Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκες για τρεις ομάδες, δεν ολοκληρώθηκε το Διαγόρας – Αν/ση Γέρας

Ο Αετός συνάντησε δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο από τον καλά στημένο αμυντικά Ανδρονικά, αλλά στο δεύτερο μέρος κατάφερε να βρει δίχτυα τέσσερις φορές, κατακτώντας την νίκη, πηγαίνοντας με καλή ψυχολογία στο Κυριακάτικο ντέρμπι κορυφής με τον Διαγόρα.

Η ομάδα των Λουτρών είχε την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο, με καλύτερη αυτή του Χρυσάφη που σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Ανδρονικάς αμυντικά τα πήγε πολύ καλά, ενώ είχε σε καλή μέρα και τον γκολκίπερ Καφαλούκο, που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων. Το μόνο που έλειπε από τον Αετό ήταν το γκολ το οποίο επετεύχθη στο 65ο λεπτό, με τον Βλαστέλλη να κερδίζει πέναλτι και τον Πετρουζέλλη να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Ο Ανδρονικάς ανοίχτηκε, ψάχνοντας την ισοφάριση και αυτό το πλήρωσε με άλλα τρία γκολ. Αρχικά ο Βλαστέλλης στο 90’ έκανε το 2-0, ο Μιχαλάκης με εκτέλεση πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ, ενώ το τελικό 4-0  διαμόρφωσε ο Καπταγιάννης στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με μακρινό σουτ από το κέντρο του γηπέδου.

Από κει και πέρα το παιχνίδι του Διαγόρα με την Αναγέννηση Γέρας διεκόπη στο 63ο λεπτό με το σκορ στο 1-0 υπέρ της ομάδας της Αγίας Παρασκευής, που βρήκε δίχτυα μόλις στο 10ο λεπτό με τον Σεκού. Όμως η Αναγέννηση αγωνίστηκε με εννέα παίκτες καθώς πριν από το παιχνίδι ανακαλύφθηκε από τους διαιτητές, ότι δύο ποδοσφαιριστές της δεν είχαν επίσημη πιστοποίηση γιατρού καρδιολόγου, αλλά ήταν υπογεγραμμένη από γιατρό γενικής ιατρικής, με αποτέλεσμα αυτοί οι δύο παίκτες να μην έχουν δικαίωμα συμμετοχής. Στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι το 63΄, τρεις ακόμα παίκτες της Αναγέννησης υπέστησαν μυϊκούς τραυματισμούς, με αποτέλεσμα να μείνει με έξι παίκτες και βάσει κανονισμού το παιχνίδι διεκόπη με το σκορ στο 1-0 και την οριστική τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣΛ, που πιθανότατα θα κατοχυρώσει το ματς στον Διαγόρα, ο οποίος πλέον προετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Αετό.

Στα υπόλοιπα εξ αναβολής παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής, δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τους Πολύζο και Τελωνιάτη στάθηκαν ικανά να δώσουν τους τρεις βαθμούς στον Οδυσσέα Ελύτη επί του Απόλλωνα Δαφίων, ενώ ο Μεσότοπος με γκολ του Πιπερά στο 60ό λεπτό επικράτησε 1-0 της Προοδευτικής των πολλών απουσιών. Για τον Μεσότοπο ο Πιπεράς έχασε πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Πατερέλλης, ενώ είχε και ένα δοκάρι.