Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Νικητής ο Όλυμπος στο ντέρμπι με τον Διαγόρα!

Ο Όλυμπος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Διαγόρα (0-2), που έγινε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας. Μετά από αυτή τη σημαντική επιτυχία η ομάδα της Αγιάσου εδραιώθηκε για τα καλά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με τον Διαγόρα από την άλλη να μένει πλέον πίσω στη βαθμολογία καθώς υποχώρησε στην τέταρτη θέση. Στο ντέρμπι που έγινε στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής το θέαμα ήταν φτωχό στο πρώτο μέρος με τις φάσεις να είναι ελάχιστες.

Ωστόσο στην επανάληψη όλοι όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο, είδαν ένα εντελώς διαφορετικό ματς το οποίο είχε αρκετές συγκινήσεις. Στο 56΄ οι γηπεδούχοι απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να ανοίξουν το σκορ, έχοντας χαμένο πέναλτι με τον Παλαμουτσή, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Χαρλέπας. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Όλυμπος έφθασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Πετρουζέλλη πάντως να σημαδεύει το δοκάρι στην δική του απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 76΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπουρού μέσα στην περιοχή, με τον Κουλουδή πάντως να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι. Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ανήκε ολοκληρωτικά στον Όλυμπο, που κατάφερε να σημειώσει δυο γκολ στο 83΄ με τον Πετρουζέλλη και στο 86΄ με τον Χρυσάφη, κάνοντας το 0-2, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι το οποίο κατέληξε στην μεριά του Όλυμπου.

Στα άλλα παιχνίδια της 16ης αγωνιστικής ο πρωτοπόρος Αετός αποδείχθηκε άνετος και ωραίος, φιλοδωρώντας με πέντε γκολ τον Ανδρονικά. Από δύο γκολ σημείωσαν οι Σεφουλάι και Μιχαλάκης, ενώ ένα τέρμα πέτυχε και ο Κουνιάρης. Την ήττα του Διαγόρα στο ντέρμπι με τον Όλυμπο, εκμεταλλεύτηκε ο Αιγέας, που ξεπέρασε άνετα το εμπόδιο του Οδυσσέα Ελύτη με 0-4, σκαρφαλώνοντας έτσι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Πλωμαρίου καθάρισε το ματς στο πρώτο μέρος, φθάνοντας το δείκτη του σκορ στο 0-3 με γκολ των Αθανασούλη, Ψάνη και Γιάννη Βελούτσου. Τον επίλογο στο ματς έβαλε ο Μερτζάνης στο 89ο λεπτό, ενώ από πλευράς Ελύτη η καλύτερη στιγμή ήταν το δοκάρι του Καλουτζή στο 77ο λεπτό.

Από κει και πέρα στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας παρέα με τον Διαγόρα, βρίσκεται η Αναγέννηση Γέρας που πέρασε από την Ανεμότια, επικρατώντας 1-2 του τοπικού Ατρόμητου, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες. Η Γέρα κατάφερε να προηγηθεί 0-2 στο ημίχρονο με τον Καραβατάκη να χρίζεται σκόρερ και στις δύο περιπτώσεις, ενώ το μόνο που κατάφερε ο Ατρόμητος ήταν να μειώσει σε 1-2 με τον Αζάμπι στην μια ώρα αγώνα. Σε ό,τι αφορά την μάχη της παραμονής σημαντική νίκη πήρε ο Αλκιβιάδης επί της Προοδευτικής με 3-1. Μαρίνος Ανήφορος και Χατζηβαγιάννης έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους, που δέχθηκαν την μείωση στο σκορ από την Προοδευτική με γκολ του Μπίρη.

Εν τέλει οι γηπεδούχοι κλείδωσαν την νίκη στις καθυστερήσεις με τον νεαρό Καραγιάννη, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες μετά τις αποβολές των Ανήφορου για τον Αλκιβιάδη και Πονηρού για την Προοδευτική. Τέλος, ωραίο παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Φίλιας, εκεί όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Αρίωνα Μήθυμνας. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα με καλύτερη στιγμή να είναι το δοκάρι του Ανδριώτη από πλευράς φιλοξενουμένων.

Στην επανάληψη η Φίλια αξιοποίησε δύο καλές στιγμές που βρήκε, παίρνοντας αέρα δύο τερμάτων με γκολ που πέτυχαν οι Ρεντόν Σεφουλάι και Νικόλωφ. Ο Αρίων Μήθυμνας παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ, σε καμία περίπτωση δεν παράτησε το ματς, καταφέρνοντας να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Κυριάκου αρχικά να μειώνει σε 2-1 και τον Μαρούλη λίγο αργότερα να κάνει το 2-2, που ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.