Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σημαντικά “διπλά” για Οδυσσέα Ελύτη και Αιγέα!

Αμετάβλητη παρέμεινε η πρώτη τετράδα στην Α΄ Κατηγορία μετά και το πέρας της 13ης αγωνιστικής. Ο Αετός επιβεβαίωσε τη διαφορά δυναμικότητας και κόντρα στον Κεραυνό, νικώντας τον με το ευρύ 9-0, ενώ εύκολα πήρε τους τρεις βαθμούς και ο Διαγόρας μετά το 6-1 επί του Αρίωνα Μήθυμνας. Την τρίτη θέση συνεχίζουν να μοιράζονται η Φίλια με τον Όλυμπο, ξεπερνώντας τα εμπόδια του Ατρόμητου Ανεμότιας με 6-1 και Αναγέννησης Γέρας με 1-0 αντίστοιχα.

Στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη ο Οδυσσέας Ελύτης 2-1 την Προοδευτική, ενώ στις επιτυχίες επέστρεψε ο Αιγέας που επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Δαφίων. Τέλος, βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ανδρονικάς και Μεσότοπος στο τελικό 2-2.

Κεραυνός – Αετός 0-9

Επίδειξη δύναμης για τον Αετό απέναντι στον Κεραυνό με το 9-0 να αναδεικνύει την διαφορά δυναμικότητας που υπάρχει ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου ήταν απόλυτα συγκεντρωμένο στο παιχνίδι, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου. Η ομάδα των Λουτρών προηγήθηκε 4-0 από το ημίχρονο με τα γκολ των Σεφουλάι, Καδή με κεφαλιά, Πετρουζέλλη και Μιχαλάκη, ενώ είχε και δοκάρι με τον Χρυσάφη.

Στην επανάληψη ο Αετός βρήκε δίχτυα άλλες πέντε φορές. Ο Μιχαλάκης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 5-0 για να ακολουθήσει το 6-0 από τον Χρυσάφη. Ο Αλαγιάννης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 7-0, το 8-0 έγινε από τον Χρυσάφη, ενώ τον επίλογο έγραψε ο Αλαγιάννης.

Αρίων Μηθ. – Διαγόρας 1-6

Ο Διαγόρας κατάφερε να προηγηθεί 3-0 του Αρίωνα Μήθυμνας στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας τη συνέχεια ακόμα πιο εύκολη, φθάνοντας στο τελικό 6-1. Με τα γκολ των Τριλιανού, Χατζηκλειδαρά και Σεκού η ομάδα της Αγίας Παρασκευής έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, με το έργο του Αρίωνα να γίνεται ακόμα πιο δύσκολο, αφού από το 22΄ και μετά έπαιζε αναγκαστικά με δέκα παίκτες αφού τραυματίστηκε ο Ανδριώτης και δεν υπήρχε παίκτης στον πάγκο για να τον αντικαταστήσει.

Τα υπόλοιπα τέρματα του αγώνα σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος, με τον Καραμιχαλάκη να μειώνει σε 3-1, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Διαγόρα, που με δύο γκολ του Ψωμά και ένα του Παρέλλη έφθασε στο τελικό 6-1 που τον κρατάει σταθερά στην δεύτερη θέση.

Φίλια – Ατρόμητος Αν. 6-1

Σταματημό δεν έχει το νικηφόρο σερί των τελευταίων αγωνιστικών για την Φίλια που δεν σταμάτησε ούτε με τον Ατρόμητο, του οποίου επιβλήθηκε 6-1. Ο Καλλούλι ήταν εξαιρετικός για ακόμα ένα παιχνίδι, πετυχαίνοντας χατ-τρικ, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα των νικητών προήλθαν από τους Πανταζή (δύο) και Κουνιάρη. Από την άλλη το ντεμπούτο του Ξενοφώντα Χαραλαμπή στον πάγκο του Ατρόμητου συνδυάστηκε με μία βαριά ήττα και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 2-1 με τον Γεωργουλόπουλο.

