Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ένα βαθμό μακριά από το πρωτάθλημα ο Αετός, κοντά στη Β΄ Κατηγορία η Προοδευτική

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση τόσο στην κορυφή όσο και στην ουρά της βαθμολογίας στην Α΄ Κατηγορία μετά την διεξαγωγή της 20ής αγωνιστικής.

Ο πρωτοπόρος Αετός πέρασε αέρας από την Ανεμότια, επικρατώντας με το ευρύ 0-8 του τοπικού Ατρόμητου, που παρουσιάστηκε ξανά με πολλά αγωνιστικά προβλήματα. Το ημίχρονο έληξε 0-5 με γκολ που σημείωσαν οι Σεφουλάϊ (δυο), Συβρής (δυο) και Κουνιάρης. Στο δεύτερο μέρος σκόραραν επίσης ο Μιχαλάκης (δυο) και ο Αλαγιάννης, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Τοπάλι και Βόικο. Πλέον ο Αετός χρειάζεται μόλις ένα βαθμό στα δυο παιχνίδια που ακολουθούν για να κατακτήσει το πρωτάθλημα χωρίς play off.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στον Αιγέα και την Αναγέννηση Γέρας κρίθηκε στο γκολ. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Πλωμαρίου που βρήκε το νικητήριο τέρμα στο 85ο λεπτό με σκόρερ τον Δημήτρη Ψάνη, ο οποίος είχε και ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος.

Από κει και πέρα ο Όλυμπος έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Αλκιβιάδη του οποίου επιβλήθηκε 7-1. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Αγιάσου ήταν άκρως απολαυστική καθώς πέτυχε τα έξι από τα συνολικά επτά γκολ που σημείωσε στο ματς. Σκόραραν οι Νίκος Κρητικός (δυο), Ελευθερίου (δυο), Χρυσάφης και Ντούμος. Στην επανάληψη ο Τσουκαρέλλης έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ κάνοντας το 7-0, ενώ το γκολ της τιμής για τον Αλκιβιάδη πέτυχε ο Σιμόνι στο φινάλε του αγώνα.

Επιστροφή στις νίκες για τον Διαγόρα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, 2-5 την Φίλια. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην εύκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη για την ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν ο Αχιλλέας Χαρλέπας, ο οποίος σκόραρε συνολικά τέσσερις φορές. Από πλευράς νικητών βρήκε δίχτυα και ο Κώστας Κρητικός. Τα γκολ για την Φίλια που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 70ό λεπτό μετά την αποβολή του Ράμα,  σημείωσαν ο Νικόλωφ ο οποίος είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 και ο Γρούβας.

Στο ντέρμπι παραμονής, που έγινε στο γήπεδο των Παρακοίλων, Ανδρονικάς και Προοδευτική αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, ένα αποτέλεσμα το οποίο θεωρείται καταστροφικό για την ομάδα της Σκάλας Καλλονής, η οποία επί της ουσίας ψάχνει ένα θαύμα προκειμένου να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό. Παρά το άγχος που είχαν οι δυο ομάδες οι οποίες ήθελαν τη νίκη για τους δικούς τους λόγους, κατάφεραν να δημιουργήσουν σωρεία ευκαιριών μπροστά από τις δυο εστίες, ικανοποιώντας το κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο για να παρακολουθήσει αυτή την ενδιαφέρουσα αναμέτρηση.

Η Προοδευτική εδώ που τα λέμε είχε περισσότερο ανάγκη την νίκη από ό,τι ο Ανδρονικάς, ο οποίος βρίσκεται σε καλύτερη βαθμολογική κατάσταση, γνωρίζοντας πως θα διεκδικήσει την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία μέσα από την διαδικασία των play out. Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής μην έχοντας άλλη επιλογή μπήκε σε αυτό το ντέρμπι παραμονής με επιθετικούς προσανατολισμούς, με την τύχη να της χαμογελά στο 37ο λεπτό όταν σε εκείνο το σημείο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Βαγγελάκη.

Ωστόσο ο Ανδρονικάς στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει με κοντινό σουτ του Μάκη Σαμπάνη. Μάλιστα στο 50΄ η ομάδα των Παρακοίλων έφθασε μια ανάσα από την πλήρη ανατροπή στο σκορ, έχοντας δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδή. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές για να πετύχουν το γκολ της νίκης, δίχως ωστόσο να τα καταφέρουν, ενώ ακόμη να αναφέρουμε πως η Προοδευτική φωνάζει έντονα για μια περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Πηγάση από τον Τζίγκα. Ενώ οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες καθώς στο 80ό λεπτό αποβλήθηκε ο Βαμβουκλής με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τέλος, το 0-1 υπέρ του Οδυσσέα Ελύτη στην αναμέτρηση με τον Αρίωνα Μήθυμνας, θεωρείται μικρό σκορ βάσει των ευκαιριών που δημιούργησαν οι δυο μονομάχοι. Εν τέλει το ματς κρίθηκε από το σημείο του πέναλτι με τον Νομίδη να εκτελεί εύστοχα για το 0-1 Ελύτη, που με αυτή του την νίκη κλείδωσε και μαθηματικά την 6η θέση, η οποία δεν οδηγεί σε play out.