Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για Αετό, Διαγόρα πριν το μεταξύ τους ντέρμπι

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Α΄ Κατηγορία Αετός και Διαγόρας που επικράτησαν του Ατρόμητου Ανεμότιας και της Φίλιας αντίστοιχα και πλέον ετοιμάζονται για να αναμετρηθούν μεταξύ τους στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής. Ακόμη νικηφόρα ξεκίνησαν τη χρονιά, Όλυμπος, Οδυσσέας Ελύτης και Μεσότοπος, ενώ είχαμε και δύο ισόπαλα αποτελέσματα.

Φίλια – Διαγόρας 1-2

Με ένα σημαντικό διπλό από την έδρα της Φίλιας, έφυγε ο Διαγόρας που επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 2-1. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα. Ο Διαγόρας παρατάχθηκε με σημαντικές απουσίες (Χατζέλλης, Σοφιάνης, Καφαλούκος), ενώ είχε την ατυχία να χάσει και τον Διακορώνα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, καθώς ο έμπειρος μέσος τραυματίστηκε περίπου στο 15ο λεπτό. Παρόλα αυτά η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά δεν πτοήθηκε από τα προβλήματα και ευτύχησε να προηγηθεί στο 20΄ με δυνατή κεφαλιά του Καραδημητράκη, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μουτζούρη.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το υπέρ τους 1-0 και κατάφεραν να το διευρύνουν στο 75ο λεπτό με γκολ του Βασίλη Καβαλίκα, που παρεμπιπτόντως είχε σκοράρει και στον αγώνα κυπέλλου με την ίδια ομάδα και ήταν αυτός που είχε χαρίσει την πρόκριση στον Διαγόρα. Ο Καβαλίκας αυτή τη φορά σκόραρε με κοντινό πλασέ μετά από συνδυασμό των Δρακούλη και Μουτζούρη. Η Φίλια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1, με κεφαλιά του νεοαποκτηθέντα Βαξεβάνη.

Προοδευτική – Αιγέας 0-0

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα αναδείχθηκαν Προοδευτική και Αιγέας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λιγοστές με το παιχνίδι να είναι αρκετά κλειστό. Η ομάδα του Πλωμαρίου θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ στο 12΄ με τον Γιάννη Βελούτσο, που είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του 14χρονου τερματοφύλακα της Προοδευτικής, Λεμπέση, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της ομάδας της Σκάλας Καλλονής. Η καλύτερη στιγμή από πλευράς γηπεδούχων ήταν ένα τετ-α-τετ του Άνταμ, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι ο προπονητής του Αιγέα, Γιώργος Κουτρομπίλας είδε να τραυματίζονται δύο ποδοσφαιριστές του, οι Άρης και Γιάννης Βελούτσος.

Αετός – Ατρόμητος Αν. 4-1

Με το δεξί στη φετινή Α΄ Κατηγορία μπήκε ο Αετός που καθάρισε το παιχνίδι με τον Ατρόμητο Ανεμότιας από το πρώτο ημίχρονο στο οποίο σημείωσε όλα τα τέρματά του.

Η ομάδα των Λουτρών μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και έδειξε αποφασισμένη να τελειώσει την υπόθεση νίκη από νωρίς. Στο 7ο λεπτό μετά από κάθετη μπαλιά του Καλαφάτη ο Μιχαλάκης με σουτ έκανε το 1-0. Το συγκρότημα του Θεαγένη Διονυσάτου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 24΄ κέρδισε πέναλτι, όταν σε μία προσπάθεια του Χρυσάφη να περάσει τον Γιαννίκο, ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου έπεσε πάνω του και ο διαιτητής Λέκας υπέδειξε την παράβαση. Την εκτέλεση ανέβαλε δύο λεπτά αργότερα ο Πετρουζέλλης, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γιαννίκου. Το 3-0 έγινε στο 43΄ όπου αυτή τη φορά χρίσθηκε σκόρερ ο Αλαγιάννης από κοντινή απόσταση, μετά από ωραίο συνδυασμό από τους Καλαφάτη και Μιχαλάκη. Το πρώτο μέρος περιελάμβανε ακόμα ένα γκολ για τον Αετό και πιο συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Άκη Μιχαλάκη να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ, δίχως πάντως να τα καταφέρουν, αλλά έτσι και αλλιώς το ματς είχε κριθεί. Από την πλευρά του ο Ατρόμητος που δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα, απλώς μείωσε σε 4-1 με το κοντινό σουτ του Μάκη Σαμπάνη στο 67ο λεπτό.

Όλυμπος – Απόλλων Δαφ. 5-0

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Όλυμπος την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Δαφίων, επικρατώντας με το ευρύ 5-0. Ο Απόλλων μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο όταν το σκορ ήταν στο 1-0. Η ομάδα της Αγιάσου στο δεύτερο μέρος άνοιξε αρκετά το σκορ, φθάνοντας σε μία άνετη επικράτηση. Το 1-0 έκανε ο Τσομπανέλλης στο 14΄ μετά από κόρνερ του Τρεμούλα, με τον σκόρερ στη συνέχεια να τραυματίζεται και να αντικαθίσταται. Τα υπόλοιπα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι Ξυνός στο 58΄, ο Ματθαίου λίγο αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να έρθουν στην συνέχεια οι Κροτσίδας και Τζανής να διαμορφώσουν το τελικό 5-0.

Κεραυνός – Μεσότοπος 0-4

Ο Μεσότοπος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο εκτός έδρας ματς με τον Κεραυνό του οποίου επιβλήθηκε με 4-0. Το σύνολο του Χρήστου Παπαδόπουλου ήταν ανώτερο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, απέναντι σε μία ομάδα που αντιμετωπίζει αρκετά αγωνιστικά προβλήματα. Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο για τον Μεσότοπο με τους Πιπερά και Κουλουδή να βρίσκουν δίχτυα δύο φορές ο καθένας. Να σημειωθεί ότι για τον Κεραυνό ακυρώθηκε γκολ του Νίλσεν ως οφσάιντ.

Ανδρονικάς – Οδ. Ελύτης 1-2

Ενδιαφέρουσα αναμενόταν η αναμέτρηση Ανδρονικάς – Οδυσσέας Ελύτης και έτσι ήταν. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές ευκαιρίες και γκολ, στην επανάληψη έγινε ένα τελείως διαφορετικό ματς. Στο 50ό λεπτό ο Ανδρονικάς άνοιξε το σκορ με τον Γιώργο Σαμπάνη, ωστόσο ο Οδυσσέας Ελύτης δεν παράτησε το ματς, κατάφερε να ισοφαρίσει στη μία ώρα αγώνα με τον Γιώργο Δασκάλου και πήρε τη νίκη με 2-1, ένα λεπτό πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας με σουτ του Θέμη Νομίδη

Αρίων Μηθ. – Αν/ση Γέρας 2-2

Ματσάρα με τα όλα της έγινε στον Μόλυβο όπου η Αναγέννηση Γέρας παρότι προηγήθηκε με 2-0, είδε τον Αρίωνα να απαντάει δις με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό. Όλη η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς το πρώτο θα το ξεχάσουν γρήγορα όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 48΄ με τον Γιώργο Μανούσο, ενώ 12 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης χρίσθηκε ξανά σκόρερ, κάνοντας το 2-0.  Και ενώ όλα έδειχναν πως η Γέρα θα φύγει με τους τρεις βαθμούς από τον Μόλυβο, ο Αρίων αρχικά μείωσε σε 2-1 με τον Ανδριώτη, ο οποίος σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια μετά από δικό του χαμένο πέναλτι και στο 89ο λεπτό ο Ραφαήλ Κουκούλης χάρισε ένα σημαντικό βαθμό στην ομάδα του, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι.