Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πήρε το ντέρμπι με τον Όλυμπο ο Αιγέας, μόνος πρώτος ο Διαγόρας

Στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στην Α΄ Κατηγορία, νικητής αναδείχθηκε ο Αιγέας με σκορ 2-1 τον Όλυμπο.

Κάπως έτσι η ομάδα του Πλωμαρίου επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, παίρνοντας μια νίκη ψυχολογίας εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Από την άλλη ο Όλυμπος υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα με τους ποδοσφαιριστές του να τα βάζουν με την τύχη, καθώς δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις μεγάλες ευκαιρίες που είχαν κυρίως στο πρώτο μέρος. Απεναντίας ο Αιγέας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις δικές του φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντώνη Καλαφάτη, ο οποίος πιστώνεται την ασίστ και στα δυο γκολ τα οποία σημείωσαν οι Παράσχος Πρωτούλης και Αθανασούλης. Το τέρμα του Ολύμπου σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Χρήστος Μουτζούρης.

Το ντέρμπι το οποίο παρακολούθησε πλήθος κόσμου που κατέκλυσε και τις δυο πια εξέδρες που υπάρχουν στο γήπεδο της Αγιάσου, ξεκίνησε με τον Όλυμπο να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας καλή στιγμή για να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με το σουτ του Λαλά που όμως κόντραρε σε αμυντικό του Αιγέα, με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Στο 28΄ ακυρώθηκε γκολ για τον Αιγέα με τον βοηθό διαιτητή να υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ τον Παράσχο Πρωτούλη.  Η μεγαλύτερη πάντως στιγμή από πλευράς γηπεδούχων καταγράφηκε στο 37ο λεπτό.

Ο Τόλης Λαλάς έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, όμως αμυντικός του Αιγέα απομάκρυνε την μπάλα προτού αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Όλυμπος είχε νέα καλή στιγμή, αυτή τη φορά με τον Λεβεντέλλη, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, όμως και πάλι αμυντικός των φιλοξενούμενων έδιωξε σωτήρια την μπάλα. Σε γενικές γραμμές στα πρώτα 45 λεπτά δεν παίχτηκε θεαματικό ποδόσφαιρο με το ντέρμπι να πηγαίνει περισσότερο στην δύναμη.

Στην επανάληψη μόλις στα 40 δευτερόλεπτα ο Όλυμπος είχε δοκάρι με τον Ξυνό. Στην συνέχεια  ο Αιγέας άρχισε σιγά-σιγά να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και στην πρώτη καλή του στιγμή στο ντέρμπι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, δημιουργώντας σκορ στο ντέρμπι. Συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό ο Καλαφάτης με ωραία προσπάθεια τροφοδότησε τον Παράσχο Πρωτούλη ο οποίος νίκησε τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα του Ολύμπου για το 1-0. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Αιγέας πέτυχε και δεύτερο γκολ με δημιουργό και πάλι τον Αντώνη Καλαφάτη, αλλά εκτελεστή αυτή την φορά τον Γιώργο Αθανασούλη, ο οποίος νωρίτερα είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή. Το μόνο που κατάφερε ο Όλυμπος ήταν να μειώσει σε 2-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με απευθείας χτύπημα φάουλ του Χρήστου Μουτζούρη.

Με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παναγιώτη Κουκούλα παίκτες, παράγοντες και φίλαθλοι του Αιγέα πανηγύρισαν έντονα αυτή τη σπουδαία νίκη σε μια έδρα που λίγες ομάδες θα καταφέρουν να περάσουν με επιτυχία. Ο Αιγέας έπιασε τον Όλυμπο στην δεύτερη θέση, έχοντας και οι δυο από εννέα βαθμούς.

Το αποτέλεσμα στο ντέρμπι εκμεταλλεύτηκε ο Διαγόρας που πέρασε αέρας από την Πέτρα, επικρατώντας με 6-1 του Αρίωνα Μήθυμνας και βρίσκεται μόνος πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα με 12 βαθμούς. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έδωσε συνέχεια στις καλές της εμφανίσεις, καθαρίζοντας το ματς στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 4-0 χάρη σε γκολ των Γιώργου Τσομπανέλλη (δυο), Σαρίκη και Σεφουλάι. Στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα δυο ακόμη φορές με τους Σοφιάννη και Χατζηκλειδαρά. Ο Αρίων Μήθυμνας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 6-1 με τον Γρούβα. Μάλιστα αυτό ήταν μόλις το πρώτο γκολ που δέχεται ο Διαγόρας στο πρωτάθλημα.

Στα άλλα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής ο Αετός πετούσε φωτιές στην επίθεση στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ανδρονικά, νικώντας με το ευρύ 7-1. Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής, με την ομάδα των Λουτρών να έχει σε μεγάλη μέρα τον Μιχάλη Τρεμούλα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε 4-0 με το άλλο γκολ να σημειώνει ο Βλαστέλλης. Στην επανάληψη ο Κουνιάρης έκανε το 5-0 για να μειώσει στη συνέχεια για τον Ανδρονικά σε 5-1 ο Μαστέλλος. Το 6-1 για τον Αετό έκανε ο Νίκος Μωυσίδης, ενώ τον επίλογο στο ματς έβαλε ο νεαρός Δουκάκης. Να σημειωθεί πως η ομάδα των Λουτρών, εφόσον νικήσει την Τετάρτη στην έδρα της τον Αρίωνα Μήθυμνας στο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, θα ανέβει στην δεύτερη θέση μαζί με Όλυμπο και Αιγέα.

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται η Φίλια, καθώς νίκησε και την Αναγέννηση Γέρας με σκορ 4-1. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν πρώτοι στο 2ο λεπτό με τον Καραγιάννη και αυτό διότι η συνέχεια του ματς ανήκε ολοκληρωτικά στη Φίλια. Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών ο Κρητικός έφερε το ματς στα ίσια, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Φίλια αξιοποίησε στο έπακρο τις ευκαιρίες που έκανε, σκοράροντας συνολικά τρεις φορές με τους Αλαγιάννη, Κρητικό και Παπαδόπουλο για το τελικό 4-1.

Τέλος, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο Κεραυνός έκαμψε την αντίσταση του Αλκιβιάδη με 2-0 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν μέτριο ως προς το θέαμα, ωστόσο ο Κεραυνός αποδείχθηκε πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς με γκολ των Αγριτέλλη στο πρώτο ημίχρονο και Μπενζίου προς το τέλος του αγώνα.