Όλυμπος – Αν/ση Γέρας 1-0

Στο γκολ κρίθηκε η αναμέτρηση του Όλυμπου με την ιδιαίτερα ανταγωνιστική Αναγέννηση Γέρας. Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Αναγέννηση έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί το μηδέν, ψάχνοντας και εκείνη ανοιχτούς διαδρόμους για να φθάσει στην επίτευξη ενός τέρματος. Τελικά η ομάδα που έφθασε στο γκολ ήταν ο Όλυμπος, που με χρυσό σκόρερ τον Γκέρι Τόρρα στο 80ό λεπτό, πήρε τους τρεις βαθμούς που τον κρατάνε στην πρώτη τετράδα. Μάλιστα το σύνολο του Θοδωρή Παπαλόπουλου ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Βουρλής στις καθυστερήσεις με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Προοδευτική – Οδ. Ελύτης 1-2

Έσπασαν καρδιές στην Αγία Παρασκευή με τον Οδυσσέα Ελύτη να παίρνει τη νίκη στις καθυστερήσεις μετά το 2-1 απέναντι στην Προοδευτική. Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά και για τις δύο ομάδες με την Προοδευτική να παίρνει πρώτη το προβάδισμα στο 14΄ με τον Γιαζιτζόγλου, όμως ο Ελύτης κατάφερε να φέρει άμεσα το ματς στα ίσια με υπέροχο τέρμα του Νομίδη.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα, με τον Πολύζο να σημαδεύει το δοκάρι. Στην επανάληψη η Προοδευτική κέρδισε πέναλτι, ωστόσο μετά από συζήτηση του διαιτητή με τον βοηθό, άλλαξε η αρχική απόφαση και δόθηκε οφσάιντ στη φάση. Εν τέλει ο Οδυσσέας Ελύτης απέδρασε με το διπλό, στις καθυστερήσεις με το γκολ του Κιούρκου. Να σημειωθεί ότι η Προοδευτική διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι σε ανατροπή του Καραγιάννη ενώ έλυσε την συνεργασία της με τον προπονητή Φώτη Κοκκινέλη, με το διαζύγιο να είναι κοινή συναινέσει.

Απόλλων Δαφ. – Αιγέας 1-3

Επιτέλους νίκη για τον Αιγέα που πέρασε από το “Κώστας Κεντέρης’”, κερδίζοντας 3-1 τον Απόλλωνα Δαφίων, που παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς νίκη. Η ομάδα του Πλωμαρίου παρατάχθηκε στο παιχνίδι με αρκετές απουσίες, όμως κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 19΄ με σουτ εντός περιοχής από τον Γιώργο Βελούτσο. Έξι λεπτά αργότερα το συγκρότημα του Γιώργου Κουτρομπίλα έβαλε βάσεις νίκης με το υπέροχο τέρμα του Γιάννη Βελούτσου, ο οποίος έκανε το 2-0. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Απόλλων προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός και στο 35΄ διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι με τους γηπεδούχους να ισχυρίζονται πως η μπάλα βρήκε σε χέρι παίκτη του Αιγέα.

Εν τέλει στο 52ο λεπτό ο Απόλλων μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας στο σκορ με σουτ του Γκιάτα, φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ισοφάριση με τον Αιγέα πάντως να έχει κλείσει καλά τους χώρους. Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 90΄ με σουτ από τον Κλούρα.

Ανδρονικάς – Μεσότοπος 2-2

Ανδρονικάς και Μεσότοπος επιζήτησαν τη νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι, όμως τελικά αρκέστηκαν στην ισοπαλία που δεν αφήνει ευχαριστημένη κυρίως τη γηπεδούχο ομάδα, που αναγκάστηκε να αγωνιστεί με τερματοφύλακα τον Βαχαράκη, μιας και δεν υπήρχε διαθέσιμος γκολκίπερ. Ουσιαστικά οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με το πρώτο να ανήκει στον Μεσότοπο, όταν και προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Κουτλή και Ιντζέ. Στο δεύτερο μέρος ο Ανδρονικάς έβγαλε αντίδραση, αποσπώντας τον βαθμό της ισοπαλίας με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Σαμπάνη που πέτυχε και τα δύο γκολ, το δεύτερο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.