Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκη-μισή παραμονή για τον Αρίωνα Μήθυμνας

Ο Αρίων Μήθυμνας ήταν ο κερδισμένος στην 25η και προτελευταία αγωνιστική της Α΄ Κατηγορίας, όσον αφορά τις ομάδες που μάχονται για την παραμονή. Ο Αρίων συνέτριψε με 6-0 τον Ατρόμητο Ανεμότιας των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων, φθάνοντας τους 15 βαθμούς που σημαίνει πως μία αγωνιστική πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος, απέφυγε σίγουρα την τελευταία θέση που οδηγεί απευθείας στην Β΄ Κατηγορία, ενώ έχει αρκετές πιθανότητες να ξεμπλέξει και από το μπαράζ, καθώς μετά την ήττα του Κεραυνού από την Φίλια η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι στους τρεις βαθμούς, οπότε με μία ισοπαλία την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Διαγόρα (δύσκολο ματς) και μία ήττα του Κεραυνού από τον Αετό θα κρατήσει τον Αρίωνα στην κατηγορία και τον Απόλλωνα Δαφίων, που πολύ δύσκολα πλέον θα αποφύγει τον υποβιβασμό μετά την ήττα από τον Οδυσσέα Ελύτη, να παίρνει μαζί του τον Κεραυνό στην Β΄ Κατηγορία.

Στον Μόλυβο ο Αρίων, μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένος να πάρει τη νίκη που τόσο πολύ χρειαζόταν, εκμεταλλευόμενος και τα πολλά αγωνιστικά θέματα που αντιμετωπίζει ο Ατρόμητος Ανεμότιας. Στο 9ο λεπτό ο Καραμιχάλης άνοιξε το σκορ με τον Ατρόμητο να μένει με δέκα παίκτες πριν από το ημίχρονο, όταν αποβλήθηκε ο Αζάμπι. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Ανεμότιας υπέστη ολική κατάρρευση με τον Αρίωνα να σημειώνει το ένα γκολ μετά το άλλο. Το 2-0 έγινε στο 50΄ ξανά από τον Καραμιχαλάκη, Ανδριώτης και Βουτυράκης ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0 για να ακολουθήσουν ακόμη δύο τέρματα από τον Ζούζι και τον Ανδριώτη, που σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς.

Μία άλλη ομάδα που μάχεται για την παραμονή της στην κατηγορία, ο Κεραυνός, ηττήθηκε στην Φίλια από την τοπική ομάδα με 5-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν 3-0 στο πρώτο μέρος χάρη στα τέρματα των Χιώτη, Γρούβα και Κουνιάρη, με την Φίλια να βάζει γερή παρακαταθήκη για το τρίποντο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βαξεβάνης βρήκε δίχτυα για το 4-0 με τον Κεραυνό να αντιδράει και να μειώνει σε 4-2 με τα γκολ των Χριστοδούλου και Χαρατσιάρη. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Γρούβας στις καθυστερήσεις.

Ήττα η οποία ουσιαστικά τον υποβίβασε στην Β΄ Κατηγορία, γνώρισε ο Απόλλων Δαφίων στην έδρα του από τον Οδυσσέα Ελύτη με 5-0. Σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 8 παίκτες λόγω των αποβολών του Μυζίκα, του Γκιάτα και του Πονηρού. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στις επιτυχίες, σκοράροντας νωρίς στο παιχνίδι με τον Καλουτζή. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελύτης πέτυχε ακόμη τέσσερα τέρματα με σκόρερς τους Τσιμπούκη, Τζιώτη, Νομίδη με πέναλτι (σε αυτή την φάση αποβλήθηκε ο Πονηρός) και Πολύζο.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 25ης αγωνιστικής οι οποίες κρίθηκαν αδιάφορες ο νταμπλούχος Αετός δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, ούτε κόντρα στον Ανδρονικά τον οποίο νίκησε με 5-1. Η ομάδα των Λουτρών πήγε στα αποδυτήρια με αέρα δύο τερμάτων μετά το αυτογκόλ του Σπανού και το γκολ του Πετρουζέλλη. Στην επανάληψη ο Σεφουλάι έκανε το 3-0, το 4-0 σημειώθηκε από τον νεαρό Βόικο, ενώ το 5-0 έγινε από τον Μιχαλάκη. Το γκολ της τιμής για τον Ανδρονικά πέτυχε ο Βαχαράκης.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Όλυμπος και Αιγέας στο τελικό 1-1. Το παιχνίδι είχε αμφίρροπη εξέλιξη με την ομάδα του Πλωμαρίου να παγώνει την Αγιάσο μόλις στο 4ο λεπτό με το τέρμα του Παράσχου Πρωτούλη. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Όλυμπος ανέβασε αισθητά την απόδοσή του φθάνοντας στην ισοφάριση με τον Τόρρα στο 75ο λεπτό.

Ένα γκολ από τον Νίκο Τριλιανό με κεφαλιά στο 35΄ ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στον Διαγόρα (1-0), που έβαλε τέλος στο σερί των συνεχόμενων νικών της Αναγέννησης Γέρας. Οι νικητές εκτός από το γκολ είχαν και ένα δοκάρι με τον Βέντο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Σαλταμάρας.

Τέλος, με τους τρεις βαθμούς έφυγε από την Αγιά Παρασκευή ο Μεσότοπος, επικρατώντας 3-1 της Προοδευτικής, τερματίζοντας οριστικά στην έβδομη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ζαχάροβ, εντούτοις κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με τα τέρματα από τους Ιντζέ, Πιπερά και Κουλουδή.