Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Ο Όλυμπος έριξε στο καναβάτσο τον Διαγόρα

Ο Αιγέας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στην 4η αγωνιστική των play offs, ο οποίος αν και είχε ρεπό πήρε ευχάριστα νέα από την Αγιάσο, εκεί που ο Διαγόρας σκόνταψε κόντρα στον ψυχωμένο Όλυμπο που κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά τα δυο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα, νικώντας με σκορ 1-0. Κάπως έτσι η ομάδα του Πλωμαρίου παραμένει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +3 από τον Διαγόρα, έχοντας ένα μικρό μαξιλαράκι ασφαλείας στην υπόθεση του τίτλου. Στο άλλο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής ο Αετός επικράτησε με 3-0 του Αρίωνα Μήθυμνας, καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

Στην Αγιάσο έγινε ένα ντέρμπι αντάξιο της ιστορίας των δυο ομάδων του Ολύμπου και του Διαγόρα. Η αναμέτρηση, η οποία συγκέντρωσε αρκετό κόσμο στις δυο εξέδρες του γηπέδου, είχε αμφίρροπη εξέλιξη με τους δυο μονομάχους να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ο Διαγόρας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, όμως του έλειπε η καθαρή σκέψη στην τελική ενέργεια. Καλύτερη στιγμή από πλευράς φιλοξενούμενων ήταν στο 33΄ το σουτ-φάουλ του Γιώργου Τσομπανέλλη, που ανάγκασε τον Τσακίρη να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο Διαγόρας έχασε μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Αλαγιάννη να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο επόμενο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Όλυμπος παραβίασε την εστία του Κουμπά με τον Στρατή Πολύζο να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Κουμπά για το 1-0. Στην συνέχεια ο Διαγόρας πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο οι αμυντικοί του Ολύμπου είχαν κλείσει καλά τους χώρους με αποτέλεσμα ο Διαγόρας να δυσκολεύεται αρκετά στην παραγωγή φάσεων.

Τελικά το 1-0 παρέμεινε έως το φινάλε με τον Όλυμπο να παίρνει μια σπουδαία νίκη που του δίνει ψυχολογία για το υπόλοιπο των play offs. Από την άλλη για τον Διαγόρα ήταν μια κακή ήττα που τον γκρέμισε από την κορυφή της βαθμολογίας και θα χρειαστεί στα επόμενα παιχνίδια να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να πιάσει ξανά τον Αιγέα στην πρώτη θέση.

Στο γήπεδο της Πέτρας ο Αετός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Αρίωνα Μήθυμνας του οποίου επιβλήθηκε με 3-0. Καλύτερη σε όλο το παιχνίδι η ομάδα των Λουτρών καθάρισε την νίκη από το πρώτο ημίχρονο, σημειώνοντας σε αυτό και τα τρία γκολ με τρεις διαφορετικούς σκόρερ, Βλαστέλλη με κεφαλιά, Δουκάκη με σουτ εκτός περιοχής και Τρεμούλα επίσης με σουτ. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη  για τον Αετό στην  διαδικασία των play offs.

Περνάμε στα play out, όπου για την 3η αγωνιστική Αναγέννηση Γέρας και Φίλια έμειναν στο ισόπαλο 2-2, ενώ στο άλλο παιχνίδι σημαντική νίκη επί του ουραγού Αλκιβιάδη πήρε ο Κεραυνός με σκορ 3-1.

Στο γήπεδο του Παπάδου Αναγέννηση Γέρας και Φίλια μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2. Το γεγονός πως και οι δυο ομάδες έχουν εξασφαλισμένη την παραμονή τους στην κατηγορία τις έκανε να παίξουν χωρίς άγχος, εξού και το πλούσιο θέαμα που πρόσφεραν στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν αυτό το παιχνίδι.

Το ημίχρονο βρήκε την Αναγέννηση μπροστά στο σκορ με το γκολ του Βλάμμη στο 17ο λεπτό. Πάντως η Φίλια θα μπορούσε να είχε ανοίξει αυτή πρώτη το σκορ, έχοντας δοκάρι με τον Αζάμπι μόλις στο 2ο λεπτό. Με την συμπλήρωση 70 λεπτών στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι έκαναν δυο τα τέρματά τους ξανά με τον Βλάμμη. Παρόλα αυτά η Φίλια μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 στο 75΄ με τον Ντερβίσι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα κατάφερε να φθάσει και στην ισοφάριση με το γκολ του Γιώργου Καπταγιάννη, ο οποίος προς το τέλος του αγώνα τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής στα play out ο Κεραυνός νίκησε 3-1 τον Αλκιβιάδη, καθαρίζοντας επί της ουσίας την υπόθεση παραμονή. Από την άλλη η ομάδα του Κάτω Τρίτους έκανε μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να πάρει τη νίκη που θα την κρατούσε ζεστά στο κόλπο της παραμονής, όμως προδόθηκε ξανά από τα λάθη της, με αποτέλεσμα να γνωρίσει ακόμα μια ήττα που την κρατάει καθηλωμένη στην τελευταία θέση και στο -5 από τον Ανδρονικά που αντιμετωπίζει αύριο Τετάρτη.

Ο Κεραυνός προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Χασαπάκη να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά μετά την κεφαλιά του Χαζτησπύρου, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου με τις δυο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες, ο Κεραυνός για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ και ο Αλκιβιάδης για να ισοφαρίσει. Στην επανάληψη η ομάδα του Κάτω Τρίτους μπήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να φθάσει στην ισοφάριση, κάτι που τελικά κατάφερε στο 65ο λεπτό με σουτ στην κίνηση από τον Βύρωνα Σταυρινό, έπειτα από σέντρα του Ανήφορου. Η ομάδα του Κάτω Τρίτους πήρε ψυχολογία από το γκολ που πέτυχε και στο 75΄ λίγο έλειψε να φέρει τούμπα το ματς με τον Ανήφορο να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία, βγαίνοντας τετ-α-τετ με τον Ανδριώτη, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Και αφού δεν έγινε το 2-1 για τον Αλκιβιάδη στο 80΄ ο Πλιάκας με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ από το ημικύκλιο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Κεραυνό, ο οποίος κλείδωσε την νίκη στις καθυστερήσεις με τον Μπενζίου να διαμορφώνει το τελικό 3-1.