Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: “Τσίμπησε” βαθμό ο Αρίων Μήθυμνας, σώθηκε και μαθηματικά η Αν/ση Γέρας!

Βαθμό μετά από αρκετές αγωνιστικές πήρε ο Αρίων Μήθυμνας που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ανδρονικά στην 23η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας, που διεξήχθη κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες, με κύριο χαρακτηριστικό το κρύο και τον δυνατό άνεμο που έπνεε στα περισσότερα γήπεδα.

Έτσι ο Αρίων έπιασε τον Κεραυνό στην 12η θέση και στους 11 βαθμούς λίγες μέρες πριν από το μεταξύ τους παιχνίδι, που θα κρίνει πολλά στην μάχη της παραμονής που δίνουν οι δύο ομάδες. Πάντως ο Ανδρονικάς ήταν εκείνος που πήρε προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση 39 λεπτών χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Παπαγεωργίου. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν παρέδωσαν τα όπλα και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σοφιάνης χάρισε στον Αρίωνα τον βαθμό της ισοπαλίας. Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν ο Ράμα από την ομάδα της Μήθυμνας και ο Τσίγκας από τον Ανδρονικά.

Ο Κεραυνός, αν και προηγήθηκε στον Παπάδο με την κεφαλιά από τον Μπουντακόπουλο μόλις στο 2ο λεπτό, εντούτοις γνώρισε τελικά την ήττα με 2-1 από την Αναγέννηση Γέρας, η οποία έφερε το ματς στα ίσια στο 12΄ με το πέναλτι του Ταξιάρχη Μανούσου, το οποίο προήλθε μετά από χέρι του Μουρατίδη σε σέντρα του Καραβατάκη και έφθασε στην ανατροπή με τον Γιώργο Μανούσο πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Μετά από αυτή την επιτυχία το σύνολο του Φώτη Κοκκινέλη εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, θέση για την οποία θα παλέψει ο Κεραυνός που έχει μπροστά του τον τελικό με τον Αρίωνα Μήθυμνας.

Ο πρωταθλητής Αετός πέτυχε ακόμα ένα ρεκόρ στο φετινό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τα 100 γκολ μετά και το 5-0 κόντρα στον Απόλλωνα Δαφίων στην Καλλονή. Η ομάδα των Λουτρών πέτυχε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μιχαλάκη, Βλαστέλλη, Ρούσι και Διμπαμπή με πέναλτι. Στο δεύτερο μέρος ο Θεαγένης Διονυσάτος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες, σημειώνοντας ακόμη ένα γκολ με τον Ρούσι.

Μόνη τρίτη στην βαθμολογία είναι πλέον η Φίλια που πέρασε από την Αγία Παρασκευή, επικρατώντας 2-1 της Προοδευτικής. Η ομάδα του Κώστα Μυλωνά άνοιξε το σκορ με τον Μπράκουλα στο 17΄, για να έρθει ο Κουνιάρης στο 70΄ να κάνει το 2-0, που έδωσε παράσταση νίκης στην Φίλια. Απεναντίας η Προοδευτική το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Μανδάνη στο 89΄, ωστόσο η ομάδα της Σκάλας Καλλονής εκφράζει πολλά παράπονα για την διαιτησία του Βουρανή, λέγοντας πως δεν της δόθηκε ένα πέναλτι σε χέρι αμυντικού και για μία περίπτωση χτυπήματος σε παίκτη της Προοδευτικής εκτός φάσης, χωρίς πάλι να δοθεί το παραμικρό.

Ο Αιγέας που έλυσε την συνεργασία του με τον Γιώργο Κουτρομπίλα, επέστρεψε στις νίκες μετά το 3-1 επί του ΑΟ Μεσοτόπου. Το 1-0 έκανε ο Κλούρας στο 14΄ με απευθείας χτύπημα φάουλ, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής λίγο αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Μεσότοπος θα μπορούσε να είχε μειώσει, εφόσον δεν αστοχούσε στο πέναλτι ο Βλάμμης. Ο Αιγέας στο πρώτο μέρος εκτός από τα γκολ είχε και ένα δοκάρι με τον Καλαμποκά, ο οποίος στο 53΄ βρήκε τελικά δίχτυα για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-1 με τον Ιντζέ.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Όλυμπος και Οδυσσέας Ελύτης στο τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο καλά στο παιχνίδι και στο 30ό λεπτό κέρδισαν πέναλτι, με τον Συβρή να μην μπορεί να νικήσει τον Βατό. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Μαυραγάνης έδωσε το προβάδισμα στον Οδυσσέα Ελύτη, αλλά ο Όλυμπος κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με την κεφαλιά του Κοντονικά στη μία ώρα παιχνιδιού.

Τέλος, μόνο το πρώτο ημίχρονο διεξήχθη στην αναμέτρηση του Διαγόρα με τον Ατρόμητο Ανεμότιας καθώς στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι, που έπαιζαν με δέκα παίκτες από το ξεκίνημα του αγώνα και στη συνέχεια με εννέα λόγω τραυματισμού, δήλωσαν ακόμη τρεις τραυματισμούς και έτσι το παιχνίδι διακόπηκε. Ο Διαγόρας προηγούταν με 5-0 χάρη στο χατ-τρικ του Βέντου και τα δύο γκολ του Χατζηκλειδαρά, αλλά λογικά η ΕΠΣΛ θα κατοχυρώσει τον αγώνα με 3-0 στην ομάδα της Αγίας Παρασκευής από την στιγμή που ο Ατρόμητος δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο.