Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Διαγόρας νίκησε 1-0 τον Κεραυνό

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας με τον Διαγόρα να κατακτά τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, νικώντας εκτός έδρας τον Κεραυνό με το ρευστό 1-0.

Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής που παρατάχθηκε στο παιχνίδι με αρκετές απουσίες, σημείωσε το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση μόλις στο 5ο λεπτό με πλασέ του Σοφιάννη. Στη συνέχεια το σύνολο του Θοδωρή Παπαλόπουλου διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του αποτέλεσμα και αν εξαιρέσει κανείς το δοκάρι που είχε ο Κεραυνός στο 49΄ με τον Κατσακούλη, σε καμία άλλη περίπτωση δεν απειλήθηκε η εστία του Κουμπά, με το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στα άλλα παιχνίδια ο Αρίων Μήθυμνας ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αιγέα, ο οποίος στην επανάληψη ανέβασε αρκετά την απόδοσή του φθάνοντας τελικά στη νίκη με σκορ 3-0. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών με αποκορύφωμα το δοκάρι του Καραμπέτσου. Στην επανάληψη η εδαφική υπεροχή του Αιγέα καρποφόρησε με τον Παράσχο Πρωτούλη να ανοίγει το σκορ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στη συνέχεια ο Αιγέας σημείωσε ακόμα δυο γκολ με τους Αθανασούλη και Μιχαλάκη. Μάλιστα είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Παράσχο Πρωτούλη.

Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα παραμένει ο Αετός, ο οποίος χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ για να νικήσει την Φίλια με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν τα Λουτρά με το γκολ του Κώστα Κρητικού, με το οποίο η Φίλια πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια. Καλύτερη στιγμή στο πρώτο μέρος από πλευράς γηπεδούχων το δοκάρι του Ταξιάρχη Μανούσου. Στην επανάληψη ο Αετός έβγαλε αντίδραση, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζίμη Βλαστέλλη, ο οποίος με τα δυο προσωπικά του τέρματα γύρισε μόνος του το ματς. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κουνιάρης στις καθυστερήσεις του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί πως η Φίλια ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαντζουράνη.

Ο Όλυμπος επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς επικράτησε με 5-1 της Αναγέννησης Γέρας στον Παπάδο. Η ομάδα της Αγιάσου έκανε όλη τη δουλειά στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο σημείωσε και τα πέντε γκολ, τα δυο πρώτα ο Λαλάς και τα άλλα τρία ο Στρατής Πολύζος. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με την Αναγέννηση Γέρας να καταφέρνει να μειώσει σε 5-1 με τον Χατζηγεωργίου. Μελανό σημείο στην αναμέτρηση ο τραυματισμός του Χρήστου Μουτζούρη.

Τέλος, ο Ανδρονικάς πήρε το ντέρμπι παραμονής με τον Αλκιβιάδη, επικρατώντας με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τον παράγοντα έδρα, φθάνοντας σε μια σημαντική νίκη που τους έδωσε τη δυνατότητα να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, εκεί όπου βρίσκεται μόνο ο Αλκιβιάδης, ο οποίος παραμένει σε δυσχερή θέση καθώς ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο χωρίς να έχει πάρει βαθμό. Ο Ανδρονικάς άνοιξε το σκορ στο 35΄ με τον Τσίγκα, όμως με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Αλκιβιάδης μπόρεσε να ισοφαρίσει με τον Μαρίνο Ανήφορο. Τελικά το γκολ που χάρισε την πολύτιμη νίκη στον Ανδρονικά πέτυχε ο Αγριτέλλης στο 73ο λεπτό. Οι νικητές είχαν και δυο δοκάρια με τους Τσίγκα και Γιώργο Σαμπάνη