Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δυνατές συγκινήσεις στην 9η αγωνιστική

Άκρως ενδιαφέρουσα με πολλές αμφίρροπες αναμετρήσεις ήταν η 9η αγωνιστική στην Α΄ Κατηγορία που περιελάμβανε και δύο αναβολές αγώνων. Συγκεκριμένα δεν διεξήχθησαν τα παιχνίδια του Αιγέα με τον Αετό και του Ολύμπου με τον Ατρόμητο Ανεμότιας, λόγω κρουσμάτων κορονοϊού στις ομάδες του Πλωμαρίου και της Ανεμότιας.

Στο μοναδικό παιχνίδι που ο νικητής κρίθηκε εύκολα, ο Διαγόρας κέρδισε με το ευρύ 7-0 τον Κεραυνό και μείωσε προσωρινά την απόσταση από την κορυφή στους δύο βαθμούς, μιας και δεν αγωνίστηκε ο Αετός. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και στα δύο ημίχρονα, έχοντας εκτός από τα γκολ και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Στο πρώτο μέρος το σύνολο του Δημήτρη Γαβαλά άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Σερίφη για να ακολουθήσουν ακόμα δύο γκολ από τους Δρακούλη με πέναλτι και Μουτζούρη. Να σημειωθεί ότι ο Κεραυνός στο 41ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κατσακούλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν. Στο 64΄ έγινε το 4-0 με αυτογκόλ του Παπαδόπουλου, το 5-0 έκανε ο Ευαγγελέλλης, ο Διακορώνας ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 6-0 για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο νεαρός Ζαφειριάδης για το 7-0. Η ομάδα του Αφάλωνα ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες καθώς τραυματίστηκε ο Παπαδημητρίου και δεν υπήρχε άλλη αλλαγή.

Ακόμα μία νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Προοδευτική, αυτή τη φορά επί του αξιόμαχου Αρίωνα Μήθυμνας με 2-1. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Νανίδη, όμως πέντε λεπτά αφότου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Αρίων έφθασε στην ισοφάριση με τον Ζούζι. Τη νίκη στην Προοδευτική χάρισε στο 86΄ ο Άνταμ με την νικήτρια ομάδα να έχει και δύο δοκάρια με τους Καραγιάννη και Άνταμ.

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Αναγέννηση Γέρας και Ανδρονικάς, με το τελικό αποτέλεσμα να μην αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες που βρίσκονται στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο έκαναν το 1-0 με τον Ταξιάρχη Μανούσο, ο οποίος αφιέρωσε το γκολ στον αείμνηστο Γρηγόρη Σιμιτζή. Ωστόσο η ομάδα των Παρακοίλων κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Παναγιώτη Δελόλμα, λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Ένα ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στην Θερμή όπου Οδυσσέας Ελύτης και Μεσότοπος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3. Οι φιλοξενούμενοι στο 5΄ έκαναν το 0-1 με τον Φωκιανό, όμως η αντίδραση του Ελύτη ήταν άμεση καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Νομίδης έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ακόμα πιο συναρπαστικό. Στο 51ο λεπτό ο Χαρλεπάς έβαλε μπροστά στο σκορ τον Μεσότοπο για δεύτερη φορά, αλλά με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Πολύζος μετά από σουτ του Καλουτζή που χτύπησε στο δοκάρι κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 για τον Ελύτη. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν ανατροπή στο σκορ, όταν ο Τσιμπούκης κέρδισε πέναλτι με τον Δασκάλου να εκτελεί εύστοχα για το 3-2. Ωστόσο ο Μεσότοπος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς στο 89΄ ο Ποσνακίδης βρήκε δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Ιδιαίτερα δυνατό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στον Απόλλωνα Δαφίων και την Φίλια το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Μετά από το στείρο 0-0 του πρώτου μέρους, στην επανάληψη ο Απόλλων άνοιξε το σκορ με τον Τριανταφύλλου. Η Φίλια απάντησε με τον Γρούβα και λίγο αργότερα πήρε το προβάδισμα με τον Πανταζή. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σώσουν τον βαθμό στο 88ο λεπτό με τον Γκιάτα.