Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ντέρμπι με τα όλα του

Σε ένα σπουδαίο ντέρμπι, που τα είχε όλα, ο Διαγόρας βγήκε νικητής στην μονομαχία με την Αναγέννηση Γέρας με σκορ 3-2.

Πέντε γκολ, αρκετές αμφισβητούμενες φάσεις και μια αποβολή ήταν μερικά από τα στοιχεία που είχαμε σε αυτό το σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την ομάδα της Αγίας Παρασκευής, καθώς με την συμπλήρωση 12 λεπτών στο ματς, η Γέρα πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Γιαβρούδη. Η αντίδραση από πλευράς Διαγόρα ήταν άμεση, μιας και τρία λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Μπουρού, ύστερα από έξοχη σέντρα του Ντέντια.

Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν πλήρως το σκορ στο 18ο λεπτό με σκόρερ ξανά τον Μπουρού, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σεπαρδάνη με τον ίδιο τρόπο. Στο 41΄ η ομάδα της Αγίας Παρασκευής πήρε αέρα δύο τερμάτων με σκόρερ αυτή την φορά τον Πάντα, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Σεπαρδάνη για το 3-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αναγέννηση Γέρας διαμαρτύρεται πως ο σκόρερ του Διαγόρα ξεκίνησε από θέση οφσάιντ. Το δεύτερο μέρος άρχισε περίπου, όπως το πρώτο, καθώς η Αναγέννηση Γέρας βρήκε ξανά ένα γρήγορο γκολ, αυτή τη φορά στο 49΄ με σκόρερ τον Γιαβρούδη, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε τους φιλοξενούμενους ξανά στο ματς.

Να αναφέρουμε πως ο Γιαβρούδης, ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αναγέννηση Γέρας, αφιέρωσε και τα δύο γκολ που σημείωσε  στον παππού του, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή. Ξανά στο αγωνιστικό κομμάτι μετά το 3-2 η Αναγέννηση Γέρας πίεσε για να φθάσει ακόμη και στην ισοφάριση, αποκτώντας μάλιστα και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 61΄ μετά την αποβολή του Μπουρού με απευθείας κόκκινη, μια απόφαση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς γηπεδούχων. Πάντως παρόλο που ο Διαγόρας έμεινε με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, κατάφερε τελικά με νύχια και με δόντια να κρατήσει το υπέρ του 3-2, φθάνοντας σε μια σημαντική επικράτηση.

Στα άλλα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας ο Αετός επέστρεψε στις νίκες μετά το 2-0 επί της Φίλιας. Η ομάδα των Λουτρών θα μπορούσε να είχε κερδίσει και με μεγαλύτερο σκορ, έχοντας πολλές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα. Στο 52΄ο Γιάννης Κουνιάρης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους που κλείδωσαν τη νίκη στο 80΄ με τον Μιχαλάκη. Ο Αετός είχε και ένα δοκάρι με τον Κουνιάρη στο πρώτο μέρος.

Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τελικά ο Όλυμπος την Προοδευτική με 2-3. Εμφανώς καταπονημένη από τα συνεχόμενα παιχνίδια η ομάδα της Αγιάσου πήρε ναι μεν το προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Χρυσάφη  στο 31΄, όμως στο 38΄ η αρκετά βελτιωμένη Προοδευτική αρχικά ισοφάρισε με τον μόνιμό της σκόρερ, τον Νίκο Καραγιάννη. Μάλιστα οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά στο σκορ στη μια ώρα αγώνα με σκόρερ τον Κιούρκο. Ο Όλυμπος έφερε το ματς στα ίσια με τον Ντούμο στο 69΄ και πήρε τελικά την νίκη στο 87΄ με τον Σταμογιώργο. Οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Πετρουζέλλη.

Εύκολο έργο είχε ο Αιγέας κόντρα στον Ανδρονικά με 4-0. Ανώτερη σε όλο το παιχνίδι η ομάδα του Πλωμαρίου πήρε τη νίκη χάρη στα γκολ των Ψάνη (δυο), Κάλφα και Παράσχου Πρωτούλη. Ο Αιγέας είχε και ένα δοκάρι με τον Αθανασούλη.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία πήρε ο Αρίων Μήθυμνας στο Κάτω Τρίτος, επικρατώντας 1-2 του Αλκιβιάδη, που μετά από αυτή την ήττα μπήκε σε μπελάδες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, πετυχαίνοντας δύο γκολ στα πρώτα 11 λεπτά με τους Ρούσι και Μόλβαλη. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Αλκιβιάδης μείωσε 1-2 με τον Ανήφορο, ωστόσο στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον Αρίωνα να πανηγυρίζει μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Τέλος, ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στα Λουτρά με μονομάχους τον Οδυσσέα Ελύτη και τον Ατρόμητο Ανεμότιας, 4-2 το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε τέσσερα λεπτά (20΄, 24΄) σημείωσαν δύο γκολ με τον Άνταμ, όμως μέχρι να κλείσει το πρώτο μέρος ο Ελύτης κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση με τον Τσιμπούκη στο 38΄ και τον Τσομπανέλλη στο 43, ενώ είχε και ένα δοκάρι με τον Νομίδη. Στην επανάληψη ο Οδυσσέας Ελύτης λύγισε τον Ατρόμητο που έμεινε από δυνάμεις, επιστρέφοντας στα τρίποντα χάρη στα τέρματα που πέτυχαν οι Τσιμπούκης και Δουβαλέτας, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 4-2.