Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ισόπαλο το ντέρμπι στον Παπάδο

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Αναγέννηση Γέρας και Όλυμπος στο τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν πρώτοι στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι μια από τις ευκαιρίες που είχαν στο πρώτο μέρος. Πιο συγκεκριμένα στο 41΄ ο Τρεμούλας με κοντινό σουτ νίκησε τον Τσακίρη, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου, ο οποίος τέθηκε εναντίον της παλιάς του ομάδας, του Ολύμπου, που βρήκε την ισοφάριση στο 72΄ με έναν παίκτη που ήρθε από τον πάγκο, τον Σταμογιώργο, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από έξοχη σέντρα του Ξυνού. Ουσιαστικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο και συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Αξίζει να σημειωθεί πως η Αναγέννηση Γέρας ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες καθώς στο 79΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουρούνης.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής ο Αετός πέτυχε άλλη μια νίκη με μεγάλο σκορ, συντρίβοντας αυτή τη φορά τον τυπικά γηπεδούχο στο γήπεδο των Λουτρών, Οδυσσέα Ελύτη, με 0-8 και πηγαίνει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο μεγάλο ντέρμπι με τον Διαγόρα. Σημαντικό ρόλο ως προς το εύρος του σκορ έπαιξε το γεγονός πως ο Οδυσσέας Ελύτης κατέβηκε στον αγώνα με πολλές και σημαντικές απουσίες, που δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο το έργο των Καρέτου και Μαστέλλου. Ο Αετός την περισσότερη δουλειά στο παιχνίδι την έκανε στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε 0-6 με τους Γ. Μωυσίδη και Σεφουλάι να σκοράρουν από δύο φορές και τους Καλαφάτη και Κουνιάρη από μια. Στην επανάληψη οι πρωταθλητές βρήκαν δίχτυα άλλες δύο φορές με τους Αλαγιάννη και Μιχαλάκη, ενώ είχαν συνολικά τρία δοκάρια, δύο με τον Συβρή και ένα με τον Αλαγιάννη.

Από κει και πέρα ο Διαγόρας δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τελικά 1-3 τον μαχητικό Αλκιβιάδη, που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ρονάλντο Σιμόνι με το 1-0 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν δύο στατικές φάσεις, όπου πρωταγωνιστής και στις δύο ήταν ο Ζαχαρίας Χατζέλλης, ο οποίος με δικά του γκολ στο 47΄ και στο 52΄, γύρισε τούμπα το ματς για το 1-2 του Διαγόρα. Στη συνέχεια ο Αλκιβιάδης έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Σταυρινός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γόμο από το σημείο του πέναλτι. Εν τέλει ο Διαγόρας καθάρισε την νίκη στο 75΄ με τον Παναγιώτη Χρυσάφη. Άπαντες στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής επικεντρώνονται πλέον στο μεγάλο ντέρμπι με τον Αετό, όπου το ζητούμενο είναι η νίκη που θα τους επαναφέρει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Γκολ και θέαμα είχαμε στο Πλωμάρι με τον Αιγέα να επιστρέφει ξανά στα νικηφόρα αποτελέσματα, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Ατρόμητου Ανεμότιας με 6-3. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να καθαρίζουν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν και πέτυχαν τέσσερα γκολ με τους Θανάση Πρωτούλη (δύο), Παράσχο Πρωτούλη και Κλούρα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος κατάφερε να μειώσει σε 4-2 με τους Γιαούπι και Γιαννακουδάκη, στη συνέχεια ο Ψάνης έκανε το 5-2 για τον Αιγέα, που αργότερα βρήκε και έκτο τέρμα, αυτή τη φορά από τα πόδια του Θανάση Πρωτούλη ο οποίος έκανε χατ-τρικ. Το τελικό 6-3 έκανε ο Κουρμπανίδης από το σημείο του πέναλτι.

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πήρε η Φίλια, που πέρασε από τη Σκάλα Καλλονής επικρατώντας 2-4 της Προοδευτικής, που με την σειρά της παρέμεινε στον πυθμένα της βαθμολογίας. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-3 υπέρ της Φίλιας που άνοιξε το σκορ με τον Σταύρο Κανόγλου, δέχθηκε την ισοφάριση από τον Κουμέλλη, αλλά στη συνέχεια με σκόρερ ξανά τον Κανόγλου και τον Γρούβα πήγε στην ανάπαυλα με διαφορά δύο τερμάτων. Η Προοδευτική μπήκε ξανά στο παιχνίδι όταν μείωσε σε 2-3 με τον Ρομέο Ντερβίσι, όμως η Φίλια κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Δημήτρη Λόκο. Αξίζει να αναφέρουμε πως για περίπου μισή ώρα στο ματς η Προοδευτική έπαιζε με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Κιούρκου με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τέλος, σεφτέ στις νίκες στο πρωτάθλημα έκανε ο Αρίων Μήθυμνας, που πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα του Ανδρονικά με 0-2. Η ομάδα των Παρακοίλων μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας δοκάρι με τον Μάκη Σαμπάνη. Όμως τέσσερα λεπτά πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο ο Καδής στάθηκε άτυχος, καθώς άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1 του Αρίωνα που καθάρισε την υπόθεση νίκη στο 75΄ με τον Ανδριώτη. Ο Ανδρονικάς, ο οποίος πλέον βρίσκεται στην τελευταία θέση, παρέα με την Προοδευτική, ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χατζηκυριάκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.