Δευτέρα, 17 Ιανουαρίου, 2022

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πότε ορίστηκαν οι αναβληθέντες αγώνες

Ορίστηκαν από την ΕΠΣΛ οι ημερομηνίες των εξ αναβολής αγώνων της Α΄ Κατηγορίας. 

Η μοναδική εκκρεμότητα από την 10η αγωνιστική είναι το παιχνίδι του Αετού με τον Απόλλωνα Δαφίων, το οποίο ήταν αρχικά προγραμματισμένο να διεξαχθεί σήμερα, όμως από τη στιγμή που είναι σε ισχύ η διακοπή των αθλητικών δραστηριοτήτων λόγω της έξαρσης των κρουσμάτων κορονοϊού, η αναμέτρηση μεταφέρθηκε για την επόμενη Τετάρτη 19 Ιανουαρίου. 

Από κει και πέρα η αναβληθείσα 12η αγωνιστική θα γίνει σε δύο δόσεις με τρία παιχνίδια, την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου, Ατρόμητος Ανεμότιας – Αρίων Μήθυμνας, Αιγέας – Όλυμπος και Κεραυνός – Φίλια, ενώ οι υπόλοιπες τέσσερις αναμετρήσεις θα διεξαχθούν την Τετάρτη 26 Ιανουαρίου με τα παιχνίδια Οδυσσέας Ελύτης – Απόλλων Δαφίων, Διαγόρας – Αναγέννηση Γέρας, Αετός – Ανδρονικάς και ΑΟ Μεσοτόπου – Προοδευτική. 

Καταλαβαίνει κανείς πως οι ομάδες καλούνται να δώσουν αρκετά παιχνίδια μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, ωστόσο δεν υπήρχε άλλη λύση, μιας και οι ημερομηνίες είναι περιορισμένες. Όσον αφορά την προγραμματισμένη για το Σαββατοκύριακο 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τα τωρινά δεδομένα φαίνεται πως θα διεξαχθεί κανονικά, εφόσον δεν υπάρξουν νέα προβλήματα με την πανδημία. 

Τέλος, να σημειωθεί ότι και στο πρωτάθλημα Λήμνου η αναβληθείσα 11η αγωνιστική θα γίνει σε δύο δόσεις, με δύο παιχνίδια την Τετάρτη 19 Ιανουαρίου και άλλα δύο μία βδομάδα αργότερα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των εξ αναβολής αγώνων:

10η αγωνιστική

Τετάρτη 19 Ιανουαρίου, 15:00

  • Αετός – Απόλλων Δαφ. (γήπεδο: Λουτρών)

12η αγωνιστική

Τετάρτη 19 Ιανουαρίου, 15:00

  • Ατρόμητος Αν. – Αρίων Μηθ. (γήπεδο: Αγ. Παρασκευής)
  • Αιγέας – Όλυμπος (γήπεδο: Πλωμαρίου)
  • Κεραυνός – Φίλια (γήπεδο: Μόριας)

Τετάρτη 26 Ιανουαρίου, 15:00

  • Οδ. Ελύτης – Απόλλων Δαφ. (γήπεδο: Θερμής)
  • Διαγόρας – Αν/ση Γέρας (γήπεδο: Αγ. Παρασκευής)
  • Αετός – Ανδρονικάς (γήπεδο: Λουτρών)
  • ΑΟ Μεσοτόπου – Προοδευτική (γήπεδο: Μεσοτόπου)

Πρωτάθλημα Λήμνου, 11η αγωνιστική

Τετάρτη 19 Ιανουαρίου, 15:00

  • Άρης – Ηφαιστία (γήπεδο: Κοντοπουλίου)
  • Αργοναύτες – Ηρακλής (γήπεδο: Μύρινας)

Τετάρτη 26 Ιανουαρίου, 15:00

  • Φιλοκτήτης – Κεραυνός (γήπεδο: Κοντιά)
  • Κάσπακας – ΑΕ Λήμνου (γήπεδο: Μύρινας)