Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Εύκολες νίκες για τους πρωτοπόρους

Εύκολες νίκες με μεγάλα σκορ σημείωσαν οι πέντε πρώτες ομάδες της βαθμολογίας για την 14η αγωνιστική στην Α΄Κατηγορία. Διαγόρας και Αετός λίγες μέρες πριν το μεταξύ τους ραντεβού νίκησαν με το ίδιο σκορ (6-0) Ανδρονικά και Αν/ση Γέρας αντίστοιχα.

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τον Ανδρονικά, προσθέτοντας τρεις ακόμη βαθμούς στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 με γκολ που σημείωσε ο Κλάους Σεφουλάι, ενώ ο Διαγόρας είχε και ένα δοκάρι με τον Σοφιάννη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έστησαν πάρτι, σκοράροντας συνολικά πέντε φορές. Το 0-2 έκανε ο Κριπιντίρης, το 0-3 ο Ορέστης Ντέντια, ενώ το 0-4 ο Γ. Τσομπανέλλης. Στη συνέχεια ο Διαγόρας κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ντούμο με τον Σοφιάννη να εκτελεί εύστοχα για το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Σοφιάννης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς και 14ο συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο γήπεδο Λουτρών ο Αετός νίκησε πιο εύκολα από ό,τι αρχικά περίμενε, με 6-0, την Αναγέννηση Γέρας. Η ομάδα των Λουτρών κλείδωσε τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο, όταν κατάφερε να προηγηθεί με 4-0 χάρη σε γκολ των Αγριμάκη (δυο), Δουκάκη και Ταξιάρχη Μανούσου. Στην επανάληψη ο Αγριμάκης σκόραρε ξανά κάνοντας προσωπικό χατ-τρικ, ενώ τον επίλογο στην εύκολη νίκη του Αετού έβαλε ο Τσιμπούκης.

Ο Όλυμπος είχε την ουσία και κέρδισε τον Αρίωνα Μήθυμνας με σκορ 3-0. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλά στο πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Στο 47΄ ο Λαλάς έβαλε σε θέση οδηγού τον Όλυμπο, σημειώνοντας ένα ακόμη γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 75΄ ο Αρίων Μήθυμνας έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Διαμαντή Ράμα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Όλυμπος, που στο 80΄ έκανε το 2-0 με τον Στρατή Πολύζο, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λαλάς, ενώ ο Αρίων είχε δοκάρι με τον Γρούβα.

Χαλαρή νίκη με 5-0 σημείωσε ο Αιγέας στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Κεραυνό. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τέσσερα γκολ στο ημίχρονο με σκόρερς τους Ψάνη, Κάλφα, Σεκού και Βελούτσο. Στην επανάληψη ο Αιγέας πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Μακράντζε να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα της ομάδας του Πλωμαρίου.

Τέλος, στις νίκες επανήλθε η Φίλια καθώς επικράτησε του Αλκιβιάδη με σκορ 3-0. Τα γκολ για την νικήτρια ομάδα πέτυχαν οι Καπταγιάννης με απευθείας φάουλ, Μαλακός και Αντώνης Κουβαράς. Αξίζει να σημειωθεί πως χρέη τερματοφύλακα για την Φίλια εκτέλεσε ο ποδοσφαιριστής Θωμάς Παπαδόπουλος, αφού δεν υπήρχε διαθέσιμος γκολκίπερ γι’ αυτό το παιχνίδι.