Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Μόνος πρώτος ο Αετός 2-1 τον Όλυμπο

Ο Αετός νίκησε με ανατροπή 2-1 τον Όλυμπο στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άκη Μιχαλάκη, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ. Έτσι με αυτή την νίκη η ομάδα των Λουτρών αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από τον Όλυμπο και είναι πλέον μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Σπουδαία νίκη πήρε και η Αναγέννηση Γέρας επί του Μεσοτόπου επικρατώντας 2-1 και κάνει όνειρα για τετράδα. Γκολ και θέαμα χόρτασαν όσοι βρέθηκαν στη Φίλια, όπου η τοπική ομάδα έκανε ανατροπή-έπος νικώντας 4-3 τον Ατρόμητο Ανεμότιας, τη στιγμή που η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά προηγήθηκε στο ημίχρονο 0-3. Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Ανδρονικά με τον Αιγέα, ενώ την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Οδυσσέας Ελύτης, ο οποίος κέρδισε 2-0 την Προοδευτική. Μετά από αρκετά παιχνίδια ο Ορφέας Κεραμειών γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης παίρνοντας το τρίποντο στην έδρα των Βασιλικών με 2-0. Η 8η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο Τετάρτη με το παιχνίδι του Αρίωνα Μήθυμνας με τον Απόλλωνα Δαφίων.

Αετός – Όλυμπος 2-1: Άκης Μιχαλάκης, ο λυτρωτής!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άκη Μιχαλάκη ο Αετός νίκησε 2-1 τον Όλυμπο στο ντέρμπι κορυφής, σε ένα ωραίο παιχνίδι που κράτησε την αγωνία των φιλάθλων μέχρι το τέλος. Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Λουτρών συνεχίζει πλέον μόνη πρώτη στη βαθμολογία κρατώντας και το αήττητο. Από την άλλη αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Όλυμπο στο φετινό πρωτάθλημα. Στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο Λουτρών, Αετός και Όλυμπος επιδίωξαν την νίκη στο ντέρμπι των πρωτοπόρων. Η ομάδα της Αγιάσου μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και μόλις στο 14ο λεπτό κατάφερε να παγώσει τα Λουτρά με δυνατό σουτ βολέ από τον Γιώργο Συβρή, ο οποίος έκανε το 0-1 σκοράροντας απέναντι στην πρώην ομάδα του. Στη συνέχεια ο Όλυμπος πίεσε και για δεύτερο γκολ έχοντας κάποιες ευκαιρίες με Πετρουζέλλη και Καλουτζή, όμως από ένα σημείο και μετά ο Αετός άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και απείλησε δύο φορές με Βέντο και Βλαστέλλη. Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μέρος με το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε ένας Αετός μεταμορφωμένος προς το καλύτερο εκμεταλλευόμενος και τους χώρους που έδινε ο Όλυμπος, που δεν είχε σε καμία περίπτωση την εμφάνιση του πρώτου μέρους. Στο 68ο λεπτό ένα καλό σουτ από τον Βλαστέλλη έφυγε λίγο δίπλα από τα δοκάρια του Παπαλόπουλου, ενώ ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Ολύμπου να απειλήσει δις με Καλουτζή και Τόρρα, με τον Κάμπερ να λέει όχι και στις δύο περιπτώσεις. Τα λεπτά κυλούσαν, το 0-1 παρέμενε, αλλά στο 81΄ ο Αετός κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Άκη Μιχαλάκη, ο οποίος με κοντινό σουτ νίκησε τον Παπαλόπουλο για το 1-1. Οι περισσότεροι πίστεψαν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, αλλά ο Μιχαλάκης είχε άλλη άποψη αφού στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από πάσα του Μανιού σκόραρε από κοντά χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, η οποία πανηγυρίστηκε από όλο τον κόσμο με το γλέντι να συνεχίζεται στα αποδυτήρια.

