Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πήραν τρίποντα Διαγόρας, Φίλια στα εξ αναβολής

Διαγόρας και Φίλια νίκησαν στα εξ αναβολής παιχνίδια με τους Ανδρονικά και Οδυσσέα Ελύτη αντίστοιχα.

Στην μοναδική εκκρεμότητα για την 8η αγωνιστική ο Διαγόρας επικράτησε 2-0 του Ανδρονικά στην κοινή τους έδρα. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής δυσκολεύτηκε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα που παρέταξε ο Τάσος Σπύρου, ωστόσο κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση 50 λεπτών στον αγώνα με κεφαλιά του Νίκου Δρακούλη, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Διαγόρας κλείδωσε το τρίποντο στο 64΄ με πλασέ του Σεκού και πλέον βρίσκεται μόνος δεύτερος στη βαθμολογία.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής η Φίλια νίκησε με το ίδιο σκορ τον Οδυσσέα Ελύτη. Οι δύο ομάδες παρότι δημιούργησαν ευκαιρίες, εντούτοις έλειπε το γκολ και όλα έδειχναν πως το ματς  θα ολοκληρωνόταν ισόπαλο. Όμως στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Φίλια ανέβασε στροφές και με δύο γκολ του Γιάννη Κουνιάρη στο 70΄ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, πήρε ένα σημαντικό διπλό, πιάνοντας τον αντίπαλό της στη βαθμολογία.

14. Απόλλων Δαφ.  1  6-22

Αναβλήθηκε λόγω κορονοϊού το Αιγέας – Αετός!

Τα κρούσματα κορονοϊού που υπάρχουν στον Αιγέα οδήγησαν την ομάδα του Πλωμαρίου να ζητήσει την αναβολή του αγώνα με τον Αετό, για την 9η αγωνιστική της Α΄ Κατηγορίας, που ήταν προγραμματισμένη να γίνει το Σάββατο. Η ΕΠΣΛ φυσικά έκανε δεκτό το αίτημα του Αιγέα και αναμένεται τις επόμενες μέρες να ορίσει νέα ημερομηνία για το παιχνίδι. Αυτό μάλιστα είναι το πρώτο παιχνίδι φέτος που αναβάλλεται λόγω covid.