Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πέρασε και από την Αγιάσο ο Αετός και πλέον βλέπει τίτλο!

Ούτε ο Όλυμπος μπόρεσε να σπάσει το αήττητο του Αετού, που κρατάει μόνο με νίκες από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Στο ντέρμπι κορυφής που έγινε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, η ομάδα των Λουτρών κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το ‘’Χριστοφίδειο’’ Στάδιο της Αγιάσου, επικρατώντας του Ολύμπου με 1-3, ξεφεύγοντας με επτά βαθμούς από την ομάδα του Νίκου Πετρουζέλλη, ενώ παράλληλα διατήρησε την διαφορά των οκτώ βαθμών που έχει από Αιγέα και Διαγόρα που βρίσκονται στην πρώτη τετράδα.

Αυτό σημαίνει πως το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου έχει πάρει ήδη ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος πριν καλά-καλά ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος και αυτό το σενάριο θα ισχυροποιηθεί ακόμη περισσότερο, εφόσον καταφέρει και νικήσει τον Αιγέα στην εμβόλιμη 11η αγωνιστική, που θα γίνει αύριο Τετάρτη.

Στο ντέρμπι με τον Όλυμπο ο Αετός πήγε στην ανάπαυλα με 0-2 χάρη στα τέρματα που πέτυχαν ο Αντώνης Καλαφάτης με κεφαλιά στο 28΄ και ο Γιάννης Πιπεράς, με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ στο 39ο λεπτό. Μάλιστα και στα δύο γκολ των φιλοξενούμενων η ασίστ πιστώνεται στον Τζίμη Βλαστέλλη, ο οποίος ανέλαβε στο ματς το δημιουργικό κομμάτι. Στη συνέχεια ο Αετός έφθασε κοντά στο 0-3, έχοντας δοκάρι με τον Γιάννη Κουνιάρη και τελικά το κατάφερε στο 57΄ με σκόρερ αυτή την φορά τον Τζίμη Βλαστέλλη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με σουτ, κλείδωσε ουσιαστικά την νίκη για τον Αετό.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης η ομάδα των Λουτρών, όπως ήταν λογικό, κατέβασε ταχύτητα και το μόνο που κατάφερε ο Όλυμπος ήταν απλά να μειώσει σε 1-3 με τον Παναγιώτη Χρυσάφη, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο ντεμπούτο με την φανέλα της ομάδας της Αγιάσου, η οποία όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ εκτός από την απώλεια του ματς, έχει πλέον να διαχειριστεί και την απουσία του Θωμά Χουλιάρα, ο οποίος έδειξε να τραυματίζεται. Επίσης από τον Όλυμπο τραυματίστηκε ο Βάλσαμης, ενώ από τον Αετό ο Καπταγιάννης, ο οποίος είναι αμφίβολος για το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Αιγέα.

Από κει και πέρα επιτυχημένο ήταν το ντεμπούτο του Χρήστου Παπαδόπουλου στην τεχνική ηγεσία του Διαγόρα, που πέρασε αέρας από τον Μόλυβο μετά το 5-0 επί του τοπικού Αρίωνα, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στο δεύτερο μέρος. Στα πρώτα 45 λεπτά οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι καθώς έχασαν πέναλτι με τον Μπουρού, ενώ είχαν και τέσσερα δοκάρια με τους Τριλιανό, Μουτζούρη, Μπουρού και Παλαμουτσή. Τελικά η τύχη χαμογέλασε στον Διαγόρα, στο δεύτερο ημίχρονο, φθάνοντας συνολικά στην επίτευξη πέντε γκολ με σκόρερ να χρίζονται οι Παλαμουτσής, Σεκού, Μπουρούς, όπως και οι νεαροί Ανδρέας και Ορέστης Ντέντια.

Μετά από αυτή την νίκη η ομάδα της Αγίας Παρασκευής μείωσε την απόσταση από τον δεύτερο Όλυμπο στον ένα βαθμό, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Αιγέα, που στο δικό του παιχνίδι με τον Αλκιβιάδη είχε εύκολο έργο, νικώντας με το ευρύ 5-0. Το 1-0 έγινε με αυτογκόλ του Κυρίκη, ενώ το 2-0, που ήταν σκορ ημιχρόνου, πέτυχε ο Αθανασούλης. Στην επανάληψη η ομάδα του Πλωμαρίου σημείωσε τρία ακόμη τέρματα με τους Παράσχο Πρωτούλη, Μερτζάνη και Γιάννη Βελούτσο.

Σταθερά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και συνάμα κοντά στην τετράδα, εξακολουθεί να βρίσκεται η Αναγέννηση Γέρας, η οποία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την ουραγό Προοδευτική με το γκολ του Καραγιάννη, στην συνέχεια ήταν η μόνη ομάδα που βρισκόταν στο γήπεδο, σημειώνοντας το ένα γκολ μετά το άλλο, για να καταλήξει το κοντέρ στο 1-6. Η νικήτρια ομάδα βρήκε δίχτυα με τους Ταξιάρχη Μανούσο (δυο), Πρωτονοτάριο, Βλάμμο, Γιαβρούδη και Δημητράκα

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Οδυσσέας Ελύτης στα Παράκοιλα, 1-3 τον Ανδρονικά που βουλιάζει. Ο Δουβαλέτας ήταν ο σκόρερ των πρώτων δύο τερμάτων του Οδυσσέα Ελύτη, με τον Μάκη Σαμπάνη να ξαναβάζει στο ματς τον Ανδρονικά, μειώνοντας σε 1-2. Το τελικό 1-3 για τον Οδυσσέα Ελύτη ήρθε από τα πόδια του Λεωνίδα Καλουτζή

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ανδρονικάς είχε ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Χατζηκυριάκο. Τέλος, νίκη-ανάσα πήρε ο Ατρόμητος Ανεμότιας που επικράτησε 3-1 της Φίλιας, δείχνοντας με την εμφάνισή του στο συγκεκριμένο ματς πως τα όποια εξωαγωνιστικά προβλήματα αντιμετωπίζει τον κάνουν πιο δυνατό. Καλύτερος ο νικητής άνοιξε το σκορ με τον Άνταμ Σουλεϊμάνα, όμως δέχθηκε την ισοφάριση από το πέναλτι του Γρούβα, το οποίο κέρδισε ο Νικόλοφ. Στο 65΄ ο Ατρόμητος ανέκτησε το προβάδισμα με σκόρερ τον Αζάμπι, ο οποίος αποδείχθηκε παίκτης-κλειδί στο ματς, σημειώνοντας και το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, το οποίο σφράγισε την μεγάλη νίκη για τον Ατρόμητο, που βλέπει με άλλο μάτι τη συνέχεια.

Πάντως με το σκορ στο 2-1 η Φίλια θα μπορούσε κάλλιστα να είχε σκοράρει σε δύο περιπτώσεις, όμως στις προσπάθειες των Πλουμή και Κανόγλου η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.