Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Με την αξία του πρωταθλητής χειμώνα ο Αετός

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα κατέκτησε ο Αετός που νίκησε και τον Μεσότοπο με 2-0 κλείνοντας τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος αήττητος και παράλληλα διατήρησε τη διαφορά των πέντε βαθμών από τον Όλυμπο. Η ομάδα των Λουτρών ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι μέσα σε οκτώ λεπτά, έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Βέντο, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Στις άλλες αναμετρήσεις ο Όλυμπος επέστρεψε στα τρίποντα ξεσπώντας απέναντι στον Ατρόμητο τον οποίο νίκησε με το εμφατικό 6-0, μένοντας έτσι στην δεύτερη θέση και στο -5 από τον Αετό. Σπουδαίο τρίποντο πανηγύρισε η Προοδευτική, καθώς επικράτησε του Αιγέα με 3-2 και σκαρφάλωσε ξανά στην τρίτη θέση. Με ανατροπή πήρε τους τρεις βαθμούς ο Ανδρονικάς αφού βρέθηκε να χάνει 1-0 από τον Ορφέα Κεραμειών, όμως κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να νικήσει 5-1. Πολύ ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Στύψης, όπου η Φίλια νίκησε με 3-2 τον Αρίωνα Μήθυμνας και βλέπει τετράδα. Τέλος, σημαντικές από κάθε άποψη νίκες σημείωσαν ο Οδυσσέας Ελύτης και η Αναγέννηση Γέρας επί των Απόλλωνα Δαφίων με 3-1 και ΑΟ Βασιλικών με 2-0 αντίστοιχα.

Αετός – Μεσότοπος 2-0: Καθάρισε σε οκτώ λεπτά

Ούτε ο Μεσότοπος στάθηκε εμπόδιο για τον Αετό που νίκησε με 2-0 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2019, κατακτώντας και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Παρουσία λιγοστών φιλάθλων το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες, όμως οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στις δύο καλές φάσεις που τους δόθηκαν να βρουν δίχτυα. Αρχικά στο 30΄ μετά από ασίστ του Μιχαλάκη, ο Μιχάλης Βέντος με δυνατό σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Αετό για να έρθει οκτώ λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης να διαμορφώσει το 2-0, αυτή τη φορά, μετά από μπαλιά του Κόμβου και λάθος υπολογισμό από τους αμυντικούς του Μεσοτόπου, που έδωσαν την ευκαιρία στον παίκτη του Αετού να κάνει το 2-0.

Από την άλλη ο Μεσότοπος προσπάθησε να απειλήσει χωρίς όμως να βρει δίχτυα. Στην επανάληψη η ομάδα των Λουτρών συνέχισε την καλή της παρουσία δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, ενώ λίγο έλειψε στο 53΄ ο Άκης Μχαλάκης να πετύχει το γκολ της χρονιάς όταν επιχείρησε σουτ πίσω από τη σέντρα με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Αντίθετα ο Μεσότοπος δεν μπόρεσε να μπει ποτέ στο παιχνίδι με το σερί του να σταματά στα Λουτρά. Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για δύο περιπτώσεις πέναλτι για χέρι αμυντικών του Αετού σε προσπάθειες των Χατζηβαγιάννη και Γκέκα. Όπως και να ‘χει ο Αετός ήταν καλύτερος και πήρε δίκαια το τρίποντο.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Όλυμπος 0-6: Ξέσπασε

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα ο Όλυμπος πέρασε από την Αγία Παρασκευή νικώντας με το εμφατικό 6-0 τον Ατρόμητο Ανεμότιας, επιστρέφοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο στα τρίποντα. Η ομάδα της Αγιάσου ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και ευτύχησε να προηγηθεί με 5-0 από το ημίχρονο. Μάλιστα στο δεύτερο μέρος ο Θόδωρος Παπαλόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν παίξει πολύ μέχρι τώρα, ενώ από την άλλη ο Ατρόμητος που απογοήτευσε ξανά είχε για ακόμα μια φορά πολλά προβλήματα στην άμυνα. Για τον Όλυμπο δύο γκολ σημείωσε ο Καλουτζής, ενώ από μια φορά βρήκαν δίχτυα οι Βουργουτζής, Τσομπανέλλης, Διακορώνας και Συβρής.

