Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ισόπαλο το ντέρμπι, μεγάλες νίκες για Ανδρονικά και Αρίωνα Μήθυμνας

Εκπλήξεις περιελάμβανε η πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας. Ο Ανδρονικάς πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί του Απόλλωνα Δαφίων με 3-0, ενώ σημαντική ήταν και η επικράτηση του Αρίωνα Μήθυμνας που νίκησε 2-1 τον Μεσότοπο. Το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στον Αετό και τον Αιγέα δεν ανέδειξε νικητή με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Ο πρωταθλητής Όλυμπος επικράτησε άνετα 4-0 του Οδυσσέα Ελύτη μπαίνοντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, ενώ το τρίποντο πήραν επίσης η Αναγέννηση Γέρας που κέρδισε 3-0 τον Ορφέα Κεραμειών και η Φίλια, η οποία επικράτησε 3-1 του ΑΟ Βασιλικών εκτός έδρας. Τέλος, ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Ατρόμητου Ανεμότιας με την Προοδευτική.

Αετός – Αιγέας 1-1: Όλα έγιναν στο δεύτερο μέρος

Αετός και Αιγέας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής. Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τίποτα να επιδείξει εκτός από μια φάση του Κάλφα από πλευράς φιλοξενούμενων, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κάμπερ. Όμως το δεύτερο μέρος ήταν τελείως διαφορετικό. Το ντέρμπι απέκτησε ρυθμό και στο 64΄ ο Αιγέας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Παράσχου Πρωτούλη από τον Κόμβο.

Ο Μιχάλης Ελευθερίου ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Αετός προσπάθησε να απαντήσει, οι φιλοξενούμενοι έκαναν τα πάντα για να κρατήσουν το πολύτιμο 0-1, αλλά στο 81΄ οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση με κεφαλιά του Μιχάλη Κριπιντίρη ύστερα από σέντρα του Μιχαλάκη. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι παρά την προσπάθεια των δύο ομάδων για δεύτερο γκολ και έτσι Αετός και Αιγέας μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Οδυσσέας Ελύτης – Όλυμπος 0-4: Καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα ο πρωταθλητής Όλυμπος επικράτησε 4-0 του Οδυσσέα Ελύτη στη Θερμή. Η ομάδα του Θόδωρου Παπαλόπουλου καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας όλα τα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά. Στο 12΄ ο Δημήτρης Τζιώτης με μακρινό σουτ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη του Ολύμπου, που έξι λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του με σκόρερ αυτή τη φορά τον Νίκο Πετρουζέλλη με απευθείας χτύπημα φάουλ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ήταν η σειρά του Δημήτρη Τσαμπλάκου να πετύχει το 3-0 με μακρινό σουτ, ενώ το τελικό 0-4 έκανε στο 36΄ ο Παναγιώτης Βουργουτζής. Να σημειωθεί πως ο Οδυσσέας Ελύτης έχασε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με τον Θέμη Νομίδη που είδε τον Παπαλόπουλο να αποκρούει τη μπάλα. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έκαναν συντήρηση δυνάμεων με το σκορ να μην αλλάζει.

Αρίων Μήθυμνας – Μεσότοπος 2-1: Αρίων για μεγάλα πράγματα!

Με το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα ο Αρίων Μήθυμνας καθώς νίκησε στο γήπεδο της Στύψης 2-1 τον Μεσότοπο, που έχασε βαθμούς με το καλημέρα. Ανώτεροι οι νικητές ήταν συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δίκαια πήραν τους τρεις βαθμούς. Αρχικά στο 18΄ ο Αρίων άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ του Μιχάλη Ανδριώτη με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι έφθασαν και σε δεύτερο τέρμα με εκτέλεση φάουλ από τον Αντώνη Γιαζιτζόγλου. Ο Μεσότοπος προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στο 76΄ μείωσε σε 2-1 με φάουλ του Γιώργου Δασκάλου. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων δεν άλλαξε κάτι και ο Αρίων πήρε σπουδαία νίκη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Σε ό,τι έχει να κάνει με τα μεταγραφικά ο Μεσότοπος βρίσκεται μια ανάσα από την απόκτηση του Αλέξη Καδή, ο οποίος έχει ήδη ξεκινήσει προπονήσεις με την νέα του ομάδα και είναι θέμα ημερών η επίσημη ανακοίνωση.

Ανδρονικάς – Απόλλων Δαφίων 3-0: Εντυπωσιακός

Παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάκη Σαμπάνη ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, ο Ανδρονικάς νίκησε τον Απόλλωνα Δαφίων με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν αρκετά άτυχοι αφού στο ζέσταμα έχασαν τον Αχιλλέα Κατσαρό, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις και τέθηκε νοκ-άουτ.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα των Παρακοίλων που χτύπησε τρεις φορές. Στο 14΄ ο Μάκης Σαμπάνης έκανε το 1-0, λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο έμπειρος ποδοσφαιριστής έβαλε και τρίτο γκολ χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του. Να σημειωθεί πως ο Απόλλων ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Πλουμή.

Αν/ση Γέρας – Ορφέας Κεραμειών 3-0: Ξεκίνημα με το δεξί η Αναγέννηση

Η Αναγέννηση Γέρας νίκησε 3-0 τον Ορφέα Κεραμειών μπαίνοντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιώργου Σπάρταλη παρουσιάστηκε σοβαρή από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό φθάνοντας σε μια δίκαιη επικράτηση. Από την άλλη πλευρά οι νεοφώτιστοι πάλεψαν όσο μπορούσαν δείχνοντας κάποια καλά στοιχεία, παρότι δεν κατάφεραν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 20΄ ο Νίκος Τριλιανός άνοιξε το σκορ με σουτ, ενώ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο νεαρός Γιάννης Σαμιώτης έκανε το 2-0 επίσης με σουτ. Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Στρατής Χατζηκλειδαράς.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Προοδευτική 1-1: Μοιράστηκαν από ένα βαθμό

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ατρόμητος και Προοδευτική παίρνοντας έτσι από ένα βαθμό στην πρεμιέρα. Η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Παντελή Μιχαλακέλλη, αλλά η Προοδευτική κατάφερε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Μπύρη μετά από σέντρα του Κουτλή. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν και για ένα πέναλτι σε χέρι του Λάλου. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φθάσουν σε δεύτερο γκολ χωρίς να τα καταφέρουν και αρκέστηκαν στον ένα βαθμό.

ΑΟ Βασιλικών – Φίλια 1-3: Νικήτρια η Φίλια στο ντέρμπι των νεοφώτιστων

Ο ΕΜΑΣ Φίλιας αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με τον ΑΟ Βασιλικών επικρατώντας 3-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του Πάντα μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κύριλλος Νικόλωφ, που νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 0-1. Όμως η ομάδα των Βασιλικών απάντησε άμεσα και με γκολ από τον Παναγιώτη Αλεξίου έφθασε στην ισοφάριση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες κυνήγησαν το γκολ και στο 73΄ η Φίλια πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Χασάπη. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ακόμα ένα γκολ με τον Πάντα ξεκινώντας έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα. Να σημειωθεί πως η Φίλια τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Ρωμαίο Ντερβίσι.