Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Μοιράστηκαν τους βαθμούς Αιγέας και Αετός στην τελευταία αγωνιστική των play offs

Ολοκληρώθηκε το μίνι πρωτάθλημα των play offs με τα παιχνίδια της 10ης αγωνιστικής που έγιναν την Κυριακή 7 Απριλίου. Ο Διαγόρας έκλεισε με νίκη τη χρονιά 2-1 τον Αρίωνα Μήθυμνας στην Πέτρα. Στο άλλο παιχνίδι ο πρωταθλητής Αιγέας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1, με τον Αετό στο Πλωμάρι.

Ο Αιγέας έχοντας πολλές αλλαγές στην σύνθεσή του και με το μυαλό του να είναι στο πρώτο παιχνίδι με τον Ηρακλή Ατσικής για το πρωτάθλημα στο Νομό, το Σάββατο 13 Απριλίου, στην Ατσική, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα play off με μια γλυκιά ισοπαλία 1-1 με τον Αετό, που με την σειρά του κατέλαβε την τέταρτη θέση στη φετινή Α΄ ΕΠΣ Λέσβου. Η ομάδα του Πλωμαρίου πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 1-0 χάρη στο γκολ του Παναγιώτη Κόμβου στο 25ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός πίεσε για την ισοφάριση την οποία βρήκε τελικά στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Νίκο Μωυσίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο γήπεδο Πέτρας ο Διαγόρας νίκησε 2-1 τον Αρίωνα Μήθυμνας στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για τις δυο ομάδες. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Σαρίκη, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της με σουτ εκτός περιοχής του Ματθαίου στο 37΄. Ο Αρίων Μήθυμνας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Διαμαντή Ράμα στο 73ο λεπτό, ενώ να σημειωθεί πως χρέη τερματοφύλακα για τους γηπεδούχους εκτέλεσε ο Νικόλοβ, αφού δεν υπήρχε διαθέσιμος γκολκίπερ. Ο Διαγόρας εκτός από τα γκολ είχε και δυο δοκάρια με τους Σαρίκη και Γ. Τσομπανέλλη. Επιπλέον να αναφέρουμε πως στο ημίχρονο του αγώνα η διοίκηση του Αρίωνα Μήθυμνας μέσα σε κλίμα συγκίνησης, τίμησε τον ποδοσφαιριστή της ομάδας Νίκο Βουρσούκη, που αποσύρεται από την ενεργό δράση.

Τώρα για την 9η και προτελευταία αγωνιστική των play outs σε πρωινό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Μόριας η Φίλια μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι με τον Κεραυνό, 5-0 το τελικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Κώστα Μυλωνά ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε 3-0 με γκολ, που σημείωσαν οι Δελημήτρου, Σιμόνι και Μαλακός. Στην επανάληψη ο κεφάτος Σιμόνι σκόραρε ξανά για το 4-0, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Χρήστος Λερός στο 89΄, ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Σιμόνι, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0.

Καλύτερη στιγμή από πλευράς Κεραυνού, που δεν κάνει καλά play out, ήταν το δοκάρι του Αγριτέλλη στο 34ο λεπτό. Στο άλλο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο Παρακοίλων, Ανδρονικάς και Αλκιβιάδης μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1. Το πρώτο μέρος βρήκε τον Αλκιβιάδη μπροστά στο σκορ με το γκολ του Νίκου Τσαΐρη. Στην επανάληψη ο Ανδρονικάς ισοφάρισε σε 1-1 με τον νεαρό Ψαρόμπα, ενώ είχε και δυο δοκάρια με τον Γ. Σαμπάνη. Το δοκάρι σημάδεψε και ο Αλκιβιάδης με τον Γαβανέλλη.