Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρωταθλητής ο Αετός με κάθε επισημότητα, υποβιβάστηκε οριστικά η Προοδευτική

Ο Αετός νίκησε 4-1 τον Όλυμπο και κατέκτησε με μαθηματική ακρίβεια το πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας, που ήταν το τρίτο συνεχόμενο για την ομάδα των Λουτρών, η οποία δείχνει να χτίζει μια αυτοκρατορία σε τοπικό επίπεδο. Κάπως έτσι η τελευταία αγωνιστική θα είναι αδιάφορη όσον αφορά την μάχη της κορυφής, με το ενδιαφέρον να εστιάζεται πλέον στην μάχη του υποβιβασμού.

Ο Αετός μπήκε στο παιχνίδι με τον Όλυμπο, με στόχο να τελειώσει γρήγορα με την υπόθεση τίτλος. Μόλις στο 8ο λεπτό το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Κουνιάρη να παίρνει το ριμπάουντ μετά το σουτ του Μιχαλάκη, κάνοντας το 1-0. Στο 29΄ οι γηπεδούχοι έκαναν δυο τα τέρματά τους με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σεφουλάι, που κέρδισε ο Κουνιάρης από τον γκολκίπερ Καφαλούκο.

Πέντε λεπτά αφότου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Αετός κλείδωσε τη νίκη και μαζί τον τίτλο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τσομπανέλλη από πλάγια θέση. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τέταρτο τέρμα στο 56ο λεπτό με τον Καλαφάτη αρχικά να σουτάρει, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι για να καταλήξει στον Μπάρκα, ο οποίος από κοντά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων. Το γκολ της τιμής για τον Όλυμπο, που είχε και ένα δοκάρι με τον Χρυσάφη στο πρώτο μέρος, σημείωσε στο 75΄ ο Μιχάλης Ελευθερίου, ο οποίος έκανε το τελικό 4-1. Όπως ήταν λογικό, μετά τη λήξη του ματς οι παίκτες, το τεχνικό επιτελείο και η διοίκηση του Αετού πανηγύρισαν στα αποδυτήρια  την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος, με τις σαμπάνιες να κάνουν την εμφάνισή τους και το γλέντι να κρατάει για αρκετά λεπτά.

To άλλο σημαντικό γεγονός που σημειώθηκε κατά την διεξαγωγή της 21ης αγωνιστικής είναι ο υποβιβασμός της Προοδευτικής στην Β΄ Κατηγορία, ο οποίος σφραγίστηκε στο παιχνίδι κόντρα  στην Αναγέννηση Γέρας, με την ομάδα της Σκάλας Καλλονής να γνωρίζει την ήττα με 3-0, αποχαιρετώντας την μεγάλη κατηγορία. Τα γκολ για την νικήτρια ομάδα που προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο πέτυχαν οι Γιώργος Μανούσος (δυο) και Ταξιάρχης Μανούσος. Ακόμη η Γέρα είχε χαμένο πέναλτι με τον Βλάμμο και δυο δοκάρια με τους Γιώργο Μανούσο και Χατζηκλειδαρά.

Από κει και πέρα ο Αιγέας πέρασε με αρκετή δυσκολία από το Κάτω Τρίτος, επικρατώντας 0-1 του αξιόμαχου Αλκιβιάδη. Το νικητήριο, όπως αποδείχθηκε, γκολ για την ομάδα του Πλωμαρίου πέτυχε ο Γιάννης Βελούτσος από το σημείο του πέναλτι. Ο Αλκιβιάδης, ο οποίος στάθηκε καλά στο ματς έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Μιχάλης Καραγιάννης

Άνετα πήρε τους τρεις βαθμούς ο Διαγόρας, που νίκησε στην έδρα του 3-0 τον Αρίωνα Μήθυμνας. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Αγίας Παρασκευής μπροστά στο σκορ με το γκολ του Χαρλέπα, ο οποίος βρήκε δίχτυα και στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ο Ορέστης Ντέντια. Ο Διαγόρας είχε και δυο δοκάρια με τον Μπουρού.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ατρόμητος Ανεμότιας στην έδρα της Φίλιας με σκορ 0-1, μια νίκη η οποία μπορεί να φανεί χρήσιμη για τους φιλοξενούμενους εν όψει των επερχόμενων play outs. Ο Ατρόμητος πήρε το τρίποντο χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ιντζές στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Αζάμπι. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Φίλια έχει παράπονα για την διαιτησία διαμαρτυρόμενη για δυο γκολ που της ακυρώθηκαν.

Τέλος, Οδυσσέας Ελύτης και Ανδρονικάς πρόσφεραν πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους στο τελικό 4-2. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν 3-0 με γκολ των Νομίδη, Χιώτη και Κουρή. Ο Ανδρονικάς όμως μπήκε ξανά στο ματς , μειώνοντας σε 3-2 με αυτογκόλ του Νομίδη και με τον Αγριτέλλη, ωστόσο στη συνέχεια ο Ελύτης κλείδωσε τη νίκη με τον Τσομπανέλλη.