Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Καθάρισε το ντέρμπι ο Διαγόρας

Στις νίκες επέστρεψε ο Διαγόρας που πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Αιγέα με 3-0 στην προσπάθειά του να καλύψει το χαμένο βαθμολογικό έδαφος. Στην κορυφή παρέμεινε ο Αετός που νίκησε 3-1 την Φίλια, ενώ την εντυπωσιακή του πορεία συνέχισε ο Οδυσσέας Ελύτης που επικράτησε με ανατροπή 2-1 της Αναγέννησης Γέρας. Ακόμη τρίποντα πήραν ο Όλυμπος 2-0 τον Ανδρονικά και με το ίδιο σκορ νίκησε ο Μεσότοπος τον Αρίωνα Μήθυμνας. Η Προοδευτική πήρε τους τρεις βαθμούς επί του Κεραυνού, νικώντας 2-4. Επίσης σημαντική νίκη πήρε ο Ατρόμητος Ανεμότιας απέναντι στον ουραγό Απόλλων Δαφίων με 2-1.

Αετός – Φίλια 3-1

Ο πρωτοπόρος και αήττητος Αετός ξεπέρασε και το εμπόδιο της Φίλιας με 3-1. Η ομάδα των Λουτρών μόλις στο 2ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Καλαφάτη μέσα στην περιοχή, με τον Πετρουζέλλη να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου έκανε το 2-0 στο 48΄ με σουτ του Αλαγιάννη, ενώ το 3-0 πέτυχε ο Κλάους Σεφουλάι με τον ίδιο τρόπο. Η Φίλια, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Πανταζή, με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Οδυσσέας Ελύτης – Αν/ση Γέρας 2-1

Ο Οδυσσέας Ελύτης πέρασε ξανά μόνος στη δεύτερη θέση μετά και τη νίκη του 2-1 επί της Αναγέννησης Γέρας. Πάντως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν πρώτοι στο 32΄ με τον Πρωτονοτάριο. Ωστόσο η απάντηση του Ελύτη ήρθε σχετικά άμεσα καθώς τρία λεπτά μετά το 0-1, ο Μανιός έφερε το ματς στα ίσια, ύστερα από σέντρα του Καλουτζή. Ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στο γκολ του Μανιού ήταν και ο σκόρερ του 2-1 στο 87ο λεπτό, μετά από ωραία δημιουργία του Πολύζου, με τον έμπειρο επιθετικό να λυτρώνει τον Οδυσσέα. Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκαν οι Πολύζος για τον Ελύτη και Βογλάνης για την Γέρα.

Όλυμπος – Ανδρονικάς 2-0

Επιστροφή στις νίκες για τον Όλυμπο που έκανε όλη τη δουλειά στο πρώτο μέρος στο τελικό 2-0 απέναντι στον Ανδρονικά. Οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ, ωστόσο αρκέστηκαν σε αυτό το 2-0 που διαμορφώθηκε με τα γκολ των Τσομπανέλλη στο 25΄ και Ξυνού στο 38ο λεπτό με τον δεύτερο να έχει και δοκάρι. Από την άλλη ο Ανδρονικάς δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και ηττήθηκε δικαίως.

Διαγόρας – Αιγέας 3-0

Στον Διαγόρα κατέληξε το ντέρμπι καθώς νίκησε 3-0 τον Αιγέα των πολλών απουσιών. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν ανώτερη του αντιπάλου στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, παίρνοντας τρεις σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια να καλύψει το χάσμα στην βαθμολογία. Το γρήγορο γκολ του Σεκού στο 3ο λεπτό βοήθησε αρκετά τον Διαγόρα να φθάσει στην νίκη. Το 2-0 έγινε στο 67΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δρακούλη, παράβαση που προήλθε μετά από χέρι του Καραβατάκη, ενώ τον επίλογο στο ματς έβαλε ο Βέντος στο 75΄ με κοντινό σουτ. Από την άλλη ο Αιγέας είχε λιγοστές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κουμπά και κάπως έτσι έφυγε από την Αγία Παρασκευή με άδεια χέρια.

ΑΟ Μεσοτόπου – Αρίων Μήθυμνας 2-0

Ο Μεσότοπος επιβλήθηκε με αρκετή δυσκολία του Αρίωνα Μήθυμνας με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον γκολκίπερ Φαρμακέλλη. Ο Μεσότοπος έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 70΄ με σκόρερ τον Αχιλλέα Χαρλεπά, ενώ το 2-0 σημειώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Πιπερά. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 1-0 με τον Φωκιανό να αστοχεί από την άσπρη βούλα.

Κεραυνός – Προοδευτική 2-4

Αρκετά ανεβασμένη είναι η Προοδευτική στις τελευταίες αγωνιστικές, παίρνοντας ακόμη τρεις βαθμούς, αυτή τη φορά επί του Κεραυνού, εκτός έδρας με 2-4. Η ομάδα του Φώτη Κοκκινέλη άνοιξε το σκορ στο 32΄ με τον Πάντα για να έρθει και δεύτερο γκολ από τον Γιαζιτζόγλου στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Στη συνέχεια ο Κεραυνός μείωσε σε 1-2 με πέναλτι του Μπουντακόπουλου, όμως λίγο αργότερα ο Καραγιάννης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Ο Γιαζιτζόγλου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 1-4, για να έρθει απλώς η μείωση στο σκορ από τον Κεραυνό με τον Παπαδόπουλο.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Απόλλων Δαφίων 2-1

Έπρεπε να φθάσουμε στην 5η αγωνιστική για να πάρει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας ο Ατρόμητος Ανεμότιας που κέρδισε μάλιστα με ανατροπή 2-1 τον Απόλλωνα Δαφίων που παραμένει ακόμη χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα. Ο Απόλλων έκανε το 0-1 με τον Τριανταφυλλόπουλο που είχε και δοκάρι, ωστόσο ο Μάκης Σαμπάνης από πλευράς Ατρομήτου πήρε το όπλο του και με δύο προσωπικά τέρματα στο 42΄ και το 78΄ (το δεύτερο με απευθείας εκτέλεση κόρνερ), ανέτρεψε την κατάσταση, χαρίζοντας τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα του. Η ομάδα των Δαφίων ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκιάτα.