Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Μοιράστηκαν τους βαθμούς Αετός, Διαγόρας, στο -1 από την κορυφή Όλυμπος και Αιγέας

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Αετό και τον Διαγόρα που μοιράστηκαν τους βαθμούς στο τελικό 1-1. Το αποτέλεσμα εκμεταλλεύτηκαν Όλυμπος και Αιγέας που νίκησαν Ανδρονικά 5-0 και Φίλια 2-0 αντίστοιχα και μείωσαν την απόσταση από τον κορυφή και τον πάντα πρωτοπόρο Διαγόρα στον ένα βαθμό. Ακόμη σημαντικό διπλό πανηγύρισε ο Αρίων Μήθυμνας 2-1 τον Κεραυνό στη Θερμή, ενώ πολύτιμη εκτός έδρας νίκη πήρε η Αναγέννηση Γέρας στην έδρα του Αλκιβιάδη με σκορ 4-1.

Στο μεγάλο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής Αετός και Διαγόρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, αποτέλεσμα το οποίο κρίνεται δίκαιο βάσει της απόδοσης των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Λουτρών. Ο Αετός άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ. Μετά από βαθιά μπαλιά που έγινε στην περιοχή ο Καραμήτρος του Διαγόρα στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα δεν υπολόγισε σωστά, σούταρε πολύ δυνατά και σημείωσε αυτογκόλ. Στη συνέχεια ο Διαγόρας προσπάθησε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει, έχοντας καλή στιγμή στο 24΄ με το σουτ-φάουλ του Σεφουλάι να απομακρύνει σε κόρνερ ο Κλεομένης Παπαλόπουλος

Δυο λεπτά αργότερα ο Αετός έφθασε πολύ κοντά στο 2-0, όμως το δυνατό βολέ από τον Βλαστέλλη πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κουμπά. Τελικά η ισοφάριση από πλευράς Διαγόρα ήρθε στο 37ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεφουλάι και κεφαλιά του Γιώργου Τσομπανέλλη, ο οποίος σκόραρε απέναντι στην παλιά του ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες προσπάθησαν να βρουν τυχόν κενούς διαδρόμους έτσι ώστε να πετύχουν και άλλο γκολ. Έπρεπε να φθάσουμε στο 73ο λεπτό για να δούμε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια αφού όλο το προηγούμενο διάστημα οι δυο μονομάχοι ήταν αρκετά προσεκτικοί στο παιχνίδι τους.

Η φάση του 73ου λεπτού ανήκε στον Διαγόρα με τον Ματθαίου να περνάει ωραία πάσα για τον Σοφιάννη, όμως ο Παπαλόπουλος βγήκε έγκαιρα και “του πήρε την μπουκιά από το στόμα”. Στο 78΄ ήταν η σειρά του Αετού να απειλήσει με τον Γιαβρούδη. Στις καθυστερήσεις ο Διαγόρας θα μπορούσε να είχε φύγει από τα Λουτρά με τους τρεις βαθμούς, όμως ο Παπαλόπουλος έκανε την επέμβαση του αγώνα στο σουτ του Χατζέλλη έξω από την περιοχή και κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1. Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για μια περίπτωση πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο σε μαρκάρισμα πάνω στον Δουκάκη.

Όπως αναφέραμε στην αρχή, την απώλεια δυο βαθμών του Διαγόρα εκμεταλλεύτηκαν Όλυμπος και Αιγέας, που νίκησαν τους αντιπάλους τους και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή στον ένα βαθμό. Ο Όλυμπος νίκησε με εύκολο τρόπο τον Ανδρονικά στα Παράκοιλα, 5-0 το τελικό σκορ. Η ομάδα της Αγιάσου καθάρισε την υπόθεση νίκη στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα με 3-0. Λαλάς, Νίκος Κρητικός και Ξυνός σκόραραν στα πρώτα 45 λεπτά για τον Όλυμπο που είχε και δοκάρι με τον Λαλά. Στην επανάληψη ο έμπειρος επιθετικός, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς, έκανε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Χρήστος Μουτζούρης. Με επιτυχία πέρασε από την δύσκολη έδρα της Φίλιας ο Αιγέας των πολλών απουσιών.

Ανώτερη σε όλο το ματς η ομάδα του Πλωμαρίου νίκησε με σκορ 2-0 και πλησίασε την κορυφή. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 με το γκολ του Καλαφάτη, όμως το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς η ομάδα του Πλωμαρίου σημάδεψε το δοκάρι τρεις φορές με τους Ψάνη, Μιχαλάκη και Σεκού. Στην επανάληψη ο Αιγέας κλείδωσε το τρίποντο στο 83ο λεπτό με τον Ακίνδυνο Κασάι, ενώ είχε και τέταρτο δοκάρι με τον Ψάνη. Τη δοκό σημάδεψε και η Φίλια με τον Ιντζέ. Ακόμη να σημειωθεί πως οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Θωμάς Παπαδόπουλος της Φίλιας και ο Σεκού του Αιγέα, μετά από ένταση που υπήρξε ανάμεσα στους δυο ποδοσφαιριστές.

Δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για την Αναγέννηση Γέρας, 4-1 τον Αλκιβιάδη στο Κάτω Τρίτος. Τρελά κέφια στην επίθεση είχε ο Γιώργος Μανούσος καθώς πέτυχε χατ-τρικ και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 56ο λεπτό η Αναγέννηση Γέρας πέτυχε και τέταρτο γκολ με αυτογκόλ του Σταυρινού, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Αλκιβιάδης, που παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, χωρίς βαθμό, ήταν να μειώσει σε 4-1 με τον Κιούρκο. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ που σημειώνει ο Αλκιβιάδης στο φετινό πρωτάθλημα.

Τέλος, στο πρωινό παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής ο Αρίων Μήθυμνας νίκησε 2-1 με ανατροπή τον Κεραυνό. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κεραυνό να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 51΄ με τον Στρατή Χριστοδούλου. Όμως ο Αρίων Μήθυμνας έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με δυο γκολ του Κλεάνθη Ζούζι, ο οποίος τα αφιέρωσε στον αδικοχαμένο αδερφό του Χρήστο Ζούζι, σε μια ομολογουμένως συγκινητική στιγμή.