Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πέρασε από το Πλωμάρι ο Αετός, εξάσφαιρος Όλυμπος!

Ο Αετός πάτησε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το 4-1 επί του Αιγέα στο Πλωμάρι, παιχνίδι το οποίο διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή. Στο άλλο εξ αναβολής ματς για την 9η αγωνιστική ο Όλυμπος ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Ατρόμητο Ανεμότιας τον οποίο νίκησε με 6-2.

Αιγέας – Αετός 1-4

Στο Πλωμάρι σε ένα ματς που έγινε κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες, ο Αετός αν και βρέθηκε να χάνει από τον Αιγέα με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, εν τέλει κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς μετά το τελικό 4-1 με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Λουτρών επέστρεψε στην κορυφή και στο +2 από τον δεύτερο Διαγόρα, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Πάντως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 40΄ με τον Κλούρα να νικάει τον Βαλσάμη με ψηλοκρεμαστό σουτ. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Αετός έβγαλε την ποιότητά του στον αγωνιστικό χώρο, φέρνοντας αρχικά το ματς στα ίσια με τον Μιχαλάκη στο 55΄, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να χρίζεται ξανά σκόρερ πέντε λεπτά αργότερα για το 1-2. Στη συνέχεια η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου κατάφερε να σημειώσει ακόμα δύο τέρματα με τον Γιώργο Τσομπανέλλη στο 64΄ και με τον Καλαφάτη στο 73΄, εκμεταλλευόμενη και την αποβολή λίγο νωρίτερα του Μυλωνά από πλευράς Αιγέα με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Αλαγιάννη.

Όλυμπος – Ατρόμητος Αν. 6-2

Εξάσφαιρος Όλυμπος στην Αγιάσο επικράτησε με το εντυπωσιακό 6-2 του Ατρόμητου Ανεμότιας.

Η ομάδα της Αγιάσου κυριάρχησε σε όλο το παιχνίδι, παίρνοντας σκορ ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Παλάση και Ξυνού. Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με τον Στέλιο Τσομπανέλλη να χρίζεται σκόρερ για το 3-0, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε και το 4-0.

Ο Ατρόμητος μείωσε προσωρινά σε 4-1 με τον Χαλκοδαίμων, με τον Τσομπανέλλη λίγο αργότερα να κάνει το 5-1, πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Η ομάδα της Ανεμότιας μείωσε εκ νέου με τον Γιαούπι, ενώ το τελικό 6-2 διαμόρφωσε ο Χουλιάρας. Να σημειωθεί ότι ο Ατρόμητος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο Χαλκοδαίμων με απευθείας κόκκινη κάρτα.