Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Χωρίς απώλειες οι πρωτοπόροι

Ιδιαίτερα παραγωγική ήταν και η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Κατηγορίας, αφού συνολικά σε έξι αναμετρήσεις σημειώθηκαν 24 γκολ, με τις επιθέσεις να δείχνουν πως λειτουργούν καλά. Επίσης αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή με τους τέσσερις πρωτοπόρους να κερδίζουν και αυτή την αγωνιστική, ενώ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Οδυσσέας Ελύτης.

Αν/ση Γέρας – Διαγόρας 0-2

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής, νικηφόρο πέρασμα από τον Παπάδο είχε ο Διαγόρας καθώς επικράτησε 2-0 της Αναγέννησης Γέρας, σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι που είχε λίγες φάσεις και κρίθηκε στην ποιότητα και την εμπειρία των παικτών του Δημήτρη Γαβαλά. Οι γηπεδούχοι δικαιολογημένα δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Πέτρου Γόμου, αφού είχαν σημαντικές απουσίες στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, οι οποίες έπαιξαν το ρόλο τους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι φτωχό.

Ουσιαστικά στην πρώτη καλή στιγμή στο ματς ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό με ωραίο σουτ του Παναγιώτη Χρυσάφη, ο οποίος ήταν από τους καλύτερους παίκτες για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής. Μάλιστα ένα λεπτό μετά το γκολ ο ίδιος ποδοσφαιριστής θα μπορούσε να είχε βρει ξανά δίχτυα, όμως αυτή την φορά τον σταμάτησε ο Παπαλόπουλος. Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε περισσότερο ρυθμό με τις δύο ομάδες να γίνονται πιο επιθετικές, αλλά ο Διαγόρας ήταν και πάλι αυτός που απείλησε περισσότερο, στο 52΄ και στο 60΄ με τον Μπουρού.

Τελικά η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατάφερε να βρει δεύτερο τέρμα στο 62ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μουτζούρη και λάθος συνεννόηση αμυντικού και τερματοφύλακα, ο Μπουρούς από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, που παρέμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Μοναδική καλή στιγμή για την Αναγέννηση Γέρας στο παιχνίδι ήταν ένα σουτ του Ματθαίου στο 75ο λεπτό, το οποίο πέρασε άουτ.

Φίλια – Αετός 1-4

Εύκολο πέρασμα από την Φίλια είχε ο Αετός που νίκησε την τοπική ομάδα με 4-1. Οι περσινοί πρωταθλητές πήγαν στην ανάπαυλα με αέρα δύο τερμάτων, χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Τσομπανέλλης και Σεφουλάι. Στο δεύτερο μέρος η Φίλια μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με τον Γρούβα, όμως στη συνέχεια ο Βλαστέλλης με το κεφάλι και ο Πιπεράς με πλασέ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-1, κλειδώνοντας παράλληλα το τρίποντο για την ομάδα των Λουτρών.

Όλυμπος – Προοδευτική 3-1

Με το απόλυτο των νικών συνεχίζει στο πρωτάθλημα ο Όλυμπος, που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Προοδευτικής με 3-1. Η ομάδα της Αγιάσου ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αν και η Προοδευτική στάθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική κυρίως στο πρώτο μέρος. Τα γκολ για τον Όλυμπο, που προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο, πέτυχαν οι Πολύζος και Ξυνός (δύο) με την Προοδευτική απλώς να μειώνει σε 3-1 με τον Πηγάση.

Ανδρονικάς – Αιγέας 2-4

Ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Παρακοίλων με μονομάχους τους Ανδρονικά και Αιγέα. Νικήτρια από αυτή την ‘’ματσάρα’’ βγήκε η ομάδα του Πλωμαρίου με σκορ 4-2. Με το καλημέρα στο παιχνίδι ο Αιγέας άνοιξε το σκορ με τον Θανάση Πρωτούλη, όμως η απάντηση από πλευράς Ανδρονικά ήταν άμεση με το γκολ του Λουκά Αγριτέλλη

Πάντως το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης περιελάμβανε και άλλο γκολ, αυτή τη φορά από τον Αιγέα, που πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Παράσχο Πρωτούλη. Στην επανάληψη ο Ανδρονικάς έφερε ξανά το ματς στα ίσια με τον Μάκη Σαμπάνη, ωστόσο στη συνέχεια ο Αιγέας με δύο γκολ των Μαυραγάνη και Αθανασούλη έκανε το 4-2, σφραγίζοντας έτσι μία σημαντική νίκη που θα τον βοηθήσει αρκετά εν όψει της συνέχειας.

Μάλιστα η νίκη για την ομάδα του Πλωμαρίου παίρνει μεγαλύτερη αξία από το γεγονός πως από το 65΄ και μετά έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Παράσχου Πρωτούλη.

Αρίων Μηθ. – Αλκιβιάδης 1-1

Αρίων Μήθυμνας και Αλκιβιάδης μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με κορυφαία στιγμή να είναι το δοκάρι του Ανδριώτη από πλευράς γηπεδούχων. Στο 55ο λεπτό ο Μόλβαλης έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τον Αρίωνα αποτυγχάνοντας να νικήσει τον Κοκκινίδη από τα έντεκα βήματα και αντί να γίνει το 1-0, τελικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πάγωσαν τον Μόλυβο με το γκολ του Χρήστου Παπαμίδα. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα ισοφαρίζοντας με τον Κυριάκου, ο οποίος είχε σημαδέψει και το δοκάρι με το σκορ στο 0-1.

Ατρόμητος Αν. – Οδ. Ελύτης 1-4

Με εντυπωσιακό τρόπο ήρθε η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Οδυσσέα Ελύτη που ξέσπασε απέναντι στον Ατρόμητο Ανεμότιας, νικώντας τον με 4-1. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Οδυσσέα Ελύτη μπροστά στο σκορ με 3-1. Νομίδης, Τσιμπούκης και Καλουτζής πέτυχαν τα γκολ των φιλοξενούμενων που έδειξαν  να ελέγχουν το παιχνίδι, με τον Ατρόμητο να μειώνει σε 3-1 με τον Ιντζέ πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν χάσει πέναλτι με τον Αζάμπι όταν το σκορ ήταν στο 1-0.

Στην επανάληψη ο Οδυσσέας Ελύτης περισσότερο διαχειρίστηκε το υπέρ του σκορ, πετυχαίνοντας ακόμη ένα γκολ με τον Νομίδη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.