Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: Σημαντικές νίκες για Κεραυνό, Φίλια, μοιρασιά ανάμεσα σε Απόλλωνα – Μεσότοπο!

Σημαντικό διπλό πήρε στον Μόλυβο ο Κεραυνός, επικρατώντας 1-0 του τοπικού Αρίωνα, ξεφεύγοντας με αυτό τον τρόπο από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη ο Αρίων μετά από αυτό το αποτέλεσμα μπλέκει για τα καλά και θα πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να σώσει τη χρονιά. Το χρυσό γκολ για τον Κεραυνό πέτυχε ο Λουγγέλης στο πρώτο ημίχρονο, με τον νικητή να έχει και δοκάρι με τον Κουνιαρέλλη.

Η Φίλια έπιασε τον Όλυμπο στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά το 4-1 επί του Ανδρονικά. Το συγκρότημα του Κώστα Μυλωνά ήταν ανώτερο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δίνοντας έτσι συνέχεια στην ξέφρενη πορεία του. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Φίλια ήταν ο Καλούλι, που πέτυχε χατ-τρικ και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο με το πρώτο τέρμα να σημειώνεται από το σημείο του πέναλτι. Ενδιάμεσα ο Τραγέλης είχε μειώσει για τον Ανδρονικά σε 1-2, ενώ το τελικό 1-4 πέτυχε ο Νικόλοφ στο 89΄. Να σημειωθεί ότι στο 1-3 η ομάδα των Παρακοίλων έχασε πέναλτι με τον Γιώργο Σαμπάνη.

Τέλος, ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Απόλλωνα Δαφίων με τον Μεσότοπο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Τριανταφύλλου, όμως ο Μεσότοπος βρήκε απάντηση στο 57΄ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλάμη με τον γκολκίπερ Τσομπανέλλη αρχικά να αποκρούει και τον Βλάμη να τον νικάει τελικά στην επαναφορά. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης με τον Μεσότοπο να φθάνει πιο κοντά σε αυτό, έχοντας δοκάρι με τον Ιντζέ.