Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: ‘’Γκέλαρε’’ ο Όλυμπος, ματσάρα στο Κ. Τρίτος!

Τρεις ομάδες συνεχίζουν με το απόλυτο των νικών στην Α΄ Κατηγορία μετά και την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής. Αυτές είναι ο Αετός, ο Διαγόρας και ο Αιγέας που νίκησαν Αρίωνα Μήθυμνας, Ατρόμητο Ανεμότιας και Προοδευτική αντίστοιχα. Πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα για τον Όλυμπο που αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Οδυσσέα Ελύτη. Ματσάρα στο Κάτω Τρίτος με τον Αλκιβιάδη να επικρατεί του Ανδρονικά, ενώ στα τρίποντα επέστρεψε η Αναγέννηση Γέρας που είχε άνετο πέρασμα από την Φίλια.

Αετός – Αρίων Μηθ. 7-0

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι του Αετού με τον Αρίωνα Μήθυμνας με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Τελικό σκορ 7-0 για το συγκρότημα του Θεαγένη Διονυσάτου, που συνεχίζει μόνο με νίκες στο πρωτάθλημα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 4-0 με δύο γκολ των Σεφουλάι και Βλαστέλλη. Στην επανάληψη οι περσινοί πρωταθλητές σκόραραν άλλες τρεις φορές με τους Μιχαλάκη (δυο) και Βόικο, ενώ είχαν και δύο δοκάρια με τους Καλαφάτη και Πιπερά.

Διαγόρας – Ατρόμητος Αν. 1-0

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 1-0 νίκησε ο Διαγόρας τον Ατρόμητο Ανεμότιας. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής σπατάλησε μία σειρά από ευκαιρίες, παίρνοντας τελικά την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα με το γκολ του Δημήτρη Μπουρού στο 38ο λεπτό. Ας σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για μια περίπτωση πέναλτι στο πρώτο μέρος.

Αιγέας – Προοδευτική 4-0

Την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα συνέχισε ο Αιγέας που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ουραγού Προοδευτικής με 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πλωμαρίου ήταν ο Θανάσης Πρωτούλης, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ενώ το παρθενικό του γκολ με την φανέλα του Αιγέα πέτυχε ο Δημήτρης Ψάνης.

Οδ. Ελύτης – Όλυμπος 1-1

Αμφίρροπο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο γήπεδο των Λουτρών ανάμεσα σε Οδυσσέα Ελύτη και Όλυμπο, που έμειναν στο ισόπαλο 1-1, ένα αποτέλεσμα που περισσότερο δεν άρεσε στην ομάδα της Αγιάσου, καθώς υπέστη την πρώτη της απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα. Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό καθώς και φάσεις από τις δύο ομάδες, όμως το μόνο που έλειπε ήταν το γκολ.

Στην επανάληψη ο Οδυσσέας Ελύτης έφθασε κοντά στο 1-0, έχοντας δοκάρι με τον Δουβαλέτα, όμως μετά από αυτή την φάση κατάφερε να βρει τα αντίπαλα δίχτυα με τον Πιτσιλαδή. Ο Όλυμπος μην έχοντας άλλη επιλογή πίεσε με στόχο να φθάσει στην ισοφάριση, την οποία βρήκε στο 85΄ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νίκου Πετρουζέλλη, παράβαση η οποία προήλθε μετά από χέρι του Τελωνιάτη, σε σέντρα του Λεβεντέλλη. Ας σημειωθεί ότι η ομάδα της Αγιάσου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βαλσάμη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ διαμαρτύρεται έντονα και για ένα ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ.

Αλκιβιάδης – Ανδρονικάς 4-3

Μόνος πέμπτος στην βαθμολογία είναι πλέον ο Αλκιβιάδης μετά το 4-3 επί του Ανδρονικά σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο οποίο έσπασαν καρδιές. Οι δύο ομάδες έπαιξαν φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο, κάτι που πιστοποιείται και από το τελικό σκορ, με τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Κάτω Τρίτος να αποζημιώνονται με τον καλύτερο τρόπο, παρακολουθώντας ένα από τα πιο παραγωγικά παιχνίδια μέχρι τώρα σε αυτές τις τέσσερις αγωνιστικές που διανύουμε. Ο Αλκιβιάδης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι σε σχέση με τον Ανδρονικά και μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ρονάλντο Σιμόνι

Στο 24΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής αυτή τη φορά έγινε δημιουργός στο 2-0, που πέτυχε ο Παλαμίδας. Στη συνέχεια ο Ανδρονικάς ξύπνησε και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 41΄ με κεφαλιά του Γιώργου Σαμπάνη. Το χορταστικό πρώτο ημίχρονο που είχε και ένα δοκάρι για κάθε ομάδα ο Κόμβος για τον Αλκιβιάδη και ο Τραγέλλης για τον Ανδρονικά,  περιελάμβανε και άλλο γκολ το οποίο επιτεύχθηκε από την ομάδα του Κάτω Τρίτους στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από γύρισμα του Χατζηβαγιάννη ο Τραγέλλης έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-1.

Το δεύτερο μέρος ήταν εξίσου παραγωγικό, όπως το πρώτο, με τον Αλκιβιάδη να παίρνει αέρα τριών τερμάτων στο 64΄, λεπτό στο οποίο ο Χατζηβαγιάννης έκανε το 4-1. Παρόλα αυτά ο Ανδρονικάς δεν παράτησε το παιχνίδι και δύο λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μάκη Σαμπάνη από τον Χατζησπύρο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος παίκτης που σημάδεψε σωστά για το 4-2. Μάλιστα ο Ανδρονικάς κατάφερε να μειώσει ακόμα πιο πολύ στο 78΄ με τον Τσίγκα, ο οποίος έκανε το 4-3 με τα τελευταία λεπτά στην αναμέτρηση να παίρνουν δραματική τροπή, αλλά τον Αλκιβιάδη να βρίσκει τον τρόπο να κρατήσει αυτό το πολύτιμο τρίποντο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Λέκα.

Φίλια – Αν/ση Γέρας 1-4

Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση Γέρας που πέρασε αέρας από την Φίλια με 4-1. Δίκαιο χαρακτηρίζεται το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου να χτυπάει στις αδυναμίες των γηπεδούχων που παρατάχθηκαν στον αγώνα με αρκετές απουσίες, οπότε ήταν δύσκολο να πάρουν κάτι κόντρα στην πιο ποιοτική ομάδα της Γέρας που προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Σαρίκη.

Το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους με καλύτερη στιγμή από πλευράς Φίλιας να είναι το δοκάρι του Νικόλοφ. Στο δεύτερο μέρος μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Αναγέννηση Γέρας, που αρχικά έκανε το 2-0 με τον Μπούτζα και στη συνέχεια το 3-0 με σκόρερ τον Γιώργο Μανούσο. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών στο παιχνίδι ο Γρούβας μείωσε σε 3-1 για την Φίλια, ενώ το κερασάκι στην τούρτα, στην νίκη της Γέρας έβαλε ο Τάκας με πέναλτι. Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Ταξιάρχη Μανούσο.