Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Παρέμεινε στη μεγάλη κατηγορία ο Αρίων Μήθυμνας

Γλυκιά γεύση άφησε στον Αρίωνα Μήθυμνας η ισοπαλία 1-1 με τον Κεραυνό, που αποδείχθηκε αρκετή για να τον κρατήσει στην Α΄ Κατηγορία και τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Στο μονό μπαράζ για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία, ο Αρίων είχε δύο σημαντικά πλεονεκτήματα, αυτά της έδρας και του αποτελέσματος, με τον Κεραυνό από την άλλη να ήθελε μόνο νίκη για να παρέμενε εκείνος στην Α΄ Κατηγορία, χωρίς τελικά να τα καταφέρει, ακολουθώντας τον Απόλλωνα Δαφίων στην Β΄ Κατηγορία. Πάντως η ομάδα που άνοιξε πρώτη το σκορ ήταν ο Κεραυνός, καθώς μόλις με την συμπλήρωση δύο λεπτών στο παιχνίδι κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Δεσποτίδη από τον Μπαλάσκα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουντακόπουλος, ο οποίος σε πρώτο χρόνο απέτυχε να νικήσει τον Καλπάκη, αλλά σε δεύτερο κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά την επέμβαση του γκολκίπερ του Αρίωνα, βάζοντας έτσι νέα δεδομένα στο μπαράζ. Ο Κεραυνός μπήκε σε θέση οδηγού από πολύ νωρίς και έπρεπε στην συνέχεια να διαχειριστεί το υπέρ του σκορ. Με την σειρά τους οι γηπεδούχοι ήταν αναγκασμένοι να ψάξουν την ισοφάριση, έχοντας δύο πολύ καλές στιγμές για να το πραγματοποιήσουν στο 16΄ με τον Αποστολέλλη να διώχνει το σουτ του Καραμιχαλάκη, ενώ στο 28΄ μετά από γύρισμα του Καραμιχαλάκη ο Σάλλαρη από πλεονεκτική θέση απέτυχε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Παρά την πίεση των παικτών του Αρίωνα,  ο Κεραυνός διατήρησε αυτό το 1-0 που τον κρατούσε στην κατηγορία.

Ωστόσο στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ο Αρίων Μήθυμνας, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 54ο  λεπτό με όμορφη προσπάθεια και σουτ από τον Ανδριώτη, ένα γκολ το οποίο πανηγυρίστηκε έντονα από όλους στο γήπεδο, αφού ο Αρίων βολευόταν και με την ισοπαλία για να πετύχαινε τον στόχο της παραμονής. Παρόλα αυτά στον Κεραυνό δεν πτοήθηκαν από την τροπή που πήρε το παιχνίδι και δύο λεπτά αφότου δέχθηκαν την ισοφάριση, απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-1, με τον Χριστοδούλου να σουτάρει από καλή θέση και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Καλπάκη. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής απείλησε ξανά στο 71΄, με την μπάλα αυτή τη φορά να καταλήγει στα χέρια του Καλπάκη.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Αρίων κρατούσε την πολυπόθητη ισοπαλία, ενώ προσπάθησε για κενούς διαδρόμους για να βρει και το γκολ της νίκης. Ο Κεραυνός μην έχοντας κάτι άλλο να κάνει συνέχιζε να πιέζει, ψάχνοντας ένα τέρμα για να παραμείνει εκείνος στην Α΄ Κατηγορία χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει, αφού το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε. Απεναντίας οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την τελευταία καλή στιγμή στο μπαράζ με τον Ζούζι να δοκιμάζει σουτ από μακριά, βλέποντας τον Αποστολέλλη έξω από την εστία του, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Το 1-1 ήταν το τελικό σκορ στο μονό μπαράζ, ένα αποτέλεσμα που αποδείχθηκε χρυσό για τον Αρίωνα Μήθυμνας, που παρά τα πολλά προβλήματα μέσα στην χρονιά και τις αρκετές αλλαγές προπονητών, κατάφερε να διατηρηθεί στην κατηγορία, έστω και την τελευταία στιγμή. Ο Κεραυνός θα ακολουθήσει τον Απόλλωνα Δαφίων στην Β΄ Κατηγορία, αν και θα περιμένει να δει τι θα κάνει στα μπαράζ ανόδου προς τη Γ΄ Εθνική ο Αετός, καθώς σε περίπτωση που ανέβει, τότε η ομάδα του Αφάλωνα θα μείνει στην κατηγορία, αφού θα υποβιβαστεί μία ομάδα στην Β΄ Κατηγορία. Όπως και να ‘χει στον Κεραυνό, που και για εκείνον ήταν μία προβληματική χρονιά, έκαναν την προσπάθειά τους παλεύοντας μέχρι το τέλος για την παραμονή, άσχετα αν στο τέλος δεν τα κατάφεραν.