Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Δυσκολεύτηκε ξανά ο Αετός, πήρε το ντέρμπι παραμονής ο Ανδρονικάς

Παρά την μεγάλη βαθμολογική διαφορά που υπάρχει ανάμεσα σε Αλκιβιάδη και Αετό, η ομάδα του Κάτω Τρίτους κοίταξε στα μάτια την αντίστοιχη από τα Λουτρά,  η οποία για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα νίκησε με μόλις ένα γκολ διαφορά, 1-2 το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον Γιώργο Συβρή, ωστόσο  ο Αλκιβιάδης είχε την δική του απάντηση στο 40΄ με τον Σταυρινό να εκτελεί φάουλ και την μπάλα να καρφώνεται στα δίχτυα του Πουρή. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τις έβαζε μπροστά στο σκορ, με τον Αετό να βρίσκει αυτός το νικητήριο τέρμα με σκόρερ ξανά τον Γιώργο Συβρή. Πάντως η ομάδα των Λουτρών θα μπορούσε να είχε πετύχει και μεγαλύτερο σκορ εάν η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα αντί για το δοκάρι στις προσπάθειες των Σεφουλάι και Συβρή.

Στα άλλα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής, ο Διαγόρας αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 30΄ και μετά λόγω της απευθείας κόκκινης στον Ευαγγελέλλη δεν είχε πρόβλημα να νικήσει εύκολα με σκορ 1-5 την ουραγό Προοδευτική. Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-4 με τα γκολ των Μπουρού (έχασε και πέναλτι), Μουτζούρη, Παλαμουτσή και Ορέστη Ντέντια. Στην επανάληψη ο Μουτζούρης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς έκανε το 0-5, ενώ το γκολ της τιμής για την Προοδευτική πέτυχε ο Κέλπαλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος.

Δεν αντέχει σε κριτική ο αγώνας ανάμεσα στον Όλυμπο και τον Αρίωνα Μήθυμνας με το 9-1 υπέρ των γηπεδούχων να τα λέει όλα. Υγιεινός περίπατος για την ομάδα της Αγιάσου που βρήκε δίχτυα στο ματς με τους Χρυσάφη (δυο), Πολύζο (δυο), Ξυνός(δυο), Ελευθερίου, Ντούμο και Τόρρα. Το μοναδικό τέρμα για τον Αρίωνα ήρθε από τα πόδια του Καραμιχαλάκη.

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει η Αναγέννηση Γέρας, η οποία πέρασε και από τα Λουτρά, επικρατώντας εύκολα 0-4 του Οδυσσέα Ελύτη. Ανώτερη η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου πήρε τρεις ακόμη βαθμούς, διατηρώντας την θέση της στην πρώτη τετράδα. Χατζηκλειδαράς, Ταξιάρχης Μανούσος, Γιαβρούδης και Πρωτονοτάριος βρήκαν δίχτυα από πλευράς νικητών που είχαν και ένα δοκάρι με τον Χατζηκλειδαρά.

Δύσκολη νίκη για τον Αιγέα απέναντι στην μαχητική Φίλια με σκορ 1-0. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ λόγω της καλά οργανωμένης άμυνας της Φίλιας που παρατάχθηκε στο ματς με γκολκίπερ τον Νικόλοφ, μιας και δεν υπήρχε διαθέσιμος γκολκίπερ. Τελικά ο Αιγέας γλίτωσε το κάζο στο 75΄ με τον Θανάση Πρωτούλη να χρίζεται σκόρερ, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε σημαδέψει και το δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Τέλος, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ανδρονικάς που επικράτησε 4-2 του Ατρόμητου Ανεμότιας στο ντέρμπι παραμονής της 12ης αγωνιστικής. Πάντως η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο ήταν ο Ατρόμητος που ευτύχησε να σκοράρει δύο φορές, με τον Άνταμ στο 26΄ και με τον Γιαούπι τρία λεπτά αργότερα. Άμεση ήταν η αντίδραση από πλευράς Ανδρονικά που στο 31΄  μείωσε σε 1-2 με τον Μάκη Σαμπάνη, ενώ ένα λεπτό μετά ο Νικολέλλης λίγο έλειψε να κάνει το 2-2, σημαδεύοντας ωστόσο το δοκάρι.

Τελικά η ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 34΄ με σκόρερ ξανά τον Μάκη Σαμπάνη. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να χάνει μοναδική ευκαιρία για το 2-3 με το σουτ του Γιαννακουδάκη να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι. Και αφού δεν έγινε το 2-3 σε αυτή τη φάση, ο Ανδρονικάς κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή με τον Λουκά Αγριτέλλη, ο οποίος στην συνέχεια έδωσε την ασίστ στον Γιώργο Σαμπάνη, που με το κεφάλι διαμόρφωσε το τελικό 4-2.