Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Όλυμπος από τα παλιά 4-2 τον Διαγόρα!

Ψυχωμένος και διψασμένος, ο Όλυμπος νίκησε τον Διαγόρα με 4-2 και τον ‘’γκρέμισε’’ από την κορυφή της βαθμολογίας. Ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο γήπεδο της Αγιάσου που είχε αρκετό κόσμο, με τον Όλυμπο να προηγείται 1-0, τον Διαγόρα να κάνει την ανατροπή 1-2, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν περισσότερο πάθος, γυρίζοντας το παιχνίδι, παίρνοντας δίκαια τους τρεις βαθμούς.

Ο Όλυμπος άνοιξε το σκορ στο 15΄ με τον νεαρό Βουρλή να πραγματοποιεί εξαιρετική σέντρα και τον Πολύζο να τελειώνει επιτυχώς την φάση. Η έμπειρη και ποιοτική ομάδα του Διαγόρα, αντέδρασε άμεσα, όταν στο 19΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Χρυσάφη μέσα στην περιοχή, με τον Μπουρού να χρίζεται σκόρερ από τα έντεκα βήματα, κάνοντας έτσι το 1-1. Μάλιστα η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς στο 38΄ με προβολή του προωθημένου στην επίθεση Νίκου Τριλιανού

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως βγήκε από τα αποδυτήρια κυριολεκτικά ένας άλλος Όλυμπος. Αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 52ο λεπτό με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του φορμαρισμένου Στράτου Πολύζου, ο οποίος ξέφυγε όμορφα από τους αμυντικούς του Διαγόρα, νικώντας τον Γόμο για το 2-2. Η ολική ανατροπή στο σκορ από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Πολύζο αυτή τη φορά να γίνεται δημιουργός, εκτελώντας το κόρνερ, από το οποίο ο Κοντονίκας με κεφαλιά βρήκε δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο.

Αντίθετα οι ποδοσφαιριστές του Διαγόρα έδειχναν να τα έχουν χαμένα και όχι μόνο δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι για να σώσουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δέχθηκαν και την χαριστική βολή στις καθυστερήσεις, όταν ο Γρηγόρης Ξυνός, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως όλοι οι παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν πάει στην επίθεση με τον επιθετικό του Ολύμπου να φεύγει στην κόντρα, σημειώνοντας το τελικό 4-2 για την ομάδα της Αγιάσου, που με αυτή της την εμφάνιση θύμισε κάτι από την ομάδα που κατέκτησε πριν μερικά χρόνια το πρωτάθλημα.

Μετά και την πρώτη ήττα του Διαγόρα, δύο ομάδες πλέον συνεχίζουν με το απόλυτο των νικών στην φετινή Α΄ Κατηγορία. Η μία είναι ο Αετός που πέρασε εύκολα από τα Παράκοιλα επικρατώντας 0-4 του Ανδρονικά. H ομάδα των Λουτρών σημείωσε δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ είχε και δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος με τον Μιχαλάκη. Στο 5ο λεπτό ο Σεφουλάι έκανε το 0-1, ενώ το 0-2 ήρθε από τα πόδια του Κουνιάρη στο 16΄. Τα άλλα δύο γκολ για τον Αετό, σημείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσομπανέλλης και ο νεαρός Βόικος.

Η άλλη ομάδα που συνεχίζει χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα είναι ο Αιγέας, που έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του μαχητικού Οδυσσέα Ελύτη με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Δημήτρης Ψάνης στο πρώτο ημίχρονο, με τον Οδυσσέα Ελύτη να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει με το δοκάρι του Δουβαλέτα, ο οποίος μάλιστα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους.

Από κει και πέρα η Αναγέννηση Γέρας χρειάστηκε να φορτσάρει από το 60΄ και μετά για να πάρει τη νίκη επί του Ατρόμητου Ανεμότιας με 3-0. Το 1-0 έγινε στο 62΄ από τον Σαρίκη, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο τέρμα με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή. Το τελικό 3-0 για την Αναγέννηση Γέρας, που ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, σημείωσε ο Στρατής Χατζηκλειδαράς.

Νίκη-οξυγόνο πήρε η Φίλια που νίκησε 1-3 τον Αρίωνα Μήθυμνας, που συνεχίζει να προβληματίζει. Το συγκρότημα του Κώστα Μυλωνά προηγήθηκε 0-2 στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Τράγου και Γρούβα. Ο Αρίων απώλεσε την ευκαιρία να μειώσει σε 1-2, έχοντας χαμένο πέναλτι με τον Ανδριώτη, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φαράκλα. Στο 61ο λεπτό ο Νικόλοφ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3 με τους γηπεδούχους απλώς να σημειώνουν το γκολ της τιμής με τον Βουτυράκη.

‘’Ματσάρα’’ έγινε στο γήπεδο της Σκάλας Καλλονής με την Προοδευτική και τον Αλκιβιάδη να αναδεικνύονται ισόπαλοι 3-3. Η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί πρώτη στο σκορ ήταν αυτή του Κάτω Τρίτους, που βρήκε δίχτυα στο 23΄ με τον Σιμόνι. Η γηπεδούχος Προοδευτική κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ με τα γκολ των Ζαχάροβ και Καραγιάννη, οι οποίοι έστειλαν την Προοδευτική στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ με 2-1. Ωστόσο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Σταυρινός, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 2-2, αλλά η Προοδευτική είχε ξανά την δική της απάντηση, με τον Νίκο Καραγιάννη να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι κάνοντας το 3-2.

Εν τέλει ο Αλκιβιάδης κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 72΄ με τον Μιχάλη Καραγιάννη. Για την Προοδευτική που πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, αποβλήθηκε ο Ντερβίσι, ενώ ο δύο φορές σκόρερ Νίκος Καραγιάννης αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι, όπως το ίδιο συνέβη και με τον τερματοφύλακα του Αλκιβιάδη, Αλέξανδρο Κοκκινίδη