Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σημαντικές νίκες για Ατρόμητο, Φίλια και Αρίωνα Μήθυμνας

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Αετός το παιχνίδι με τον Οδυσσέα Ελύτη, νικώντας 5-0, συνεχίζοντας με το απόλυτο των νικών στην Α΄ Κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες, στάθηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος, έχοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ, όμως στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Αετός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σεφουλάι, με τον Μιχαλάκη να εκτελεί εύστοχα για το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, στο γήπεδο υπήρχε μόνο η ομάδα των Λουτρών που κατάφερε να σημειώσει ακόμα τέσσερα τέρματα με τους Χρυσάφη στο 50΄, Καδή τρία λεπτά αργότερα, Σπάρταλη στο 70΄ και Χρυσάφη στο 87΄, ο οποίος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Ο νικητής είχε και δοκάρι με τον Καπταγιάννη στο πρώτο ημίχρονο.

Στις νίκες επέστρεψε η Προοδευτική επί της Αναγέννησης Γέρας με 2-1. Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής βρίσκεται στην πρώτη τετράδα, ενώ από την άλλη η Γέρα παραμένει χαμηλά χωρίς ακόμα νίκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος με τον Αζάμπι (είχε και δοκάρι), όμως η Αναγέννηση στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50΄ έφερε το ματς στα ίσια με εκτέλεση φάουλ του Μανούσου. Εν τέλει η Προοδευτική πήρε τη νίκη με γκολ του Πάντα στο 75ο λεπτό.

Γκολ και θέαμα είχαμε στον Μεσότοπο όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τον Όλυμπο. Η ομάδα της Αγιάσου προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε δύο εύστοχα πέναλτι από τους Τόρρα και Βουργουτζή, με τον Μεσότοπο να μειώνει σε 1-2 με τον Χαρλεπά και έκαναν το 2-2 με τον Κρασσόπουλο στο 25΄. Ο Όλυμπος πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ με τον Τσαμπλάκο στο 42ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι απάντηση στο 63΄, με τον Χαρλεπά να χρίζεται σκόρερ για δεύτερη φορά, ο οποίος έκανε το 3-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική νίκη πήρε η Φίλια με 3-1 επί του Αιγέα των πολλών απουσιών. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Τράγο και Νικόλοφ. Ο Αιγέας μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με το γκολ του Ανγκόλι, όμως ο Κουνιάρης στις καθυστερήσεις καθάρισε τη νίκη για την Φίλια.

Νίκη-βάλσαμο για τον Ατρόμητο Ανεμότιας απέναντι στον Κεραυνό με 0-2. Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, στην επανάληψη ο Ατρόμητος είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σαμπάνη. Στη συνέχεια ο Κεραυνός είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ με τους Μπουντακόπουλο και Χαρατσιάρη. Όμως η ομάδα που βρήκε δίχτυα ήταν ο Ατρόμητος, όταν κέρδισε πέναλτι στο 80΄ σε ανατροπή του Θεοφάνους από τον Λούκα, πέναλτι το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από την ομάδα του Αφάλωνα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κριτσωτάκης, ο οποίος έκανε το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Αθανασούλης με πλασέ κλείδωσε το τρίποντο για τον Ατρόμητο.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Αρίων Μήθυμνας, που νίκησε 2-1 τον ουραγό Απόλλωνα Δαφίων. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Μιχάλη Ανδριώτη και Ζούζι. Στην επανάληψη ο Απόλλων απλώς μείωσε σε 2-1, με φάουλ του Πλουμή.

Τέλος, το παιχνίδι του Ανδρονικά με τον Διαγόρα θα διεξαχθεί αύριο Τετάρτη στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής.