Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νίκη τίτλου για τον Αιγέα 4-1 τον Διαγόρα

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με τον Διαγόρα ο Αιγέας, ο οποίος νίκησε  4-1 στην Αγία Παρασκευή και αγκάλιασε τον τίτλο στην Α’ ΕΠΣ Λέσβου, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε των play off. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι που παρακολούθησε πλήθος κόσμου, ανοίγοντας το σκορ στο 30ό λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Στέλιου Τσομπανέλλη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεφουλάι.

Η συνέχεια όμως ανήκε ολοκληρωτικά στον Αιγέα, ο οποίος κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Αρχικά στο 38΄ ισοφάρισε σε 1-1 με το σουτ του Παράσχου Πρωτούλη μέσα από την περιοχή, ενώ στο 44΄ ο Μιχαλάκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Ποσνακίδη και με σουτ από κοντά έστειλε τον Αιγέα προηγούμενο στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη μόνο η ομάδα του Πλωμαρίου υπήρχε στο γήπεδο, ενώ απεναντίας οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα έδειχναν να τα έχουν χαμένα.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Αιγέας να σκοράρει για τρίτη φορά στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 47΄με τον Κλούρα να κάνει το 3-1. Ο Αιγέας πέτυχε και άλλο γκολ στο 68΄ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Θανάση Πρωτούλη, ο οποίος έκανε το 4-1, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, που μόνο ντέρμπι δεν ήταν. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης είχε και δοκάρι για την ομάδα του Πλωμαρίου.

Μετά τη λήξη του αγώνα παίκτες, τεχνικό επιτελείο και διοίκηση πανηγύρισαν έντονα μαζί με τους φιλάθλους αυτή τη σπουδαία νίκη που ήταν η πέμπτη σε ισάριθμα παιχνίδια στο μίνι πρωτάθλημα. Ο Αιγέας χρειάζεται πλέον τέσσερις βαθμούς για να πανηγυρίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα μετά από πολλά χρόνια. Από την άλλη ο Διαγόρας παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων στο παιχνίδι της Κυριακής και παρότι ξεκίνησε τα play off, όντας αυτός στην κορυφή, βλέπει τώρα τον τίτλο να χάνεται, αφού είναι έξι βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Αιγέα, που κάνει τρομερά play off και έχει αυτή τη στιγμή το πλεονέκτημα για να αναδειχθεί πρωταθλητής.

Τώρα στο άλλο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής ο Όλυμπος συνέτριψε τον Αρίωνα Μήθυμνας με 6-1, έφθασε τους 50 βαθμούς και μείωσε στους τρεις την απόστασή του από τον δεύτερο Διαγόρα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 2-0 με γκολ που σημείωσαν στο 29΄ ο Τριλιανός και στο 36΄ ο Λαλάς. Στο 51΄ ο Ξυνός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λαλά να σκοράρει ξανά για το 4-0. Στο 68΄ ο Νίκος Κρητικός αύξησε και άλλο το προβάδισμα του Ολύμπου στο 5-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αρίων Μήθυμνας μείωσε προσωρινά σε 5-1 με τον Γρούβα για να έρθει στο 87΄ ο Κρητικός να διαμορφώσει το τελικό 6-1.

Τέλος, για την 5η αγωνιστική των play out ο Ανδρονικάς έδωσε συνέχεια στις νίκες του, επικρατώντας 2-1 της Φίλιας, ενώ με το διπλό έφυγε από τη Μόρια η Αναγέννηση Γέρας μετά το 3-1 επί του Κεραυνού.