Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρεμιέρα με νίκες για τα φαβορί

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η πρεμιέρα στην Α΄ Κατηγορία με Αιγέα, Διαγόρα, Όλυμπο και Αετό να μπαίνουν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Σημαντικό διπλό για τον Αρίωνα Μήθυμνας στον Παπάδο επί της Αναγέννησης Γέρας, σε μια αγωνιστική όπου σημειώθηκαν συνολικά 21 γκολ.

Κεραυνός – Όλυμπος 0-2

Καθάρισε σε δυο λεπτά

Ο Όλυμπος χρειάστηκε δυο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Κεραυνό, ο οποίος στάθηκε πολύ καλά κυρίως στο πρώτο μέρος. Τελικό αποτέλεσμα 2-0 υπέρ της ομάδας της Αγιάσου, που σημείωσε τα γκολ στο 56΄ με τον Ξυνό και στο 57΄ με αυτογκόλ του Δεσποτίδη. Οι φιλοξενούμενοι που κατάφεραν να μπουν με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα, είχαν και ένα δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ζήση Δημάκη. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κεραυνός διαμαρτύρεται για μια περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπενζίου.

Αν/ση Γέρας – Αρίων Μηθ. 2-3

Ματσάρα στον Παπάδο με νικητή τον Αρίωνα

Σκορ και θέαμα προσέφεραν Αναγέννηση Γέρας και Αρίων Μήθυμνας στο τελικό 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η Αναγέννηση Γέρας άνοιξε πρώτη το σκορ στο 27΄ με τον Μάριο Καραγιάννη, ωστόσο η απάντηση από πλευράς Αρίωνα ήρθε άμεσα και πιο συγκεκριμένα στο 33΄ με εύστοχο πλασέ του Πάντα. Η ομάδα της Μήθυμνας ανέτρεψε πλήρως το σκορ τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Γρούβα, ο οποίος είχε απειλήσει και νωρίτερα την εστία του Παναγιώτη Χατζηκλειδαρά

Στην επανάληψη ο Γρούβας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε αέρα δυο τερμάτων και παράλληλα προβάδισμα νίκης στον Αρίωνα. Η Γέρα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Βλάμμη, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς που έγινε στον Παπάδο.

Φίλια – Διαγόρας 0-3

Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο Διαγόρας, περνώντας με επιτυχία από την έδρα της ιδιαίτερα ενισχυμένης φέτος Φίλιας, επικρατώντας με 3-0. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο και στα δυο ημίχρονα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει, ωστόσο η Φίλια αμυνόταν καλά. Όλα αυτά μέχρι τη μια ώρα παιχνιδιού όταν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Απορέλλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Διαγόρας, ο οποίος διαθέτει αρκετή ποιότητα στο ρόστερ του, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε, σκοράροντας συνολικά τρεις φορές. Το 1-0 έκανε ο Χατζηβαγιάννης στο 65΄ για να ακολουθήσουν δυο ακόμη τέρματα στο 82΄ με τον Ντούμο και δυο λεπτά αργότερα με τον Γιώργο Σοφιάννη. Να σημειωθεί πως η Φίλια διαμαρτύρεται έντονα ότι στο πρώτο γκολ του Διαγόρα υπήρξε επιθετικό φάουλ.

Ανδρονικάς – Αιγέας 0-5

Ακόμα σκοράρει

Σαρωτικός ο Αιγέας στα Παράκοιλα νίκησε 5-0 τον Ανδρονικά στην πρεμιέρα της Α΄ Κατηγορίας και έδειξε με το καλημέρα πως δικαίως χαρακτηρίζεται ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Η ομάδα του Πλωμαρίου καθάρισε το ματς στο πρώτο ημίχρονο όταν και κατάφερε να προηγηθεί με 4-0.

Στην επανάληψη ο Προκόπης Καρτάλης φρέσκαρε την ενδεκάδα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς αναπληρωματικούς παίκτες. Μεγάλος πρωταγωνιστής στην νίκη του Αιγέα ο Παράσχος Πρωτούλης, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, ενώ από ένα γκολ πρόσθεσαν οι Ψάνης και Μιχαλάκης.

Αετός – Αλκιβιάδης 6-0

Άνετος και ωραίος

Ο Αετός δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία κόντρα στον Αλκιβιάδη του οποίου επιβλήθηκε με το ευρύ 6-0, όμως λόγω της τιμωρίας των -5 βαθμών που έχει δεχθεί από την ΕΠΟ για την απόφασή του να μην ταξιδέψει στη Μύκονο για τον αγώνα του κυπέλλου, βρίσκεται στην τελευταία θέση και περιμένει να δει αν θα δικαιωθεί στην έφεση που έχει κάνει για την πρωτόδικη απόφαση προκειμένου να πάρει πίσω τους βαθμούς.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Γιάννης Κουνιάρης είχε τρελά κέφια στην αναμέτρηση, πετυχαίνοντας καρέ τερμάτων με ένα από αυτά να το σημειώνει από την άσπρη βούλα. Από πλευράς Αετού, που είχε και ένα δοκάρι με τον νεαρό Δουκάκη, σκόραραν ακόμη οι Τρεμούλας και Γιάννης Μωυσίδης.