Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Πρώτες νίκες για Αναγέννηση Γέρας και Ανδρονικά

Τις πρώτες τους νίκες στο πρωτάθλημα της Α΄ Κατηγορίας, πήραν Αναγέννηση Γέρας και Ανδρονικάς που επικράτησαν των Κεραυνού και Αρίωνα Μήθυμνας αντίστοιχα. Ο Διαγόρας επιβλήθηκε άνετα του Ατρόμητου Ανεμότιας, περνώντας προσωρινά στην κορυφή, έχοντας δύο παιχνίδια παραπάνω από τον Αετό που δεν αγωνίστηκε ούτε με τον Απόλλωνα λόγω κρουσμάτων κορονοϊού που προέκυψαν στην ομάδα των Δαφίων. Επίσης σημαντικά τρίποντα κατέκτησαν στην 10η αγωνιστική, Όλυμπος, Μεσότοπος και Φίλια επί των Οδυσσέα Ελύτη, Αιγέα και Προοδευτικής αντίστοιχα.

Ατρόμητος Ανεμότιας – Διαγόρας 0-6

Άνετος και ωραίος ήταν ο Διαγόρας απέναντι στον Ατρόμητο Ανεμότιας τον οποίο κέρδισε με το ευρύ 6-0. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κλείδωσε τη νίκη από το πρώτο μέρος, όταν και προηγήθηκε 3-0 με τα γκολ των Τριλιανού, Σεκού και Δρακούλη. Στην επανάληψη η ομάδα της Αγίας Παρασκευής συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να βρει δίχτυα, άλλες τρεις φορές με τους Σεκού και Δρακούλη να σκοράρουν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι, ενώ τον επίλογο έβαλε ο Ευαγγελέλλης για το τελικό 6-0.

Οδ. Ελύτης – Όλυμπος 0-3

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κυρίως στο δεύτερο μέρος ο Όλυμπος έφυγε με το διπλό από την Θερμή, επικρατώντας 0-3 του Οδυσσέα Ελύτη. Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, στο δεύτερο η ομάδα της Αγιάσου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 61΄ με τον Συβρή, για να έρθει οκτώ λεπτά αργότερα ο Τόρρα να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του με εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Συβρής από τον τερματοφύλακα). Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Συβρής με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Φίλια – Προοδευτική 3-1

Την ανοδική πορεία που έχει στις τελευταίες αγωνιστικές, συνέχισε η Φίλια μετά το 3-1 επί της Προοδευτικής. Παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Άνταμ, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Φίλια που αρχικά έφερε το ματς στα ίσια με τον Κουνιάρη στο 25΄.  Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 47΄ ο ίδιος παίκτης έδωσε το προβάδισμα στην Φίλια με τον Καλλούλι να κλειδώνει τη νίκη τρία λεπτά πριν από το φινάλε.

ΑΟ Μεσοτόπου – Αιγέας 1-0

Αρκετά ενδιαφέρουσα ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στον Μεσότοπο και τον Αιγέα που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα. Μεγάλος πρωταγωνιστικής στο ματς ήταν ο τερματοφύλακας του Μεσοτόπου, Γρηγόρης Κοντούλης, ο  οποίος με τις επεμβάσεις του κράτησε όρθια την ομάδα του Χρήστου Παπαδόπουλου. Στο πρώτο ημίχρονο η καλύτερη στιγμή ανήκε στον Αιγέα με τον Ανγκόλι να βλέπει την μπάλα να χτυπάει δύο φορές στο δοκάρι. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τις έδινε τη νίκη, το οποίο βρήκε ο Μεσότοπος στο 89΄ με τον Παντελή Κουλουδή να σκοράρει με το κεφάλι.

Κεραυνός – Αν/ση Γέρας 0-5

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα η Αναγέννηση Γέρας που έκανε περίπατο στην Μόρια απέναντι στον Κεραυνό με 0-5. Η ομάδα του Γιώργου Σπάρταλη έπαιξε πιο καλά από τον αντίπαλο, που με την σειρά του παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες και ουσιαστικά ήταν ακίνδυνος στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο η Γέρα σημείωσε δύο γκολ με σκόρερς τους Ταξιάρχη και Γιώργο Μανούσο. Στο δεύτερο μέρος οι δύο παίκτες σκόραραν ξανά από μία φορά, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-4, ενώ το τελικό 0-5 έγραψε ο Κουβέρης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι με τον Ελευθεριάδη.

Ανδρονικάς – Αρίων Μήθυμνας 3-0

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και για τον Ανδρονικά που επιβλήθηκε 3-0 του Αρίωνα Μήθυμνας. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, με τον Αρίωνα από την άλλη να πραγματοποιεί κακή εμφάνιση. Στο 19ο λεπτό ο Στρατής Δελόλμας έκανε το 1-0 με τον Νταή τρία λεπτά αργότερα να σημειώνει το 2-0. Τον επίλογο στο ματς έγραψε ο Ηρακλής Τραγέλλης στο 79΄. Να σημειωθεί ότι δύο λεπτά νωρίτερα ο Ανδρονικάς έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Τσίγκας με δεύτερη κίτρινη κάρτα.