Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρωταθλητής ο Αετός με κάθε επισημότητα!

Ο Αετός στέφθηκε πρωταθλητής και μαθηματικά στην φετινή Α΄ Κατηγορία μετά το 8-0 επί του Αιγέα στην εμβόλιμη 22η αγωνιστική. Ένας τίτλος ο οποίος κατακτήθηκε δίκαια από την ομάδα των Λουτρών, όντας η καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος και έχοντας το απόλυτο των νικών, τέσσερις στροφές πριν από την ολοκλήρωσή του. Το απόγευμα της Τετάρτης το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου επικράτησε άνετα 8-0 του Αιγέα, κυριαρχώντας σε όλη την αναμέτρηση. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε 5-0 με δύο γκολ του Βλαστέλλη και από ένα των Λαμπράκη, Μιχαλάκη και Χρυσάφη για να ακολουθήσουν ακόμη τρία στην επανάληψη, δύο φορές με τον Αλαγιάννη και μία με τον νεαρό Βόικο. Καλύτερη στιγμή του Αιγέα ήταν το δοκάρι του Γιώργου Βελούτσου στο πρώτο μέρος.

Από κει και πέρα αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην ουρά με τις τρεις ομάδες που μάχονται για την αποφυγή της τελευταίας θέσης, που οδηγεί απευθείας στην Β΄ Κατηγορία, να γνωρίζουν ήττες στην 22η αγωνιστική. Ο Κεραυνός δεν τα κατάφερε απέναντι στον Διαγόρα, που με ένα γκολ από τον Δρακούλη στο δεύτερο μέρος πήρε τους τρεις βαθμούς και παρέμεινε στην δεύτερη θέση. Ο νικητής είχε και δύο δοκάρια με τους Χατζηκλειδαρά και Ζαφειριάδη.

Ο Αρίων Μήθυμνας πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στην Προοδευτική από την οποία τελικά ηττήθηκε με 3-1. Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο χάρη στα τέρματα των Χιωτέλλη και Καραγιάννη, αλλά ο Αρίων μπήκε ξανά στο παιχνίδι, όταν μείωσε σε 2-1 με τον Σάλαρη για να έρθει ο Γιαζιτζόγλου να κλειδώσει την νίκη για την Προοδευτική. Επίσης ο Απόλλων Δαφίων παραδόθηκε στις ορέξεις της Φίλιας από την οποία έχασε με 5-0. Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν το ματς από το πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 4-0 (Κουνιάρης, Βαξεβάνης, Σταυρής και Γρούβας τα γκολ). Στην επανάληψη ο Γρούβας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έγραψε το τελικό 5-0.

Εντυπωσιακός ήταν ο Όλυμπος στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Ανεμότιας, καθώς επικράτησε με 6-1, παραμένοντας στο κόλπο της δεύτερης θέσης. Βουρλής και Τσομπανέλλης έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα της Αγιάσου, με τον Ναυπλιώτη να μειώνει σε 2-1 για τον Ατρόμητο. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο στο γήπεδο υπήρχε μόνο ο Όλυμπος, σημειώνοντας συνολικά τέσσερα γκολ δύο με τον Ξυνό και από ένα με Ματθαίου και Τσαμπλάκο, ενώ είχε και ένα δοκάρι με τον Ντούμο.

Όμορφο παιχνίδι έγινε στον Μεσότοπο με την τοπική ομάδα να νικάει 3-2 τον Οδυσσέα Ελύτη. Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν την ευκαιρία να προηγηθούν με το χαμένο πέναλτι του Τσιμπούκη. Απεναντίας ο Μεσότοπος κατάφερε να βρει δίχτυα με τους Ιντζέ και Πιπερά στο πρώτο μέρος με τον Ιντζέ να χρίζεται σκόρερ και στην επανάληψη για το 3-0. Ο Ελύτης αντέδρασε, μειώνοντας σε 3-1 με τον Τσιμπούκη και στην συνέχεια σε 3-2 με τον Πέτση, χωρίς ωστόσο να βρει και την ισοφάριση.

Τέλος, από νίκη σε νίκη πάει η Αναγέννηση Γέρας που πέρασε από την Καλλονή, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Ανδρονικά με 3-0, προσπερνώντας τον στην βαθμολογία. Το 1-0 έκανε ο Γιώργος Μανούσος με τον Ελευθεριάδη να σημειώνει το 2-0 και τον Ταξιάρχη Μανούσο να κάνει το τελικό 3-0 της σημαντικής νίκης για την Γέρα. Μάλιστα οι δύο ομάδες είχαν και από ένα δοκάρι με τον Μάκη Σαμπάνη για τον Ανδρονικά και με τον Ταξιάρχη Μανούσο από πλευράς Αναγέννησης.