύναμο Ανδρονικά, νικώντας τον με το ευρύ 6-0 και θα πάει με ανεβασμένη την ψυχολογία στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Αετό στα Λουτρά. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής καθάρισε την υπόθεση νίκη στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 3-0 χάρη σε γκολ των Γιώργου Τσομπανέλλη, Σαρίκη και Κλάους Σεφουλάι, ενώ ενδεικτικό της διαφοράς δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δυο ομάδες είναι το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι δύσκολα περνούσαν τον χώρο της μεσαίας γραμμής. Στην επανάληψη ο Διαγόρας όχι μόνο κατέβασε ταχύτητα, αλλά πέτυχε τρία ακόμη τέρματα, δυο με τον Σοφιάνη και ένα με τον Σεφουλάι, ο οποίος είχε και δοκάρι.

Στο κατόπι του Διαγόρα βρίσκονται τρεις ομάδες και συγκεκριμένα οι Αετός, Όλυμπος και Αιγέας.

Ο Αετός είχε εύκολο πέρασμα από τον Παπάδο, νικώντας την Αναγέννηση Γέρας με σκορ 5-0. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 με γκολ που σημείωσε ο Τζίμης Βλαστέλλης στο 15ο λεπτό. Ωστόσο στην επανάληψη το ματς ήταν ένας μονόλογος για τον Αετό, που παραβίασε την εστία του Αναγνώσου άλλες τέσσερις φορές, με δράστες τους Ταξιάρχη Μανούσο, Κουνιάρη, Βλαστέλλη και Συβρή. Η Αναγέννηση Γέρας, η οποία άντεξε για ένα ημίχρονο, είχε δοκάρι με τον Πρωτονοτάριο προς το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Όλυμπος επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, 5-2 τον Αρίωνα Μήθυμνας στο γήπεδο της Πέτρας. Η ομάδα της Αγιάσου μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, σημειώνοντας τρία γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 10ο λεπτό ο Λαλάς χρίσθηκε σκόρερ για το 1-0, ενώ τα άλλα δυο γκολ πέτυχε ο Νίκος Κρητικός. Η κατάσταση για τον Αρίωνα δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο όταν στο 41΄ ο Διαμαντής Ράμα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με το ξεκίνημα της επανάληψης μείωσαν σε 3-1 με τον Ορέστη Νάκε, ενώ λίγο αργότερα είχαν και δοκάρι με τον Γρούβα. Τελικά ο Όλυμπος έκανε το 4-1 με τον Ξυνό και ο Λαλάς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Το μόνο που κατάφερε ο Αρίων ήταν να μειώσει σε 5-2 με πέναλτι του Γρούβα.

Ο Αιγέας νίκησε 2-0 τον Κεραυνό, όντας ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, εκμεταλλευόμενος  και τις απουσίες του αντιπάλου. Η ομάδα του Πλωμαρίου άνοιξε το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Αθανασούλη και κλείδωσε το τρίποντο στην επανάληψη με τον Ψάνη. Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Μιχαλάκη.

Τέλος, την ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα πιστοποίησε και στο Κάτω Τρίτος η ομάδα της Φίλιας, η οποία επικράτησε 3-0 του τελευταίου στη βαθμολογία Αλκιβιάδη, που παραμένει χωρίς βαθμό και χωρίς γκολ μετά από 5 αγωνιστικές. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τις αδυναμίες του αντιπάλου στην άμυνα και πήραν κεφάλι στο σκορ, στο 5ο λεπτό, με ωραίο διαγώνιο σουτ του Κώστα Κρητικού.

Με τη συμπλήρωση 29 λεπτών στο παιχνίδι η Φίλια πέτυχε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Ρονάλντο Σιμόνι, ο οποίος σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα, δίχως ωστόσο να πανηγυρίσει το γκολ. Στην επανάληψη η Φίλια, η οποία διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα πέτυχε και τρίτο γκολ με τον νεαρό Γιαούπι. Από πλευράς Αλκιβιάδη η καλύτερη στιγμή του στο ματς ήταν στο 78ο λεπτό όταν μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σταυρινού η μπάλα χτύπησε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού.