Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για τα φαβορί

Αμετάβλητη παρέμεινε η κορυφή μετά και το πέρας της 16ης αγωνιστικής με τους πρωτοπόρους να συνεχίζουν με νίκες.

Ο Αετός δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Ατρόμητου Ανεμότιας κερδίζοντας με το εμφατικό 7-0. Το μόνο που μπορεί κανείς να κρατήσει από αυτό το παιχνίδι είναι το γεγονός πως ο Θεαγένης Διονυσάτος έδωσε την ευκαιρία να αγωνιστούν παίκτες με λίγο χρόνο συμμετοχής, βάζοντας στο ματς και τρεις πιτσιρικάδες. Από την άλλη ο Ατρόμητος υπέκυψε στην ανωτερότητα του Αετού και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας. Η ομάδα των Λουτρών αρχικά είχε δοκάρι με τον Διονυσάτο στο 8ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα ο Μιχαλάκης άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια ο Γιώργος Καπταγιάννης με δύο προσωπικά τέρματα στο 27΄ και το 35΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Τζίμης Βλαστέλλης έκανε το 4-0 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμα τρία γκολ, στο 50΄ με τον Μιχαλάκη (δεύτερο προσωπικό), στο 55΄ με τον Βέντο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μανιός σημείωσε το τελικό 7-0.

Άλλη μια νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Όλυμπος που επικράτησε 4-0 της Αναγέννησης Γέρας στο παραδοσιακό ντέρμπι της Α΄ Κατηγορίας. Ο Όλυμπος ήταν ανώτερος, με τη Γέρα να παλεύει για το καλύτερο έχοντας παράπονα από τη διαιτησία του Μιχάλη Μποντάκη. Με τη συμπλήρωση έξι λεπτών στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με κεφαλιά του Τσομπανέλλη μετά από κόρνερ του Πετρουζέλλη. Στο 26ο λεπτό ο Όλυμπος έφτασε στην επίτευξη ενός ακόμα τέρματος με σκόρερ αυτή την φορά τον Σφαμιδάκη, ο οποίος βρήκε δίχτυα με σουτ από τα πλάγια. Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 58΄ ακυρώθηκε γκολ του Βουργουτζή για επιθετικό φάουλ, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 74΄ να κάνουν το 3-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Πετρουζέλλη, το οποίο κέρδισε ο Τσομπανέλλης και ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά της Γέρας. Στο 78΄ η Αναγέννηση θα μπορούσε να είχε μειώσει σε 3-1, αλλά η προσπάθεια από τον Παυλέλη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το τελικό 4-0 σημείωσε ένα λεπτό μετά ο Γιώργος Μαλακός με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Ο Μεσότοπος, αν και προηγήθηκε 3-0 επί του Ορφέα Κεραμειών, τελικά δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του αρκετά ανταγωνιστικού Ορφέα, νικώντας εν τέλει με 3-2. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή μπήκε ιδανικά στην αναμέτρηση βρίσκοντας τρία γκολ σε διάστημα 30 λεπτών. Στο 20΄ ο Γκέκα βρήκε δίχτυα για το 1-0 για να ακολουθήσουν στην συνέχεια άλλα δύο τέρματα από τον Τσατσάκη στο 22΄ και στο 30΄. Όμως ο Ορφέας δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη, καθώς κατάφερε να μειώσει σε 3-2 πριν το ημίχρονο με δύο γκολ από τον Τρακέλλη στο 33΄ και στο 40΄ το δεύτερο με εκτέλεση φάουλ. Στην επανάληψη παρά την προσπάθεια και των δύο ομάδων για κάποιο γκολ, τελικά, έμεινε αυτό το 3-2 που χάρισε άλλους τρεις βαθμούς στον Μεσότοπο.

Την εξαιρετική της πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζει η Φίλια που έχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο. Οι νεοφώτιστοι έχουν καταφέρει να βρίσκονται μέσα στην πρώτη τετράδα και πλέον κάνουν όνειρα για play off. Συγκεκριμένα η Φίλια κατάφερε να φύγει αλώβητη από την Καλλονή επικρατώντας 2-0 του Απόλλωνα Δαφίων, που μπλέκει πλέον για τα καλά όσον αφορά την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Για τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάριο Καλλούλι, ο οποίος με δύο προσωπικά τέρματα στο 5΄ και στο 89’ χάρισε στην ομάδα του άλλη μια σπουδαία νίκη.

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στη Σκάλα Καλλονής όπου Προοδευτική και Αρίων Μήθυμνας μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 12ο λεπτό με κεφαλιά από τον Ιγνάτη Νανίδη, όμως ο Αρίων κατάφερε άμεσα να φθάσει στην ισοφάριση με σκόρερ τον Αντώνη Γιαζιτζόγλου στο 26ο λεπτό. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν το τρίποντο, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν και έτσι αρκέστηκαν στην ισοπαλία. Να σημειωθεί πως η Προοδευτική είχε δοκάρι με τον Κουτλή στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζαχάροβ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στα αξιοσημείωτα είναι το γεγονός πως για 75 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν τερματοφύλακα τον ποδοσφαιριστή Κέλπαλη, καθώς ο Σελάχας δεν μπορούσε να αγωνιστεί λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και μπήκε στο ματς στο 75΄. Τέλος, παράπονα από τη διαιτησία έχει ο Αρίων που διαμαρτύρεται έντονα για δύο περιπτώσεις πέναλτι, η μια σε ανατροπή του Άνταμ και η άλλη για χέρι αμυντικού της Προοδευτικής.

Νίκη μετά από καιρό για τον Ανδρονικά, που επιβλήθηκε 1-0 του Οδυσσέα Ελύτη στη Θερμή. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον αντίπαλο καθώς μόλις στο 15ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Τσίγκα. Αυτό το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε με την ομάδα των Παρακοίλων να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο. Να σημειωθεί πως ο σκόρερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Από την άλλη ο Οδυσσέας προσπάθησε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Τέλος, στο Πλωμάρι ο Αιγέας χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο για να νικήσει τελικά 3-0 τα Βασιλικά που ήταν αρκετά ανταγωνιστικά για 45 λεπτά. Όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα τρεις φορές, αρχικά με τον Παράσχο Πρωτούλη στο 58΄, για να ακολουθήσουν ακόμα δύο γκολ από τον Παναγιώτη Χρυσάφη στο 63΄ και το 70΄. Ο Αιγέας είχε και ένα δοκάρι με τον Αγιακάτσικα στο 65΄. Πάντως παρά την νίκη σημειώθηκαν εξελίξεις στην τεχνική ηγεσία της ομάδας του Πλωμαρίου, καθώς ο Γιάννης Μανούσος υπέβαλε την παραίτησή του πριν το παιχνίδι με τον ΑΟΒ (δεν ήταν καν στον πάγκο) και νέος προπονητής είναι επίσημα ο Γιώργος Κουτρομπίλας.