Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Φινάλε στα play out με νίκες των γηπεδούχων

Με νίκες των γηπεδούχων έπεσε το Σάββατο η αυλαία στα play out της Α΄ ΕΠΣ Λέσβου.

Για την 10η και τελευταία αγωνιστική στο μίνι πρωτάθλημα η Φίλια έκλεισε με νίκη τη χρονιά, 4-1 τον Ανδρονικά.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο 15΄ με τον Γιώργο Σαμπάνη, αφού η συνέχεια του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού σκόραραν τέσσερις φορές συνολικά με τους Κρητικό, Σιμόνι, Ρομέο Ντερβίσι και Απορέλλη με πέναλτι. Η νικήτρια ομάδα είχε και ένα δοκάρι στα πρώτα λεπτά με τον Καπταγιάννη. Να σημειωθεί πως αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Κώστα Μυλωνά στην τεχνική ηγεσία της Φίλιας, με τον ίδιο το Μυλωνά να ανακοινώνει την απόφασή του να αποχωρήσει από την ομάδα μετά από έξι χρόνια επιτυχημένης παρουσίας.

Τώρα στο άλλο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής η Αναγέννηση Γέρας ήταν εντυπωσιακή στο τελευταίο της παιχνίδι στο μίνι πρωτάθλημα, επικρατώντας 5-2 του Κεραυνού. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1 με τον Κεραυνό να ανοίγει το σκορ με τον Αμπντελχανί, αλλά τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν γρήγορα με τον Χατζηκλειδαρά. Στην επανάληψη οι Γιαννίκος και Καραγιάννης έδωσαν αέρα δυο τερμάτων στην Αναγέννηση Γέρας.

Στη συνέχεια ο Μπάμπης Βαξεβάνης έβαλε τον Κεραυνό ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2, όμως ο Γιώργος Μανούσος μέσα σε δυο λεπτά, σημείωσε δυο γκολ, το δεύτερο με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι, καθαρίζοντας τη νίκη για την Αναγέννηση Γέρας απέναντι στον Κεραυνό με σκορ 5-2.