Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκη γοήτρου ο Διαγόρας 4-0 τον Όλυμπο

Ευρεία νίκη γοήτρου με 4-0 πήρε ο Διαγόρας απέναντι στον Όλυμπο για την 9η και προτελευταία αγωνιστική των play offs.

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας σε αυτό και τα τέσσερα γκολ. Από την άλλη ο Όλυμπος παρουσίασε πολλές αδυναμίες κυρίως στο αμυντικό κομμάτι στον τελευταίο του αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό. Οι γηπεδούχοι του Θοδωρή Παπαλόπουλου μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, ανοίγοντας το σκορ στο 15΄ με υπέροχο γκολ του Ορέστη Ντέντια. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντέντια έγινε αυτή τη φορά δημιουργός για το 2-0 του Κλάους Σεφουλάι

Ο Διαγόρας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ στο 39΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Τσομπανέλλη που κέρδισε ο Σαρίκης. Τον επίλογο στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο του Διαγόρα έβαλε ο ίδιος παίκτης, που με σουτ στο 42ο λεπτό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, αφού στην επανάληψη η ομάδα της Αγίας Παρασκευής διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, φθάνοντας σε μια άνετη επικράτηση. Να σημειωθεί πως ο Διαγόρας, ο οποίος θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του μίνι πρωταθλήματος, είχε και ένα δοκάρι με τον Σεφουλάι στο 35ο λεπτό.

Τώρα στο άλλο παιχνίδι της 9ης αγωνιστικής, Αετός και Αρίων Μήθυμνας μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο τελικό 1-1. Η ομάδα των Λουτρών παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην σύνθεσή της, έχοντας το μυαλό της στον αγώνα ρεβάνς με τον Αιγέα στο Πλωμάρι, αύριο Τετάρτη, για την τελική φάση του κυπέλλου Λέσβου. Ο Αετός άνοιξε το σκορ στο 45΄ με τον Αγριμάκη, ωστόσο ο Αρίων κατάφερε να τσιμπήσει βαθμό από τους γηπεδούχους, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 59΄ με τον Γρούβα. Ο Αετός θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη, όμως το σουτ του Ταξιάρχη Μανούσου στο 70΄ σταμάτησε στο δοκάρι.

Με νίκες των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική στα play out. Η Αναγέννηση Γέρας έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Αλκιβιάδη, νικώντας 1-0 χάρη στο γκολ του Γιώργου Μανούσου στο 65ο λεπτό. Στο άλλο παιχνίδι ο Κεραυνός νίκησε 2-0 τον Ανδρονικά και τον προσπέρασε ξανά στη βαθμολογία του μίνι πρωταθλήματος. Τα γκολ για την ομάδα του Αφάλωνα πέτυχαν ο Πλιάκας στο 48΄ και ο Σιγανός στο 85ο λεπτό.