Αν/ση Γέρας – Μεσότοπος 2-1: Τρίτη συνεχόμενη νίκη η Αναγέννηση Γέρας

Πολύ καλή περίοδο διανύει η Αναγέννηση Γέρας νικώντας και τον Μεσότοπο με 2-1 στον Παπάδο. Από την άλλη ο ΑΟΜ αγνοεί τη νίκη στα τελευταία παιχνίδια και υπάρχει μεγάλος προβληματισμός. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ από τον Ταξιάρχη Μανούσο για να έρθει ένα ακόμα γκολ στο 64΄ με τον Παυλέλη, ο οποίος έδωσε στην ομάδα του αέρα δύο τερμάτων.

Ο Μεσότοπος μπήκε και πάλι στο παιχνίδι δύο λεπτά αργότερα όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκέκα από τον Σαμιώτη, ο Καδής ανέλαβε την εκτέλεση, ο Ζηρόπουλος αρχικά απέκρουσε, αλλά ο Καφαλούκος πήρε το ριμπάουντ μειώνοντας σε 2-1, χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος. Να σημειωθεί πως ακυρώθηκε ένα γκολ για κάθε ομάδα για καταλογισμό οφσάιντ στον Γιώργο Μανούσο της Γέρας και στον Τσατσάκη του Μεσοτόπου, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λεονταρίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Φίλια – Ατρόμητος Ανεμότιας 4-3: Μεγάλη νίκη η Φίλια, αυτοκτόνησε ο Ατρόμητος

Η Φίλια αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο 3-0 από τον Ατρόμητο Ανεμότιας, εν τέλει κατάφερε με μια μαγική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι, κερδίζοντας με 4-3. Ο Ατρόμητος μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 0-3 με δύο γκολ από τον Μαλακό, το ένα με πέναλτι, ενώ σκόραρε και ο νεαρός Χαλκοδαίμων.

Όμως στην επανάληψη η ομάδα της Ανεμότιας δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, αυτό η Φίλια το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή βρίσκοντας δίχτυα με τους Νικόλοφ, Πάντα, Κουνιάρη, ενώ το τελικό 4-3 έκανε ο Κύριλλος Νικόλοφ, που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση χάρισε στην ομάδα του μια μεγάλη νίκη.

Ανδρονικάς – Αιγέας 1-1: Δίκαιη ισοπαλία στα Παράκοιλα

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ανδρονικάς και Αιγέας στο τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με γκολ από τον Μάκη Σαμπάνη, όμως ο Αιγέας κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρμα από τον Μιχάλη Ελευθερίου. Οι δύο ομάδες έψαξαν και άλλο γκολ έχοντας από ένα δοκάρι με Χατζηκυριάκο ο Ανδρονικάς και Χρυσάφη ο Αιγέας.

Οδυσσέας Ελύτης – Προοδευτική 2-0: Σεφτέ στα τρίποντα

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης επί της Προοδευτικής με 2-0. Μέχρι τώρα η νεανική ομάδα των Μαστέλου και Καρέτου είχε μόνο ισοπαλίες και κατάφερε να φθάσει στο πρώτο τρίποντο με γκολ που σημείωσαν οι Αναιρούσης και Τσιμπούκης. Από την άλλη η ομάδα-έκπληξη του πρωταθλήματος Προοδευτική δεν είχε καλή απόδοση, κυρίως στο δεύτερο μέρος και ηττήθηκε δικαίως.

ΑΟ Βασιλικών – Ορφέας Κεραμειών 0-2: Νίκη μετά από καιρό

Επιστροφή στα τρίποντα για τον Ορφέα Κεραμειών μετά από αρκετό καιρό, καθώς επικράτησε εκτός έδρας 2-0 του ΑΟ Βασιλικών. Ο Ορφέας ήταν καλύτερος από τον αντίπαλο έχοντας περισσότερες ευκαιρίες. Τα δύο γκολ που χάρισαν στην ομάδα των Κεραμειών ένα σημαντικό τρίποντο πέτυχαν οι Γιαννακουδάκης και Αθανασούλης.