Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δύο στα δύο για τέσσερις ομάδες, πρώτες νίκες για Αλκιβιάδη και Ατρόμητο

Τέσσερις ομάδες έκαναν το δύο στα δύο στην Α΄ Κατηγορία μετά το πέρας της 2ης αγωνιστικής. Αετός, Διαγόρας, Όλυμπος και Αιγέας επικράτησαν των Αναγέννηση Γέρας (4-1), Οδυσσέα Ελύτη (5-1), Ανδρονικά (8-1) και Αρίωνα Μήθυμνας (4-0) αντίστοιχα, συνεχίζοντας μόνο με τρίποντα την πορεία τους στο πρωτάθλημα. Επίσης την πρώτη τους νίκη πανηγύρισαν τόσο ο Ατρόμητος Ανεμότιας 4-3 την Προοδευτική όσο και ο Αλκιβιάδης 4-2 την Φίλια.

Αετός – Αν/ση Γέρας 4-1

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι βάσει ιστορίας των δύο ομάδων, ο Αετός χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ για να νικήσει με 4-1 την Αναγέννηση Γέρας. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους περσινούς πρωταθλητές, κερδίζοντας πέναλτι στο 7ο λεπτό μετά από αντικανονικό σπρώξιμο του Κριπιντίρη πάνω στον Πρωτονοτάριο. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Στρατής Χατζηκλειδαράς, ο οποίος είδε τον Κουμπά αρχικά να αποκρούει την μπάλα, όμως ο ίδιος ποδοσφαιριστής πήρε το ριμπάουντ, δίνοντας τελικά το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Αετός δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ, φέρνοντας το ματς στα ίσια στο 24ο λεπτό με σκόρερ τον Αντώνη Καλαφάτη, ο οποίος βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Στο μισάωρο της αναμέτρησης η ομάδα των Λουτρών ανέτρεψε τελείως το παιχνίδι, κάνοντας το 2-1 με κεφαλιά του Πιπέρα, έπειτα από κόρνερ του Σεφουλάι. Οι γηπεδούχοι μάλιστα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με διαφορά δύο τερμάτων από την Αναγέννηση Γέρας, φθάνοντας στην επίτευξη και τρίτου τέρματος στο 38΄ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Μιχαλάκη, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Βλαστέλλη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, εξέλιξη που βόλευε τον Αετό, ωστόσο στο 67ο λεπτό η Αναγέννηση Γέρας λίγο έλειψε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Αγριμάκη του Αετού άθελά του να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του. Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Πρωτονοτάριου μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Κουκούλα να μην βλέπει παράβαση. Στο 85ο λεπτό ο Αλαγιάννης βρέθηκε απέναντι από τον Παπαλόπουλο, τον οποίο νίκησε για το τελικό 4-1, με την Γέρα να διαμαρτύρεται έντονα ότι ο επιθετικός του Αετού ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οδ. Ελύτης – Διαγόρας 1-5

Επίδειξη δύναμης έκανε ο Διαγόρας κόντρα στον Οδυσσέα Ελύτη, 5-1 το τελικό σκορ. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έβαλε βάσεις νίκης από τα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης, όταν και προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Κρητικού (εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια) και Μπουρού (σουτ από πλεονεκτική θέση). Δέκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, το σύνολο του Δημήτρη Γαβαλά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με το πρώτο γκολ του Χρήστου Παλαμουτσή με την φανέλα του Διαγόρα. Στο δεύτερο μέρος ο Οδυσσέας Ελύτης μείωσε σε 3-1 με τον Καλουτζή, για να έρθει στη συνέχεια ο νεαρός Ορέστης Ντέντια, με δύο προσωπικά τέρματα, στο 81΄ και στο 90΄, να διαμορφώσει το τελικό 5-1 για τον Διαγόρα. Ενδιάμεσα ο Δημήτρης Μπουρούς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Όλυμπος – Ανδρονικάς 8-1

