Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Μόνος πρώτος ο Όλυμπος

Spread the love

Τη μοναξιά της κορυφής στην Α΄ ΕΠΣ Λέσβου απολαμβάνει ο Όλυμπος, που νίκησε με 3-1 τον Αρίωνα Μήθυμνας στο γήπεδο Πέτρας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι δυο ομάδες που μέχρι πριν την έναρξη της 3ης στροφής μοιράζονταν την κορυφή με έξι βαθμούς, αναμετρήθηκαν μεταξύ τους, με τον Όλυμπο να παίρνει τους τρεις βαθμούς, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο. Η ομάδα της Αγιάσου άνοιξε πρώτη το σκορ στο 7΄με τον Γεωργακή, όμως δέκα λεπτά αργότερα ο Αρίων έφερε το ματς στα ίσια με τον Γρούβα. Μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να πάρουν ξανά το προβάδισμα με πιο σημαντική να είναι το δοκάρι του Δουβαλέτα. Στην επανάληψη ο Όλυμπος πήρε τη νίκη με δυο εκτελέσεις πέναλτι του Θεοδωρίδη, ενώ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Βουρλή

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Φίλια επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας στο γήπεδό της 4-1 του Ανδρονικά, που παραμένει στην τελευταία θέση, χωρίς βαθμό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-1 με τους γηπεδούχους του Θοδωρή Παπαλόπουλου να κάνουν το 1-0 στο 4΄ με τον Γιάννη Κουνιάρη. Στο 23΄ ο Γιώργος Σαμπάνης βρήκε δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Ανδρονικά. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους η Φίλια ανέκτησε το προβάδισμα μετά από ενέργεια του Κουνιάρη με την μπάλα να βρίσκει και στον Μαγγανά του Ανδρονικά, καταλήγοντας στα δίχτυα. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος για την Φίλια, που έκανε το 3-1 στο 56΄ με τον Στ. Τσομπανέλλη και το τελικό 4-1 στο 71΄ με τον μόνιμό της σκόρερ στο πρωτάθλημα Γιάννη Κουνιάρη.

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για τον Αετό, αυτή τη φορά απέναντι στην Αναγέννηση Γέρας της οποίας επιβλήθηκε 3-0. Η ομάδα των Λουτρών μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πηγαίνοντας προηγούμενη στα αποδυτήρια με το γκολ του Γ. Τσομπανέλλη. Στην επανάληψη ο Αετός πέτυχε δυο ακόμη γκολ με τους Ταξιάρχη Μανούσο και Κριπιντίρη να διαμορφώνουν το τελικό 3-0.

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Διαγόρας απέναντι στην Καλλονή με σκορ 2-1. Η εν λόγω αναμέτρηση ήταν από τις πιο συναρπαστικές της 3ης αγωνιστικής, αφού οι δυο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που την παρακολούθησαν μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το παιχνίδι, κάνοντας το 1-0 στο 9΄ με τον Βλάμη. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Καλλονή είχε δοκάρι με τον Πλουμή, ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα χρίσθηκε σκόρερ, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο σκόρερ των φιλοξενούμενων στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε στον ώμο και αντικαταστάθηκε από τον Κουμέλλη.  Στο δεύτερο μέρος Διαγόρας και Καλλονή έψαξαν το γκολ που θα τις έδινε τη νίκη. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Διαγόρας βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με τον νεαρό Ορέστη Ντέντια να λυτρώνει τους γηπεδούχους που πανηγύρισαν  την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Τέλος, σεφτέ στις νίκες και για τον Αστέρα Νίκης που πήρε τους τρεις πρώτους του βαθμούς στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 του Κεραυνού, ο οποίος συνεχίζει να προβληματίζει με τις εμφανίσεις του. Ο Αστέρας Νίκης προηγήθηκε στο 15΄ με κεφαλιά του Πολύδωρου Κουζινόγλου με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη ο Αστέρας Νίκης προέβη σε αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα, με τον Νησιώτη να παίρνει τη θέση του τραυματία Καφαλούκου. Αυτός ο τραυματισμός επηρέασε κάπως την ψυχολογία των παικτών του Αστέρα που δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Κεραυνό στο 65΄, με τον Κότσι να χρίζεται σκόρερ λίγο μετά την είσοδό του στο γήπεδο. Η χαρά των παικτών της ομάδας του Αφάλωνα δεν κράτησε πολύ, αφού στο 72΄ ο Ράσκος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, με τον Χριστέλλη να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.