Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρωταθλητής και με τη… βούλα ο Αιγέας!

Το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Λέσβου μετά από 18 ολόκληρα χρόνια εξασφάλισε και μαθηματικά ο Αιγέας μετά τη νίκη του με 4-0 επί του Ολύμπου στο γήπεδο του Πλωμαρίου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των play off.

Ο Αιγέας τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του μίνι πρωταθλήματος απέκτησε προβάδισμα εννέα βαθμών από τον δεύτερο Διαγόρα, ο οποίος ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Αετό με σκορ 2-1. Η ομάδα του Πλωμαρίου επέστρεψε στην κορυφή της Α’ ΕΠΣ Λέσβου ξανά μετά τη σεζόν 2005-06, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις σε όλα τα παιχνίδια των play off, έχοντας το απόλυτο των νικών.

Δίκαια λοιπόν ο Αιγέας κατέκτησε το φετινό πρωτάθλημα, κερδίζοντας την κούρσα με τον Διαγόρα, ο οποίος αν και ξεκίνησε την μίνι διαδικασία με +3 βαθμούς εν τέλει στα play off όχι μόνο δεν υπερασπίστηκε αυτό το μικρό προβάδισμα, αλλά έχασε το πρωτάθλημα και μάλιστα με μεγάλη διαφορά από τον Αιγέα. Το κλίμα στο γήπεδο του Πλωμαρίου ήταν πανηγυρικό πριν καν την έναρξη του αγώνα, αφού πρακτικά η ομάδα χρειαζόταν την νίκη απέναντι στον Όλυμπο ώστε να κατακτήσει τον τίτλο με κάθε επισημότητα.

Με τη συμπλήρωση 33 λεπτών οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Θανάση Πρωτούλη με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, δημιουργώντας αρκετές τελικές προσπάθειες. Όλα άλλαξαν στο 62ο λεπτό καθώς ο Όλυμπος έμεινε με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο λόγω αποβολής του Χρήστου Κόμβου σε μια φάση που υπήρξαν διαμαρτυρίες από την μεριά του Ολύμπου. Ο Αιγέας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε και στο 68ο λεπτό κλείδωσε τη νίκη και τον τίτλο με τον Ψάνη να κάνει το 2-0.

Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η ομάδα του Πλωμαρίου έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της, σημειώνοντας δυο ακόμη τέρματα αρχικά στο 86΄ με τον Θανάση Πρωτούλη, ενώ στο 90΄ ο νεαρός Παναγιώτης Κόμβος διαμόρφωσε το τελικό 4-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίκτες και κόσμο. Ο Αιγέας αφού ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στα play off θα στρέψει το βλέμμα του στα δυο παιχνίδια με τον πρωταθλητή Λήμνου και αν καταφέρει να ξεπεράσει και αυτό το εμπόδιο, τότε θα εκπροσωπήσει τη Λέσβο στα μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική.

Στο άλλο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής των play off, το οποίο ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, ο Αετός πήρε μια νίκη περισσότερο για το γόητρο 2-1 τον Διαγόρα, που συνεχίζει να απογοητεύει στη μίνι διαδικασία, χάνοντας κάθε ελπίδα για τον τίτλο μετά και τη νίκη του Αιγέα επί του Ολύμπου. Το πρώτο μέρος ήταν ισορροπημένο με φάσεις και από τις δυο ομάδες. Την διαφορά όμως έκανε το γκολ του Αετού στο 32ο λεπτό, το οποίο επετεύχθη από τον Αγριμάκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ματθαίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αγίας Παρασκευής προσπάθησε να ισοφαρίσει, απειλώντας αρκετές φορές την εστία του Παπαλόπουλου. Η εδαφική υπεροχή των φιλοξενούμενων καρποφόρησε στο 83ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Σεφουλάι ο Ματθαίου, με κεφαλιά, έκανε το 1-1, παίρνοντας το αίμα του πίσω για το λάθος που έκανε στο γκολ του Αετού. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα έπαιρναν τον βαθμό της ισοπαλίας, στο 89΄ ο Αετός βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, με τον Συβρή να τροφοδοτεί τον Αγριμάκη, ο οποίος σκόραρε ξανά για το τελικό 2-1, που χάρισε στον Αετό μια νίκη ψυχολογίας για τα επόμενα παιχνίδια στα play off, καθώς και για την ρεβάνς με τον Αιγέα στο Πλωμάρι για το κύπελλο Λέσβου.

Στα παιχνίδια των play out ο Αλκιβιάδης υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Β΄ Κατηγορία μετά την εντός έδρας ήττα του με 2-0 από την Φίλια. Οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Κρητικού στο 17΄ και Παπαδόπουλου στο 44΄. Στο 85΄ ο Αλκιβιάδης έχασε πέναλτι με τον Κάμπερ να αποκρούει το πέναλτι του Παλαμίδα. Στο έτερο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής ο Ανδρονικάς πιστοποίησε για ακόμα ένα παιχνίδι πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάκτηση το τελευταίο διάστημα.

Η ομάδα των Παρακοίλων υπερκέρασε το εμπόδιο της Αναγέννησης Γέρας με σκορ 2-0, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία. Ο Ανδρονικάς πήρε τους τρεις βαθμούς, σημειώνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Τουμπακάρη και Παντελή Κουλουδή. Το συγκρότημα του Γιώργου Κομνηνού έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και εκτός από τα δυο γκολ σημάδεψε τρεις φορές το δοκάρι, δυο με τον Ανδριώτη και μια με τον Γ. Σαμπάνη. Να σημειωθεί πως η Αναγέννηση Γέρας αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Καραβατάκης στο 73ο λεπτό.