Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ισόπαλο το ντέρμπι παραμονής Κεραυνός – Αρίων Μήθυμνας

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι παραμονής της 24ης αγωνιστικής στην Α΄ Κατηγορία ανάμεσα στον Κεραυνό και τον Αρίωνα Μήθυμνας, αγώνας ο οποίος ολοκληρώθηκε ισόπαλος 1-1. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με σκοπό να διεκδικήσουν τους τρεις βαθμούς που θα τους “ξέμπλεκε” οριστικά από το σενάριο της τελευταίας θέσης και θα τους έδινε ώθηση για την συνέχεια. Παρουσία αρκετού κόσμου στις εξέδρες του γηπέδου της Μόριας και με πολύ καλές καιρικές συνθήκες για ποδόσφαιρο, ο Κεραυνός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Παπαβασιλείου, μετά από σέντρα του Βουζούλια.

Ωστόσο η απάντηση από πλευράς Αρίωνα ήρθε σχεδόν άμεσα και συγκεκριμένα στο 20ό λεπτό, όταν ο Σοφιάνης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αποστολέλλη για το 1-1. Κάπως έτσι το ντέρμπι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν διακαώς και δεύτερο τέρμα. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους καταγράφηκαν ακόμη δύο καλές στιγμές, μία για κάθε ομάδα με την εξ επαφής κεφαλιά του Δεσποτίδη από πλευράς Κεραυνού να περνάει άουτ, ενώ το σουτ από τον Σάλλαρη του Αρίωνα είχε την ίδια τύχη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έβγαιναν πιο συχνά προς την περιοχή του Αποστολέλλη, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα, πέρα από την προσωπική ενέργεια του Γρηγορίου, που στο 79΄ τους πέρασε όλους, βρέθηκε απέναντι στον Αποστολέλλη, αλλά πλάσαρε άουτ. Πάντως ο Κεραυνός θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-1 στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Καλπάκη να προλαβαίνει στην έξοδο τον Μουραντίδη, προτού εκείνος τον εκτελέσει, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το τάκλιν παίκτη του Αρίωνα αποδείχθηκε σωτήριο στο κοντινό σουτ του Παπαβασιλείου. Στις καθυστερήσεις οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία για να πάρουν το παιχνίδι. Αρχικά στο πρώτο λεπτό ο Χαρατσιάρης δοκίμασε σουτ από μακριά για τον Κεραυνό με τον Καλπάκη να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση, ενώ ένα λεπτό αργότερα παίκτης του Αρίωνα δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα από πλεονεκτική θέση. Έτσι το 1-1 παρέμεινε ως το φινάλε με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό και πλέον είναι αναγκασμένες να ψάξουν βαθμούς στα επόμενα δύο παιχνίδια που απομένουν για να πετύχουν τον στόχο της σωτηρίας.

Στα άλλα παιχνίδια της 24ης αγωνιστικής ο πρωταθλητής Αετός είχε εύκολο έργο απέναντι στην Προοδευτική της οποίας επιβλήθηκε με 5-0, κάνοντας μία καλή πρόβα εν όψει του τελικού του κυπέλλου Λέσβου με τον Αιολικό. Η ομάδα των Λουτρών προηγήθηκε 3-0 στο πρώτο μέρος με δύο γκολ του Λαμπράκη και ένα του Χρυσάφη για να ακολουθήσουν ακόμη δύο στην επανάληψη, ξανά από τον Χρυσάφη και ένα από τον Μιχαλάκη.

Ο Διαγόρας πήρε το παραδοσιακό ντέρμπι με τον Όλυμπο, επικρατώντας 3-1. Χωρίς καν να συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Χατζηκλειδαρά, όμως ο Όλυμπος βρήκε την ισοφάριση στο 15΄ με τον Ξυνό μετά από την ασίστ του Χουλιάρα. Στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας είχε καλύτερη απόδοση από τον αντίπαλο, φθάνοντας στην νίκη που τον διατηρεί στην δεύτερη θέση με τον Βέντο να σκοράρει για το 2-1 και τον Δρακούλη με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Σαλταμάρας, να κάνει το τελικό 3-1. Να σημειωθεί πως ο Όλυμπος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ματθαίου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Εύκολα κατέκτησε τους τρεις βαθμούς η Φίλια μετά το 5-1 επί του Ανδρονικά στην κοινή τους έδρα, κλειδώνοντας την τρίτη θέση. Τράγος και Μπράκουλα έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο σύνολο του Κώστα Μυλωνά, το οποίο έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο για άλλη μία φορά. Η ανωτερότητα της Φίλιας συνεχίστηκε και στο δεύτερο 45λεπτο με τον Χιώτη να κάνει το 3-0, το 4-0 έγινε από τον Μπράκουλα, ενώ το πέμπτο τέρμα των γηπεδούχων πέτυχε ο Κουνιάρης. Ο Ανδρονικάς σημείωσε το γκολ της τιμής με τον Παπαγεωργίου.

Άκρως εντυπωσιακός ήταν ο Αιγέας στην Θερμή καθώς νίκησε με το εντυπωσιακό 4-0 τον Οδυσσέα Ελύτη. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην εύκολη, όπως αποδείχθηκε, νίκη του Αιγέα ήταν ο Γιάννης Βελούτσος που πέτυχε χατ-τρικ, με τον Παράσχο Πρωτούλη να προσθέτει ακόμη ένα γκολ.

Ο Απόλλων Δαφίων ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός κόντρα στον Μεσότοπο, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 3-2, με τις ελπίδες παραμονής να ψαλιδίζονται. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 6ο λεπτό με τον Μαρμάρου, ωστόσο ο αδιάφορος βαθμολογικά Μεσότοπος κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Κουλουδή, τον Ιντζέ να ολοκληρώνει την ανατροπή και τον Κουλουδή να χρίζεται ξανά σκόρερ για το 3-1. Ο Απόλλων μείωσε σε 3-2 με τον Τριανταφύλλου στο 93΄, αλλά ήταν αργά για να πάρει κάτι από το ματς στο οποίο οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να παίξουν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Βλάμη.

Τέλος, η Αναγέννηση Γέρας παρά τις πολλές απουσίες κατάφερε να νικήσει και τον Ατρόμητο Ανεμότιας εκτός έδρας με 3-2, δίνοντας έτσι συνέχεια στο ξέφρενο σερί των τελευταίων αγωνιστικών. Πάντως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκαναν ιδανική εκκίνηση στο παιχνίδι με το γκολ του Γιαούπι, αλλά η Αναγέννηση κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, ισοφαρίζοντας με τον Καραβατάκη, ενώ στη συνέχεια ο Ελευθεριάδης έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα στο σκορ. Τα 3-1 ήρθε από τον Ταξιάρχη Μανούσο, ενώ για τους γηπεδούχους που επίσης είχαν απουσίες, ο Αζάμπι μείωσε σε 3-2.