Προοδευτική – Αιγέας 3-2: Σπουδαία νίκη με Καραγιάννη!

Με τον Νίκο Καραγιάννη να πετυχαίνει χατ-τρικ η Προοδευτική επικράτησε 3-2 του Αιγέα σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, όπως αποδεικνύεται από το τελικό σκορ, με την ομάδα του Κώστα Νερατζή να σκαρφαλώνει ξανά στην τρίτη θέση. Πάντως ο Αιγέας ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Χρυσάφη, παράβαση η οποία προήλθε μετά από χέρι του Μπίρη και αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια η Προοδευτική κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Καραγιάννη, ενώ ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του σκοράροντας με το κεφάλι. Όμως ο Αιγέας λίγο αργότερα είχε την απάντηση και πάλι με τον Χρυσάφη, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Αλλά ο Καραγιάννης δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη, αφού κατάφερε να βρει και πάλι δίχτυα για το 3-2, χαρίζοντας στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους.

Ανδρονικάς – Ορφέας Κεραμειών 5-1: Ανδρονικάς για τετράδα

Ο Ανδρονικάς βρέθηκε να χάνει 1-0 από τον Ορφέα Κεραμειών, όμως κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει μια σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί στην τετράδα. Από την άλλη ο Ορφέας πλήρωσε τις πολλές απουσίες, καθώς πήγε στο παιχνίδι με 12 παίκτες, μια και οι περισσότεροι στο ρόστερ είναι φοιτητές και έχουν αποχωρήσει από το νησί για τις διακοπές των Χριστουγέννων. Στο παιχνίδι η ομάδα των Κεραμειών άνοιξε πρώτη το σκορ με κεφαλιά από τον Καραδημητράκη στο 2ο λεπτό, όμως ο Ανδρονικάς με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε τελικά με 5-1. Δύο τέρματα πέτυχε ο Χατζηκυριάκος και από ένα οι Δελόλμας, Νταής και Κουτλής.

Αρίων Μήθυμνας – Φίλια 2-3: Ματσάρα

Η Φίλια απέδρασε από τη Στύψη με τους τρεις βαθμούς νικώντας 3-2 τον Αρίωνα Μήθυμνας με το κύριο χαρακτηριστικό στην αναμέτρηση να είναι ο δυνατός άνεμος, που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 35΄ με τον Κουνιάρη, αλλά ένα λεπτό μετά ο Άνταμ ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 για να έρθει λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης να κάνει το 2-1. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στη Φίλια, η οποία κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει σε 2-2 και πάλι με τον Κουνιάρη, ο οποίος πλήγωσε ξανά την πρώην ομάδα του, ενώ λίγο πριν το φινάλε ο Μάριο Καλλούλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε στην Φίλια μια μεγάλη νίκη.

ΑΟ Βασιλικών – Αν/ση Γέρας 0-2: Επαγγελματική νίκη

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Αναγέννηση Γέρας καθώς πέρασε με επιτυχία από τα Βασιλικά, νικώντας 2-0 την τοπική ομάδα σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο. Η Γέρα ήταν καλύτερη απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο που την κρατάει κοντά στην τετράδα. Τα γκολ για την ομάδα του Κώστα Χατζέλλη πέτυχαν οι Χατζηκλειδαράς και Βασίλογλου.

Οδυσσέας Ελύτης – Απόλλων Δαφίων 3-1: Επέστρεψε στα τρίποντα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασε την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τον Ορφέα Κεραμειών ο Οδυσσέας Ελύτης, που νίκησε 3-1 τον Απόλλωνα Δαφίων. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 2΄ με κεφαλιά από τον Καβαλίκα, όμως η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Ελύτη, που πήρε το τρίποντο με δύο γκολ από τον Πολύζο στο 16΄ και το 74΄, ενώ ο Μπάμπης Κιούρκος διαμόρφωσε στο φινάλε το τελικό 3-1. Να σημειωθεί πως από πλευράς Απόλλωνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ρεντόν Σεφουλάι για χτύπημα εκτός φάσης.