Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ‘’Έβρεξε’’ γκολ

Με νίκες συνέχισαν Όλυμπος, Αετός μετά και το πέρας της 6ης αγωνιστικής παραμένοντας έτσι μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας όντας μάλιστα αήττητοι. Ο Όλυμπος μετέτρεψε σε απλή διαδικασία το παραδοσιακό ντέρμπι με τον Αιγέα νικώντας εύκολα 5-0, γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την μέρα του κάστανου στην Αγιάσο. Ο Αετός και αυτός δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Ορφέα Κεραμειών τον οποίο κέρδισε με το εντυπωσιακό 7-0.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε η Προοδευτική που σκόρπισε τον Απόλλωνα Δαφίων με το τελικό 5-0 να χαρίζει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του Κώστα Νερατζή. Η Φίλια έσπασε το αήττητο του Ανδρονικά περνώντας από τα Παράκοιλα με 3-1 και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στον Παπάδο, όπου η Αναγέννηση Γέρας αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ατρόμητου Ανεμότιας επικρατώντας 3-2. Άλλους δύο βαθμούς άφησε ο Μεσότοπος στη Θερμή μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τον ψυχωμένο Οδυσσέα Ελύτη, ενώ τέλος άνετα πήρε τους τρεις βαθμούς ο Αρίων Μήθυμνας στο τελικό 5-0 με τα Βασιλικά.

Όλυμπος – Αιγέας 5-0: Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά!

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το κατά συνθήκη παραδοσιακό ντέρμπι ο Όλυμπος κόντρα στον Αιγέα τον οποίο νίκησε με 5-0, παίρνοντας άλλους τρεις βαθμούς που τον κρατούν στην κορυφή παρέα με τον Αετό. Η ομάδα της Αγιάσου σε ένα κατάμεστο γήπεδο με τον κόσμο να συνδυάζει γήπεδο και την γιορτή του κάστανου, ουσιαστικά ό,τι δημιουργούσε το έκανε γκολ. Μόλις στο 2΄ ο Στέλιος Τσομπανέλλης από κοντά έκανε το 1-0 για να έρθει στο 27΄ ο Ξυνός να πετύχει το 2-0 για την ομάδα του με ωραίο σουτ.

Στο 38ο λεπτό ήταν η σειρά του Κώστα Βαξεβάνη να χρισθεί σκόρερ όταν νίκησε τον Γεωργιάδη με το κεφάλι μετά από κόρνερ του Πετρουζέλλη, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολύμπου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φθάνοντας σε ακόμα δύο γκολ. Αρχικά στο 54΄ ο Βουργουτζής κέρδισε πέναλτι μετά από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα Γεωργιάδη, ο οποίος έχασε την μπάλα και υπέπεσε στην παράβαση στην προσπάθειά του να σταματήσει τον έμπειρο επιθετικό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πετρουζέλλης κάνοντας το 4-0.

Στο 67ο λεπτό ήταν η σειρά του Στρατή Διακορώνα να χρισθεί σκόρερ με όμορφο συρτό σουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Πετρουζέλλη στο 82΄. Ο Αιγέας που ήταν σχεδόν ακίνδυνος φωνάζει έντονα για ένα ακυρωθέν γκολ του Χρυσάφη στο 40΄ όταν το σκορ ήταν ήδη στο 3-0 με τον παίκτη του Αιγέα να καταλογίζεται σε θέση οφσάιντ.

Αετός – Ορφέας Κεραμειών 7-0: Αετός από άλλο πλανήτη!

Εφτά φορές βρήκαν δίχτυα οι παίκτες του Αετού στο τελικό 7-0 με τον Ορφέα Κεραμειών πραγματοποιώντας έτσι μια από τις καλύτερες εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Μόλις στα 30 δευτερόλεπτα ο Βέντος σημείωσε το 1-0 με σουτ από κοντά στο πιο γρήγορο γκολ του πρωταθλήματος. Στο 9ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0, ενώ στο 13΄ ήταν αυτός που σέρβιρε το γκολ στον Καπταγιάννη για το 3-0.

Η ομάδα των Λουτρών συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 17΄ έβαλε και τέταρτο γκολ με όμορφο πλασέ του Καπταγιάννη, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, ενώ στο 42΄ έγινε και το 5-0 από τον Μιχάλη Βέντο, που με κοντινή κεφαλιά σημείωσε χατ-τρικ. Στην επανάληψη ο Αετός βρήκε δίχτυα άλλες δύο φορές με τον Παλάση στο 73΄ και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άκη Μιχαλάκη στο 88΄, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από μαρκάρισμα του Αδαλή. Ο Μιχαλάκης είχε σημαδέψει και το δοκάρι του Κανλή στο πρώτο μέρος.