Σαρωτικός ήταν ο Όλυμπος που διέσυρε τον Ανδρονικά με 8-1 και βρίσκεται στο γκρουπ των ομάδων που έχουν το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα. Ο αγώνας δεν χωράει σε κριτική καθώς η ομάδα της Αγιάσου ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 5-1. Χατ-τρικ πέτυχε ο Πολύζος, ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν οι Πετρουζέλλης, Γκανάς, Σταμογιώργος, Παλάσης και Ξυνός με τους νικητές να έχουν και δύο δοκάρια. Από πλευράς Ανδρονικά που είχε ένα πολύ κακό απόγευμα, το μοναδικό γκολ ήρθε από τα πόδια του Αγριτέλλη.

Αιγέας – Αρίων Μηθ. 4-0

Ο Αιγέας φάνταζε εξ αρχής ως το μεγάλο φαβορί για να πάρει τους τρεις βαθμούς στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αρίωνα Μήθυμνας, κάτι που επιβεβαίωσε και στο γήπεδο με το τελικό 4-0 να κρίνεται δίκαιο. Η ομάδα του Προκόπη Καρτάλη αποδείχθηκε αρκετά εύστοχη στην τελική προσπάθεια, σημειώνοντας δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο, δίχτυα βρήκαν οι Μαυραγάνης και Αθανασούλης, ενώ στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο Κλούρας, ο οποίος με δύο προσωπικά του τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Προοδευτική – Ατρόμητος Αν. 3-4

Αγγλικό σκορ είχαμε στην αναμέτρηση της Προοδευτικής με τον Ατρόμητο Ανεμότιας με τους φιλοξενούμενους να χαμογελούν στο τέλος, επικρατώντας 4-3 της Προοδευτικής που ξεκίνησε με ήττα στο νέο της γήπεδο, στην Σκάλα Καλλονής. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ιντζές έκανε το 1-0 για τον Ατρόμητο, όμως η Προοδευτική αντέδρασε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 16΄ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Καραγιάννη. Στο 33ο λεπτό ο Ατρόμητος Ανεμότιας πήρε εκ νέου το προβάδισμα με σκόρερ ξανά τον Ιντζέ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 3-1 με τον Ιντζέ, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Παρόλα αυτά η Προοδευτική δεν παράτησε το παιχνίδι, μειώνοντας αρχικά σε 3-2 με την κεφαλιά του Νανίδη, ενώ έφθασαν και στην ισοφάριση στο 88΄ με το πέναλτι του Βαγγελάκη. Έτσι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήραν άγρια ομορφιά και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν ισόπαλο, ο Ατρόμητος είχε διαφορετική άποψη, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα με το γκολ του Μαστέλου στις καθυστερήσεις.

Αλκιβιάδης – Φίλια 4-2

Εντελώς διαφορετική εξέλιξη είχαν τα δύο ημίχρονα στο συγκεκριμένο παιχνίδι με το πρώτο να βρίσκει την Φίλια μπροστά στο σκορ με 2-0, ωστόσο στο δεύτερο ο Αλκιβιάδης με μία μεγάλη ανατροπή κατάφερε να γυρίσει τούμπα το ματς, παίρνοντας το πρώτο τρίποντο στη σεζόν με 4-2. Οι φιλοξενούμενοι του Κώστα Μυλωνά πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με αέρα δύο τερμάτων, χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Γρούβας και Κουτσιανίτης. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος βγήκε από τα αποδυτήρια κυριολεκτικά ένας άλλος Αλκιβιάδης, που μέσα σε ένα λεπτό έφερε το ματς στα ίσια με τους Χατζηβαγιάννη και Μιχαλακέλλη. Η ολική ανατροπή στο σκορ για τον Αλκιβιάδη ήρθε από τα πόδια του Χατζηβαγιάννη, ενώ το τελικό 4-2 πέτυχε ο Κόμβος.