Με αυτή τη νίκη ο Αετός παραμένει με συγκάτοικο τον Όλυμπο στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη υπάρχει προβληματισμός στον Ορφέα για την εμφάνιση και πλέον κοιτάει τα παιχνίδια που έρχονται με ομάδες στα μέτρα του.

Προοδευτική – Απόλλων Δαφίων 5-0: Προοδευτική πέντε αστέρων!

Η Προοδευτική αναδείχτηκε νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με τον Απόλλωνα Δαφίων επικρατώντας με το εντυπωσιακό 5-0 και βρίσκεται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πίσω από Όλυμπο και Αετό. Η ομάδα του Κώστα Νερατζή ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δικαίως έφθασε σε μια μεγάλη νίκη. Απεναντίας ο Απόλλων προβλημάτισε με την εμφάνισή του, αφού είχε πολλά προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι, ενώ είχε θέμα και στην δημιουργία. Τα γκολ για την Προοδευτική σημείωσαν οι Νανίδης στο 30΄ με κεφαλιά, Τριανταφύλλου με σουτ στο 58΄, Καραγιάννης με απευθείας φάουλ στο 63΄, Ζαχάροφ στο 67΄ με σουτ, ενώ τον λογαριασμό έκλεισε ο Μίμης Κουτλής με πέναλτι στο 75ο λεπτό.

Ανδρονικάς – Φίλια 1-3: Του έσπασε το αήττητο

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Ανδρονικάς, ο οποίος ηττήθηκε από την ψυχωμένη Φίλια με 3-1. Το σύνολο του Κώστα Μυλωνά διάβασε πολύ καλά το παιχνίδι και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μάκη Σαμπάνη, τελικά, κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό με δύο τέρματα από τον Μάριο Καλλούλι, το ένα με πέναλτι και ένα του Κουτσιανίτη. Έτσι η Φίλια ανέβηκε στην 4η θέση έχοντας μαζέψει περισσότερους βαθμούς από ό,τι θα περίμενε όταν ανέβαινε στην μεγάλη κατηγορία.

Αν/ση Γέρας – Ατρόμητος Ανεμότιας 3-2: Νίκη με ανατροπή

Μπορεί ο Ατρόμητος να προηγήθηκε δύο φορές, όμως τελικά η Αναγέννηση Γέρας ήταν αυτή που επικράτησε με 3-2 παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο, κρατώντας από την άλλη τον Ατρόμητο μακριά από τις νίκες. Η ομάδα της Ανεμότιας άνοιξε το σκορ στο 18΄ με τον Μαλακό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γέρα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ματθαίου, όμως και πάλι ο Ατρόμητος πήρε το προβάδισμα με τον Τόλη Τηνιακό. Τελικά η Γέρα πήρε τους τρεις βαθμούς με γκολ από τους Λεονταρίδη και Βασίλογλου.

Οδυσσέας Ελύτης – Μεσότοπος 1-1: ‘’Έμφραγμα’’ στο 84΄!

Άλλους δύο βαθμούς πέταξε ο Μεσότοπος με αποτέλεσμα να παραμείνει χαμηλά στη βαθμολογία. Το τελικό 1-1 με τον Οδυσσέα Ελύτη έφερε άλλο ένα στραβό αποτέλεσμα στην ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή που κατάφερε πάντως να προηγηθεί με άμεσο φάουλ από τον Καδή στο 25΄, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Και αυτό διότι στο 84΄ ο Πολύζος χάρισε ένα σημαντικό βαθμό στην ομάδα του εν όψει της συνέχειας.

Αρίων Μήθυμνας – ΑΟ Βασιλικών 5-0: Άνετος και ωραίος

Καμία δυσκολία δεν συνάντησε ο Αρίων Μήθυμνας στο παιχνίδι με τον ΑΟ Βασιλικών επικρατώντας άνετα με 5-0 απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα του πρωταθλήματος. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως ο ΑΟΒ αγωνίστηκε με πολλές απουσίες και παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης και με πολλούς μικρούς. Ο Αρίων έπαιξε όσο χρειάστηκε και πήρε άλλη μια νίκη. Δύο γκολ πέτυχε ο Ανδριώτης και από ένα οι Στρατής Τηνιακός, Μαρούλης και Σοφιάνης.